Optymalizacja sklepu internetowego | Famatech
optymalizacja sklepu internetowego, wizualizacja witryny na ekranie laptopa

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co sprawia, że niektóre sklepy online odnoszą spektakularne sukcesy, podczas gdy inne pozostają w cieniu? Odpowiedź jest prosta – to magia optymalizacji! Z tego wpisu dowiesz się m.in. czym jest taka optymalizacja, oraz jakie korzyści biznesowe może przynieść. Jesteś ciekaw, jak wykorzystać potencjał optymalizacji i osiągnąć sukces w e-commerce? Sprawdź, jakie elementy warto poprawić na stronie, aby Twój sklep stał się magnesem przyciągającym klientów!


Spis treści

 1. Optymalizacja sklepu internetowego – definicja
 2. Jakie korzyści mogą wynikać z optymalizacji SEO sklepu internetowego?
 3. Różnice między pozycjonowaniem strony www a pozycjonowaniem sklepu online
 4. Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego – jak to zrobić?
 5. Jaki jest koszt pozycjonowania sklepu internetowego?
 6. Podsumowanie

Optymalizacja sklepu internetowego – definicja

Zastanawiasz się, co oznacza pojęcie optymalizacji sklepu internetowego? Z dostępnych definicji możesz się dowiedzieć, że jest to proces polegający na udoskonaleniu każdego aspektu witryny e-commerce w celu zmaksymalizowania widoczności, ruchu i konwersji. Tylko co to tak naprawdę oznacza?

Chodzi tutaj o dostosowanie strony sklepu w taki sposób, aby była atrakcyjniejsza dla wyszukiwarek i użytkowników. Czyli poprawiamy różne elementy na stronie, aby pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Dzięki temu więcej osób może ją zobaczyć i odwiedzić, a w efekcie również coś na niej kupić. To jest właśnie to, co na czym zależy każdemu właścicielowi sklepu internetowego.

Wiesz już, że celem takiej optymalizacji jest poprawa pozycji sklepu w wynikach wyszukiwania. Co oznacza, że dążysz do tego, aby strona wyświetlała się wyżej. Możliwe, że zastanawiasz się, jak wysoko? Na to odpowiedź jest prosta: im wyżej, tym lepiej.


Optymalizacja SEO a pozycjonowanie

Warto wspomnieć, że pojęcie optymalizacji bywa stosowane zamiennie z pozycjonowaniem. Jest to jednak błędne podejście, ponieważ tak naprawdę optymalizacja (czyli SEO) jest częścią procesu pozycjonowania. Jakie są między nimi różnice? Zaraz się tego dowiesz.

Wbrew pozorom rozróżnienie tych pojęć nie jest takie trudne. SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, dotyczy wszelkich działań podejmowanych w obrębie witryny.

Czyli chodzi o wszystko, co poprawiasz na stronie, aby była ona lepiej widoczna w internecie. Optymalizacja skupia się na: treści, strukturze strony, szybkości ładowania i innych czynnikach technicznych, które wpływają na doświadczenia użytkownika.

Teraz przechodzimy do drugiego pojęcia – tego szerszego. Pozycjonowanie to proces, w ramach którego podejmujesz działania wewnątrz witryny, jak i poza nią. Do działań zewnętrznych zaliczamy np. zdobywanie backlinków, czyli linków, które prowadzą z innych stron do Twojej. To wszystko ma wpływ na sposób, w jaki jest postrzegana przez Google i jaką pozycję zajmuje w wynikach wyszukiwania.

Musisz jednak pamiętać, że pozycjonowanie to długotrwały proces, który różni się w zależności od danej sytuacji. Wymaga indywidualnego podejścia, cierpliwości i regularnej pracy. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku miesiącach, ale osiągnięcie ostatecznego efektu może trwać o wiele dłużej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź wpis, w którym omawiamy różnice między SEO a pozycjonowaniem.


sklep internetowy, wizualizacja

Jakie korzyści mogą wynikać z optymalizacji SEO sklepu internetowego?

Prawidłowa optymalizacja może zapewnić Twojemu biznesowi wiele korzyści. Z pewnością ciekawi Cię, co dokładnie daje taka optymalizacja. Nie trzymamy Cię dłużej w niepewności, już spieszymy z odpowiedzią.

Zoptymalizowanie witryny e-commerce może skutkować m.in.:

 • większą widocznością w wyszukiwarce – dzięki optymalizacji strona staje się bardziej widoczna dla potencjalnych klientów. To z kolei przekłada się na większy ruch na stronie, a tym samym zwiększenie liczby odsłon. W przypadku sklepu internetowego jest to kluczowe,
 • zwiększeniem ruchu organicznego – czyli bezpłatnego ruchu, pochodzącego z wyszukiwarki,
 • lepszymi doświadczeniami użytkowników – przyczynia się do tego poprawa szybkości ładowania strony, usprawnienie struktury i nawigacji czy dostosowanie treści do potrzeb użytkowników. Jeśli strona jest łatwa w obsłudze, intuicyjna i szybka, wtedy użytkownicy są skłonni na niej pozostać. W efekcie mogą przeglądać ofertę i dokonywać zakupów,
 • zwiększeniem konwersji – jeśli strona jest zoptymalizowana pod kątem konwersji, większa liczba użytkowników może zamienić się w klientów. Efektem tego będzie wzrost sprzedaży,
 • wyróżnieniem się na tle konkurencji – zoptymalizowane treści, poprawa widoczności i doświadczeń użytkowników mogą przyciągać większą uwagę klientów. Poza tym sprawią, że sklep będzie bardziej konkurencyjny na rynku,
 • zwiększeniem zaufania klientów – pomaga w tym zoptymalizowanie elementów bezpieczeństwa, np. certyfikat SSL.

Chyba sam widzisz, że każda z tych korzyści może przyczynić się do wzrostu sprzedaży, zwiększenia zysków i rozwoju sklepu internetowego. Optymalizacja strony sklepu internetowego jest inwestycją, która może przynieść długoterminowe korzyści dla biznesu.


sklep internetowy na ekranie smartfona, klienci robiący zakupy

Różnice między pozycjonowaniem strony www a pozycjonowaniem sklepu online

Pozycjonowanie sklepu internetowego ma wiele wspólnych cech z pozycjonowaniem innych stron internetowych. Musisz jednak wiedzieć, że istnieją również pewne różnice, które warto poznać i zrozumieć.

Wśród głównych różnic możemy wymienić:

 1. Cel
  • strony internetowe – poprawienie widoczności i pozycji witryny w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych lub fraz,
  • w przypadku sklepów online będzie to zwiększenie widoczności sklepu i konkretnej oferty produktów/usług w wynikach wyszukiwania.
 2. Działania
  • na stronach internetowych skupiamy się na optymalizacji treści, struktury URL i metadanych. Do tego dochodzą inne elementy techniczne związane z zawartością strony,
  • w sklepach online stawiamy na optymalizację treści produktów, kategorii i opisów. Dotyczy to także technicznych aspektów sklepu, np. prędkości ładowania, dostępności na urządzeniach mobilnych i łatwości nawigacji.
 3. Efekty
  • w przypadku stron internetowych będzie to zwiększenie ruchu organicznego i poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo możemy oczekiwać zwiększenia wartości i znaczenia witryny w danej dziedzinie,
  • w sklepach online będzie to: zwiększenie ruchu organicznego i poprawa widoczności konkretnej oferty produktowej. Poza tym zwiększenie sprzedaży i konwersji, a także budowanie lojalności klientów.

 4. Z pewnością zauważyłeś, że ich cele są podobne. W obu przypadkach chodzi o zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania i przyciągnięcie ruchu organicznego. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że pozycjonowanie sklepu internetowego jest trudniejsze. Często wymaga bardziej zaawansowanych strategii i działań, co wynika ze specyfiki sprzedaży produktów online.

  Łączy je jeszcze jedna rzecz – oba procesy wymagają stałego monitorowania, analizy danych oraz dostosowywania strategii. Wszystkie te działania podejmujemy po to, aby osiągnąć i utrzymać pożądane wyniki.


  strona sklepu internetowego wyświetlona na smartfonie, obok paczki z zamówieniami

  Czy warto prowadzić bloga w sklepie internetowym?

  Blog w sklepie internetowym pełni niezwykle ważną funkcję, która ma duże znaczenie dla sukcesu biznesu. Jest to narzędzie, które głównie pozwala na budowanie zaufania klientów, zwiększanie ruchu na stronie internetowej, a w efekcie również zwiększanie sprzedaży.

  Prowadząc bloga w sklepie internetowym, możesz dostarczać obecnym lub potencjalnym klientom wartościowe treści. Blog umożliwia udostępnianie informacji, porad i inspiracji związanych z produktami oferowanymi w sklepie. Dzięki temu klienci mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania lub dowiedzieć się więcej o danym produkcie. Taka dodatkowa wartość może przekonać klientów do wyboru Twojego sklepu internetowego zamiast konkurencji.

  Kolejna kwestia to budowanie zaufania i autorytetu marki. Regularne publikowanie wysokiej jakości treści na blogu pokazuje, że sklep internetowy zna się na tym, co sprzedaje. W ten sposób Twój sklep może zyskać reputację wiarygodnego dostawcy i eksperta w danej dziedzinie. Dodatkowo dbasz o potrzeby swoich klientów, co wpływa na budowanie zaufania i lojalności klientów, którzy mają większą pewność, że dokonują zakupów we właściwym miejscu.

  Ciekawe i jakościowe treści na blogu mogą być wysoko pozycjonowane w wynikach wyszukiwania. Aby to osiągnąć, powinieneś regularnie publikować nowe wpisy oraz optymalizować istniejących treści blogowych pod kątem słów kluczowych (związanych z branżą i konkretnymi produktami). Dodatkowo możesz kierować czytelników do konkretnych ofert poprzez umieszczanie linków do produktów w treściach blogowych, zachęcając ich w ten sposób do zakupu.

  Warto dodać, że blog może być też wykorzystywany do promowania nowości, promocji i wydarzeń w sklepie internetowym. Poprzez publikowanie wpisów na temat nowych produktów, aktualnych promocji i nadchodzących wydarzeń, można zwiększyć świadomość i zainteresowanie klientów. Warto wspomnieć też o tym, że jeśli nasze treści będą wartościowe, wtedy poszczególne artykuły mogą być udostępniane przez klientów, np. za pomocą mediów społecznościowych. To dodatkowo zwiększa zasięg sklepu i szansę na dotarcie do potencjalnych klientów.

  Prowadzenie bloga stwarza też okazję do tworzenia więzi z klientami poprzez interakcję. Wpisy na blogu można komentować i dyskutować na ich temat, co pozwala na nawiązanie bezpośredniego dialogu z klientami. Poza tym w ten sposób również zapewniasz im wsparcie. Taka interakcja może prowadzić do powstania więzi, lepszego zrozumienia potrzeb klientów, a ostatecznie też lepszej obsługi. Klienci czują się wtedy zaopiekowani, a to przynosi kolejne korzyści dla biznesu.


  optymalizacja sklepu internetowego, dwoje ludzi podczas robienia zakupów za pomocą smartfona

  Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego – jak to zrobić?

  Wspominaliśmy wcześniej, że chcąc zoptymalizować stronę sklepu, poprawiamy na niej różne elementy. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie główne elementy obejmuje ten proces.

  Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces, który wymaga od nas podjęcia wielu różnych działań. Poniżej znajdziesz dość szczegółowy opis niektórych z nich. Skupiliśmy się na tych, które są kluczowe i pomogą Ci skutecznie pozycjonować sklep internetowy.


  Analiza słów kluczowych

  Pierwszym krokiem w skutecznym pozycjonowaniu sklepu internetowego jest przeprowadzenie analizy słów kluczowych. Dzięki temu poznasz słowa i zwroty, które potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarce, gdy szukają produktów lub usług oferowanych w Twoim sklepie.

  Chcąc je znaleźć, warto skorzystać z narzędzi do badania słów kluczowych. Znajdziesz ich sporo na rynku, np. Planer Słów Kluczowych, Semrush czy Senuto.

  Dzięki temu w prosty sposób poznasz popularne i konkurencyjne frazy, które będą generowały ruch na stronie. Nie będziesz działać w ciemno. Możesz też skorzystać z Google Search Console i sprawdzić, jakie frazy wpisują użytkownicy, gdy szukają Twojego sklepu czy produktów. Aby to zrobić, przejdź do zakładki „skuteczność”. Na samej górze zobaczysz wykres, ale nas interesuje to, co znajduje się pod nim, czyli „zapytania”. Znajdziesz tam informacje o liczbie kliknięć i wyświetleń danej frazy, którą wpisują użytkownicy.


  zrzut ekranu z google search console

  Wybierz z nich te, które są związane z oferowanymi przez Ciebie produktami lub usługami. Warto, aby wśród nich znalazły się zarówno te ogólniejsze, jak i dłuższe – tzw. frazy long-tail. Te ostatnie mogą przyciągać osoby szczerze zainteresowane zakupem.

  Przy wyborze fraz kluczowych kieruj się dwoma rzeczami: aby były one często wyszukiwane i nie miały zbyt dużej konkurencji. Najlepiej, aby ich konkurencyjność była po prostu niska. Wtedy masz potencjalnie największą szansę na sukces.

  Aby poznać więcej szczegółów, zapoznaj się z tymi wpisami:


Optymalizacja treści

Kolejnym ważnym działaniem jest optymalizacja treści znajdujących się na stronie sklepu internetowego. Każdy tekst powinien być unikalny i atrakcyjny dla użytkowników, a dodatkowo zawierać odpowiednie słowa kluczowe. Poza tym ważne jest również, aby zadbać o odpowiednią strukturę treści – w zależności od tego, jakiego rodzaju treści dotyczy. W przypadku sklepu internetowego mogą to być opisy produktów, kategorii czy wpisy blogowe.

Warto też używać nagłówków (z uwzględnieniem ich hierarchii), list punktowanych czy pogrubień. Możesz korzystać z wszelkich elementów formatujących, które ułatwią użytkownikom przeglądanie treści. Zobacz, jak stworzyć treść przyjazną SEO. Nie wiesz, jak ogarnąć nagłówki i o co w nich chodzi? Sprawdź wpis, w którym omawiamy, jak optymalizować nagłówki www.

Na stronie sklepu internetowego podstawą są właściwie opracowane opisy produktów. Chodzi o to, aby zawierały wszelkie istotne informacje dla klientów i słowa kluczowe, na których Ci zależy. Każdy produkt powinien mieć unikalny opis, dlatego unikaj kopiowania opisów z innych stron (np. producenta). Może to prowadzić do problemów z duplikacją treści. Pamiętaj, że wartościowe, unikalne i dobrze zoptymalizowane opisy produktów mogą przyczynić się do lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania. Sprawdź, jak tworzyć skuteczne opisy produktów w sklepie internetowym.

Idąc o krok dalej, możesz zdecydować się na umieszczenie w swoim sklepie rozszerzonych kart produktów. Są one znane pod nazwą „rich content”. Czym różnią się takie rozszerzone karty produktowe od zwykłych opisów produktów? W zasadzie chodzi o to, że zawierają one więcej elementów, np. graficznych. Czyli oprócz tekstu mogą zawierać też różne infografiki, zdjęcia, wideo czy tabele. Jeśli nie potrafisz sobie tego wyobrazić, możesz odwiedzić np. stronę Amazona – znajdziesz tam przykłady zastosowania rozbudowanych kart produktowych. Przykład rich contentu w sklepie online.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rich contentu? Odwiedź wpis, w którym omawiamy dokładnie, co to jest rich content i jak powinna wyglądać karta produktu w e-commerce.


kobieta robiąca zakupy online, trzymająca w dłoniach laptopa

Struktura sklepu

Struktura sklepu internetowego jest bardzo istotna z perspektywy SEO. Zwłaszcza w przypadku, gdy zależy Ci na tym, aby go skutecznie pozycjonować i generować w ten sposób ruch na stronie. Dobrze zoptymalizowana struktura sklepu internetowego pozwala na łatwiejszą indeksację przez wyszukiwarki i poprawia widoczność w wynikach organicznych. Ważne jest, aby kategorie produktów były klarowne i logicznie ułożone, co ułatwi użytkownikom nawigację po stronie.

W sklepach online najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest podział na kategorie i podkategorie. Nazwy poszczególnych kategorii muszą jasno wskazywać na to, co się w nich znajduje. Jeśli mamy kategorię z butami sportowymi, nie można do niej wrzucić np. kurtki do biegania.

Musisz wiedzieć, że przygotowanie właściwej struktury sklepu internetowego nie należy do prostych zadań i będzie wymagało sporo pracy. Jeśli jednak uda Ci się to osiągnąć, czeka Cię wtedy wiele korzyści.

Przy okazji struktury, warto wspomnieć jeszcze o nawigacji okruszkowej (tzw. breadcrumbs). Stosuje się ją, aby wyświetlić ścieżkę, jaką użytkownik przebył, żeby dotrzeć do danej podstrony. Powiedzmy, że szukasz nowego thrillera do swojej kolekcji. W takim przypadku nawigacja okruszkowa będzie wyglądała np. tak: książki>powieści kryminalne>thrillery.

Jej celem jest ułatwienie użytkownikom nawigacji poprzez umożliwienie im szybkiego powrotu do wcześniej odwiedzanych stron. Jest to szczególnie przydatne w przypadku sklepów internetowych, które mają wiele kategorii i podkategorii. Dzięki nawigacji okruszkowej użytkownicy mogą łatwo poruszać się po sklepie, bez konieczności cofania się na własną rękę za pomocą przeglądarki. Nawigacja tego typu sprawia, że roboty wyszukiwarki mogą łatwiej odczytać strukturę strony. To z kolei ułatwia indeksowanie i zrozumienie hierarchii kategorii i podkategorii w sklepie internetowym.


but wystający ze smartfona, wizualizacja 3d

Optymalizacja adresów URL

Zacznijmy od tego, że adresy URL produktów i stron kategorii powinny być przyjazne dla SEO. Dobrą praktyką jest zawarcie w nich odpowiednich słów kluczowych, które odzwierciedlają treść strony. Pamiętaj, aby unikać długich i nieczytelnych adresów URL – zamiast tego stosuj krótkie, opisowe i zrozumiałe adresy.

Przy okazji zwróć też uwagę, aby nie używać w nich polskich znaków. Pamiętam, aby każdy adres był inny, nie mogą się one powtarzać. Dowiedz się więcej na temat przyjaznych adresów URL.


Optymalizacja procesu zakupowego 

Istotnym etapem optymalizacji e-sklepu jest usprawnienie procesu zakupowego. Krótko mówiąc, klient powinien mieć możliwość łatwego odnalezienia produktów, dodania ich do koszyka i sfinalizowania transakcji.

Po pierwsze, ważne jest, aby strona sklepu była intuicyjna i łatwa w nawigacji. Klienci powinni mieć możliwość szybkiego odnalezienia produktów, korzystając z kategorii, filtrów i wyszukiwarki.

Kolejnym istotnym elementem jest prostota dodawania produktów do koszyka. Przycisk „dodaj do koszyka” powinien być widoczny i łatwo dostępny na każdej stronie produktu. Poza tym klienci powinni mieć możliwość dodawania produktów do koszyka bez konieczności przechodzenia przez wiele stron.

Ważne jest również zapewnienie różnych metod płatności. Na pewno wiesz po sobie, że ludzie mają różne preferencje i oczekiwania. Dlatego też warto oferować różne opcje, np. karty kredytowe, płatności mobilne czy przelewy bankowe. Im więcej dostępnych metod płatności, tym większa szansa na zadowolenie klienta.

Podobnie z dostawą – warto postawić na różne metody dostawy. Polecanym rozwiązaniem jest współpraca z kilkoma firmami kurierskimi, aby zapewnić klientom wybór i elastyczność. Oferowanie różnych opcji dostawy może zwiększyć satysfakcję klientów. Najlepiej byłoby zapewnić im wybór poprzez ekspresową dostawę, odbiór osobisty czy dostawę do paczkomatu.


jedna dłoń trzyma smartfona, w drugiej dłoni znajduje się torba zakupowa

Optymalizacja meta tagów

Tagi meta, czyli meta title i meta description. Są one ważne dla pozycjonowania strony. Meta title (czyli tytuł) powinien być krótki, zwięzły i zawierać słowa kluczowe, które najlepiej opisują daną stronę. W wynikach wyszukiwania poznasz go po tym, że jest pogrubiony. Będzie nim np. tytuł danego artykułu na blogu.

Meta description (opis) znajdziesz od razu pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Jego celem jest opisanie tego, co użytkownik znajdzie po wejściu na stronę. Powinien on być dość krótki i atrakcyjny, a jednocześnie zawierać słowa kluczowe. Warto też zawrzeć w nim CTA, które zachęci w jakiś sposób użytkowników do przejścia na stronę.

Warto dodać, że długości obu tych znaczników są ograniczone. Oznacza to, że nie możesz pisać tam w nieskończoność – są limity znaków. A dokładniej nie znaków, tylko pikseli, bo długości meta tagów liczone są właśnie w pikselach.

Aby za bardzo się nie rozpędzić, najbezpieczniej jest korzystać z gotowych narzędzi do tworzenia tych tagów. Może to być np. SERP Simulator od Mangools czy Rank Tracker. Są też dedykowane wtyczki do systemów CMS, np. WordPressa. Możesz je wypróbować i sprawdzić, czy Ci odpowiadają.


Szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony to kolejna kwestia, która ma duże znaczenie dla SEO. Sklepy internetowe często zawierają duże ilości treści i obrazów, dlatego warto zoptymalizować stronę pod kątem szybkości ładowania. Można to zrobić np. poprzez kompresję obrazów czy wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki. Poprawa szybkości ładowania strony wymaga analizy technicznej sklepu i wdrożenia odpowiednich rozwiązań.

Poza tym bardzo ważne jest to, że szybkość działania sklepu internetowego przekłada się na konwersję. Dzisiaj każdy się gdzieś spieszy, nawet zakupy robimy w biegu, często za pomocą smartfona. Z tego względu użytkownicy oczekują, że strony będą się ładować szybko i płynnie. Jeśli więc strona jest wolna, to zniechęci część użytkowników, w efekcie czego mogą nawet opuścić sklep.

Szybkość ładowania strony ma bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkownika i decyzję o zakupie. Warto mieć też na uwadze, że wyszukiwarka Google preferuje strony, które ładują się szybko– właśnie dlatego, aby użytkownicy nie musieli zbyt długo czekać. Dowiedz się więcej na temat szybkości ładowania strony i tego, jak wpływa ona na SEO.


zarabianie na sklepie internetowym, wizualizacja, monety, witryna sklepu online

Responsywność 

Sklep internetowy powinien być przede wszystkim responsywny. Oznacza to dostosowanie do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów. Dzięki responsywnemu projektowi strony, jej układ, treść i poszczególne elementy są automatycznie dostosowywane do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana. W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych nie tylko do przeglądania internetu, ale również do zakupów online. Dlatego ważne jest, aby sklep dobrze wyglądał i działał na smartfonach czy tabletach.

Responsywność ma również znaczenie dla SEO, ponieważ wyszukiwarki preferują strony dostosowane do urządzeń mobilnych. Responsywność wpływa na poprawę doświadczeń użytkownika.Jeśli jest on zadowolony z tego, jak działa dana strona, może spędzić na niej więcej czasu.

Tobie, jako właścicielowi e-sklepu, powinno zależeć na tym, aby czas trwania sesji był jak najdłuższy. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zdecyduje się dokonać zakupu. Przeczytaj więcej: Efektywna strona responsywna i jej korzyści dla biznesu.


Linkowanie wewnętrzne 

Stosowanie linków wewnętrznych w sklepie internetowym jest ważne zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek. Jednym z głównych aspektów znaczenia linkowania wewnętrznego jest ułatwienie nawigacji użytkownikom sklepu internetowego. Poprzez umieszczanie odpowiednich linków w treściach użytkownicy mogą łatwo przechodzić między różnymi sekcjami sklepu np. stronami kategorii, produktami itp. To z kolei przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika, który może szybko znaleźć potrzebne informacje lub produkty.

Spójrzmy na to z perspektywy SEO: kiedy roboty wyszukiwarek przeglądają stronę, linki wewnętrzne pozwalają im zrozumieć strukturę witryny. Dzięki temu wyszukiwarki mogą lepiej indeksować strony i wyświetlać je w wynikach wyszukiwania. Linkowanie wewnętrzne umożliwia też przekazywanie wartości SEO z jednej strony na drugą. Jeśli na stronie głównej sklepu umieścimy linki do innych ważnych stron, te strony otrzymają większą wartość SEO. To z kolei przyczyni się do ich lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Ważne jest jednak to, aby linkowanie wewnętrzne było odpowiednio zorganizowane i logiczne. Poszczególne linki powinny być umieszczone w miejscach, gdzie są naturalne i jednocześnie przydatne dla użytkowników. Należy unikać nadmiernego linkowania wewnętrznego, jak również umieszczania linków do nieistotnych stron.

Podczas opracowywania linków wewnętrznych należy zadbać też o odpowiednie anchor teksty. Są to podświetlone treści, które klikamy i zostajemy przeniesieni na inną stronę. Przykład anchor tekstu znajdziesz np. na końcu poprzedniego punktu. Teksty te muszą odnosić się do treści strony, do której prowadzą.


sklep internetowy, wizualizacja witryny na smartfonie, dookoła smartfona znajdują się ikony związane z zakupami online

Jaki jest koszt pozycjonowania sklepu internetowego?

Zacznijmy od tego, że koszty związane z optymalizacją strony sklepu online mogą być naprawdę zróżnicowane. W głównej mierze chodzi o to, że każdy sklep jest inny. Różnią się one nie tylko branżą, ale też wielkością czy liczbą produktów w ofercie. Krótko mówiąc, koszty pozycjonowania stron e-commerce są uzależnione od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:

 • rozmiar sklepu internetowego i liczba produktów w ofercie. Działa to na prostej zasadzie: im większy sklep i więcej produktów, tym więcej pracy trzeba włożyć w optymalizację. To na pewno wpłynie na koszt usługi,
 • zakres prac do przeprowadzenia. Optymalizacja może obejmować szereg elementów, m.in. dostosowanie treści na stronie, zadbanie o strukturę strony czy zdobywanie linków. Im więcej elementów będzie wymagało optymalizacji, tym wyższy będzie jej koszt,
 • liczba słów kluczowych. Koszty rosną proporcjonalnie do liczby fraz, na jakie się pozycjonujesz,
 • wykonawca i jego doświadczenie. Jeśli wybierzesz firmę (lub osobę), która jest znana na rynku, musisz liczyć się z większymi kosztami,
 • branża, w której działasz. Zapłacisz więcej, jeśli branża jest mocno konkurencyjna, ponieważ zdobycie wysokich pozycji jest utrudnione,
 • stan strony, na której znajduje się sklep. Jeśli strona zmaga się z wieloma problemami, bądź przygotowany na spore koszty,
 • historia domeny. Tutaj sytuacja wygląda następująco: im starsza strona, tym lepiej dla Ciebie. W przypadku nowych witryn jest trudniej, bo trzeba pracować nad zdobyciem zaufania od Google.

Na koniec dodamy, że koszt optymalizacji sklepu online może być jednorazowy lub miesięczny. Jest to uzależnione od Twoich preferencji, umowy i zakresu czasowego prac.


wizualizacja e-commerce na smartfonie, obok monety, torby zakupowe, koszyk sklepowy i karta płatnicza

Pozycjonowanie e-commerce – średnie koszty

Z pewnością ciekawi Cię, jakich kwot możesz się spodziewać. Średni koszt optymalizacji strony sklepu internetowego może wynosić od ok. 2500 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak mówiliśmy, ceny są bardzo płynne i nigdy nie możesz być ich pewien na 100% (bez wyceny). Cenniki zawsze przedstawiają minimalne koszty danej usługi, które mogą się naprawdę mocno zmienić.

Jesteś zdecydowany na podjęcie współpracy z pozycjonerem? W takim razie najlepszym wyjściem będzie skonsultować się z agencją zajmującą się optymalizacją stron internetowych, aby uzyskać dokładną wycenę. Tylko w takim wypadku możesz mieć pewność, że będzie ona dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Dowiesz się, ile realnie możesz zapłacić za zoptymalizowanie Twojego sklepu.

Prowadzisz sklep internetowy, który potrzebuje optymalizacji pod kątem wyszukiwarki? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę.


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu widzisz już, jak ważne jest dzisiaj zoptymalizowanie sklepu online.

Planujesz otworzenie własnego sklepu internetowego? Jeżeli tak, to z pewnością będziesz potrzebował specjalisty, który zrobi to za Ciebie. Nie będziesz musiał się niczym martwić, a dodatkowo zyskasz czas na zajęcie się innymi sprawami. Przejrzyj naszą ofertę tworzenia stron internetowych (w tym sklepów). Zapraszamy do kontaktu!


Źródła grafik:

Opublikowane: 
śr., 09/27/2023 - 15:56
Autor: 
admin
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.