Skuteczne opisy produktów w sklepie internetowym | Famatech
sklep internetowy, wizualizacja na ekranie komputera

Mamy pomysł na firmę, otwieramy sklep internetowy i dobieramy odpowiedni asortyment. Zajmujemy się nawet jego promocją, a wyników sprzedażowych nadal brak… Jak to możliwe? Powodem może być wiele czynników, ale najczęściej chodzi o nieskuteczny opis produktu. Oznacza to, że albo nie zachęca do zakupu, albo wręcz przeciwnie – przedstawia produkt w samych superlatywach. Sam na pewno wiesz, że przekoloryzowany obraz produktu w większości przypadków po prostu odstrasza. W tym wpisie omówimy, jak powinny wyglądać opisy produktów w sklepie internetowym, aby były skuteczne. Dowiesz się też, czy wygląda strony i jej funkcjonalność ma znaczenie dla klientów. Wpis zawiera również krótkie wprowadzenie do pozycjonowania sklepów internetowych.


Spis treści

 1. Opis produktu – definicja
 2. Wygląd strony internetowej i jej funkcjonalność – znaczenie dla klientów
 3. Analiza sklepu internetowego – od tego zaczynamy
 4. Jak tworzyć opisy produktów?
 5. Pozycjonowanie sklepu internetowego
 6. Jak pozycjonować sklep internetowy?
 7. Podsumowanie

Opis produktu – definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest ten tytułowy opis produktu. Częściowo można się tego domyślić po nazwie. Opis produktu w sklepie internetowym to tekst, który przedstawia cechy i funkcje danego produktu. Zawiera również korzyści, jakie może zyskać klient po jego zakupie.

Celem takiego opisu jest dostarczenie potencjalnym klientom wszystkich niezbędnych informacji, które pomogą im podjąć decyzję zakupową. Dlatego opis produktu w sklepie internetowym powinien być przede wszystkim: jasny, zwięzły, zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorcy.

Powinien też zawierać informacje dotyczące specyfikacji technicznych, rozmiarów, materiałów, kolorów, instrukcji obsługi, warunków dostawy i zwrotów. Istotne jest również uwzględnienie unikalnych cech i zalet danego produktu, które wyróżniają go spośród konkurencji.

Dobrze napisany opis produktu może przekonać klienta do zakupu i zwiększyć jego zaufanie do sklepu internetowego.


sklep internetowy, wizualizacja produktów na ekranie komputera

Wygląd strony internetowej i jej funkcjonalność – znaczenie dla klientów

Kiedy internauta wchodzi na stronę naszego sklepu internetowego, analizuje naszą witrynę. Czasami robi to świadomie, a czasami podświadomie. Za każdym razem zwraca jednak uwagę na bardzo wiele elementów. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście wygląd strony, jej przejrzystość i estetyka.

Warto mieć na uwadze, że wygląd strony internetowej to tylko jedna strona medalu. Ważnym elementem, który ma wpływ na doświadczenie klienta, jest intuicyjna nawigacja po stronie. Klient oczekuje, że będzie w stanie łatwo znaleźć interesujący go produkt, bez zbędnych komplikacji i zamieszania. Jak można mu to zapewnić?

Poprzez jasno oznaczone kategorie, czytelne menu nawigacyjne i możliwość filtrowania wyników wyszukiwania. Są one kluczowe dla zapewnienia klientowi wygodnego i efektywnego poruszania się po stronie.

Kolejnym aspektem, który wzbudza zainteresowanie klienta, jest szybkość ładowania strony. W dzisiejszych czasach, gdy dostęp do internetu zapewnia niemal każde urządzenie, oczekuje się natychmiastowego reagowania strony na żądania użytkownika.

Długi czas ładowania zniechęca klienta, często skłaniając go do opuszczenia strony. W sieci jest tak wiele różnych stron, że nie musi się on ograniczać do tej jednej, zwłaszcza gdy nie spełnia ona podstawowych norm. W takiej sytuacji internauta po prostu przechodzi do innej witryny, która została stworzona z myślą o użytkowniku.


produkty w sklepie internetowym, kobieta robi zakupy na dużym dotykowym ekranie

Ważne jest również to, że coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych – nie tylko do przeglądania internetu, ale też dokonywania zakupów. Dlatego kluczowe jest, aby nasza strona była w pełni responsywna, czyli dostosowana do wyświetlania na różnych urządzeniach.

Tylko wtedy zapewni ona użytkownikom spójne i satysfakcjonujące wrażenia, niezależnie od tego, czy korzystają z komputera, smartfona czy tabletu.

Podobnie jak w relacjach międzyludzkich, pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę również w kontekście interakcji klienta ze stroną internetową. Pozytywne pierwsze wrażenie sprawia, że klient jest bardziej skłonny pozostać na naszej stronie. Może ją przeglądać, a nawet dokonać zakupu.

Z drugiej strony, jeśli pierwsze wrażenie będzie negatywne, może to skutkować szybkim opuszczeniem strony i przejściem do konkurencji. Chyba sam widzisz, jak ważne jest, aby zatroszczyć się o wygląd, nawigację i responsywność strony internetowej. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie klientowi jak najlepszych doświadczeń oraz zachęcić go do pozostania i dokonania zakupu.

Planujesz otwarcie sklepu internetowego? Potrzebujesz kogoś, kto przygotuje dla Ciebie taką stronę? Możemy się tym zająć! Sprawdź naszą ofertę tworzenia sklepów internetowych i skontaktuj się z nami.


wyszukiwarka, wizualizacja na ekranie komputera, mężczyzna trzymający w dłoniach lupę

Analiza sklepu internetowego – od tego zaczynamy

Na początku należy zadać sobie pytanie, czy nasz sklep jest przejrzysty, intuicyjny i godny uwagi. Bardzo ważne jest również to, aby system wyszukiwania działał bez zarzutu. Następnie musisz się zastanowić, czy proces zakupowy jest łatwy i nie sprawia problemu klientom. Punktem wyjścia niech będzie sprawdzenie, czy nie zawiera zbędnych lub zbyt rozbudowanych formularzy.

Kolejna istotna kwestia dotyczy adresów URL w obrębie sklepu. Powinny być przyjazne dla użytkowników, czyli:

 • zwięzłe (zawieramy w nich tylko to, co konieczne),
 • poprawne (przenoszące do właściwej podstrony),
 • czytelne (użytkownik musi wiedzieć, gdzie trafi po kliknięciu).

Więcej na temat tworzenia adresów URL znajdziesz tutaj: Przyjazne adresy URL w 3 krokach.

Potem przechodzimy do sedna, czyli do opisów produktów. Powinny być one na tyle przejrzyste, żeby klient wiedział, czym charakteryzuje się konkretny produkt, a jednocześnie na tyle atrakcyjne, żeby zachęciły go do zakupu. Dobry opis to również podstawa sukcesu w wynikach wyszukiwania Google.


laptop leżący na stole, obok smartfon, notes i szklanka wody, proces tworzenia opisów produktów

Jak tworzyć opisy produktów?

Jak wspominaliśmy wcześniej, opisy produktów w sklepie internetowym odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie zakupowym. Dzięki nim klientom łatwiej jest zrozumieć, co wyróżnia dany produkt, czym się charakteryzuje, oraz jakich korzyści mogą się spodziewać po zakupie.

Opisy produktów pomagają klientom w podjęciu decyzji zakupowej, szczególnie jeśli produkt należy do tych bardziej kosztownych (lub jest nietypowy). W dalszej części artykułu omówimy, jak tworzyć opisy produktów w sklepie internetowym, aby były atrakcyjne i jednocześnie skuteczne.

Wartościowe i unikalne treści, czyli to, co lubi Google

Pewnie zauważyłeś, że podczas poszukiwań konkretnego produktu i porównywania ofert, możesz spotkać dokładnie takie same opisy produktów na kilku różnych stronach. Dzieje się tak dlatego, że wielu sprzedawców wykorzystuje w swoich sklepach internetowych opisy, które dostarcza producent konkretnego towaru.

Nie ma w tym nic zaskakującego, skoro sprzedają oni dokładnie ten sam produkt.

Musisz jednak wiedzieć, że wyszukiwarka Google jest przeciwna zjawisku, które nazywamy duplikacją treści. Oznacza to mniej więcej tyle, że kopiowanie treści, nawet tych najlepszych i najbardziej atrakcyjnych, to najgorsze, co możesz zrobić.


dokument tekstowy na ekranie komputera, wizualizacja

W tym miejscu dodamy, że nie chodzi tylko o kopiowanie treści z innych stron (co oczywiście jest naruszeniem prawa autorskiego), ale również o teksty, które są powielone w obrębie jednej witryny. Chodzi o sytuację, gdy np. masz w ofercie kilka wersji kolorystyczne danego produktu i we wszystkich przypadkach używasz tego samego opisu.

Jak wspominaliśmy, Google bardzo nie lubi powielanych treści. Warto zatem napisać swój własny opis każdego produktu. Dzięki temu będziesz mógł zadbać o to, aby był on unikalny, skierowany do konkretnej grupy docelowej, a dodatkowo napisany językiem korzyści.

Być może nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że opisy produktów mogą również pomóc w osiągnięciu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Aby to osiągnąć, zadbaj o ich optymalizację pod kątem SEO. Właściwa optymalizacja może sprawić, że dochód Twojego sklepu zwiększy się nawet kilkukrotnie!


Poprawność i prostota

Zależy Ci na tym, aby zostać odebranym przez użytkowników w sposób profesjonalny? W takim razie musisz zadbać o to, żeby teksty na Twojej stronie były napisane w pełni poprawnie. Warto zatroszczyć się o to, aby nie zawierały żadnych błędów – ortograficznych, interpunkcyjnych, składniowych, stylistycznych czy też literówek.

Błędy w tekstach można wyeliminować na wiele sposobów, np. użyć autokorekty w edytorze tekstu lub skonsultować konkretne treści z kimś znajomym, kto się na tym zna. Poza tym podczas pisania możesz korzystać ze słowników online – świetnie się sprawdzają, gdy trzeba coś szybko sprawdzić. Jeśli dysponujesz wolnymi środkami, możesz skorzystać z usług profesjonalnego korektora tekstów.

Jeśli nie, możesz w tym celu wykorzystać korektory tekstów online. Są to narzędzia, które zaznaczą większość występujących błędów, dzięki czemu będziesz w stanie je wyłapać i poprawić. Polecamy zwłaszcza te dwa: LanguageTool i Korektor Tekstu.

Tekst, który ma pełnić funkcję opisu produktu, powinien być również napisany w przystępnej, prostej formie. Tak, aby każdy mógł zrozumieć, czego dotyczy dany opis. Treść powinna być merytoryczna, rzeczowa i zwięzła, a najlepiej, gdyby dodatkowo zachęcała do zakupu.


kobieta pisząca na klawiaturze laptopa

Język korzyści poparty opiniami

Jeżeli ktoś ma kupić Twój produkt, musi widzieć nie tylko jego zalety, ale też korzyści, jakie wynikają z posiadania i używania go. Ze względu na to, że powodów może być zbyt wiele, aby można było zmieścić je w krótkim opisie, należy wybrać jedynie te, które są dopasowane do jego odbiorcy. Zaczynamy więc od określenia grupy docelowej danego produktu.

Mówiąc o języku korzyści, należy zaznaczyć, że to klient i jego potrzeby są na pierwszym miejscu. Nasze produkty czy usługi stanowią tło, dzięki któremu mogą oni zaspokoić te potrzeby. Sztuka pisania i mówienia językiem korzyści polega na mówieniu „dzięki temu” bez używania słów „dzięki temu”. Widzisz już, o co chodzi? W takim razie przechodzimy dalej.

Warto przeanalizować, co Twojemu klientowi może dać kupno produktu, a następnie uwypuklić te cechy w modelu: cecha-zaleta-korzyść. Jest to metoda prezentacji produktu, która ułatwia pokazanie klientom, co wyróżnia Twój produkt na rynku i dlaczego warto go kupić.

Przykładowe zdanie z użyciem tego modelu: Intuicyjna nawigacja na naszej stronie internetowej sprawia, że klienci łatwo znajdują interesujące ich produkty, co oszczędza im czas i zapewnia wygodne zakupy online.

Chciałbyś jeszcze bardziej przekonać potencjalnych klientów do zakupu Twojego produktu? W takim razie powinieneś zadbać o dodanie pozytywnych opinii klientów przy oferowanym produkcie. Cytaty innych klientów sprawiają, że ludzie chętnie sugerują się opinią, a w efekcie również decydują się na zakup. Jest to tzw. społeczny dowód słuszności, który pomaga w podjęciu decyzji zakupowej.


sklep internetowy, opinie klientów, recenzje produktów

Optymalizacja tekstu i zdjęć

Pewnie domyślasz się, że w opisie produktu nie wystarczy dodać samego tekstu. Nie chodzi tylko o to, że byłoby to nudne dla czytelników. Potencjalni klienci muszą wiedzieć, jak wygląda dany produkt, zanim zdecydują się go zamówić. Poza tym zostawienie samego tekstu można uznać za zmarnowanie potencjału opisu produktu w sklepie internetowym.

Jakość, objętość i styl tekstu to bardzo istotne elementy każdego opisu produktu. Wygląd tekstu to równie ważna sprawa. Należy zadbać o to, jak sformatowana jest treść, np. poprzez sprawdzenie, czy nagłówki i słowa kluczowe są wyróżnione, a dane techniczne wypunktowane.

Musisz sprawić, aby tekst był jak najbardziej czytelny i łatwy do przyswojenia. Nie używaj więc trudnego słownictwa, które mogą znać jedynie osoby działające w branży.

Wszystkie zdjęcia na stronie powinny być wysokiej jakości i dokładnie przedstawiać produkt. Dobrze, jeśli zdjęcia naszych produktów są odpowiednio podpisane – może to zaowocować dodatkowym ruchem na stronie. Schludny i estetyczny wygląd jako dopełnienie opisu produktu jest jednym z najważniejszych elementów, które decydują o tym, czy klient finalnie decyduje się na zakup w naszym sklepie.


produkty w sklepie internetowym, e-commerce, ekran komputera, biurko

Rich content, czyli rozbudowana karta produktu

Na koniec warto wspomnieć, że istnieje też coś takiego jak rich content, czyli rozbudowana karta produktu. Mówiąc w skrócie, jest to wielowymiarowa forma opisu konkretnego produktu w sklepie internetowym. Chodzi o to, że niektóre produkty można przedstawić i opisać ich funkcje w taki sposób, aby każdy czytelnik był w stanie je zrozumieć. Jednak musisz wiedzieć, że nie jest to łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji jedynie tekst.

Dlatego w przypadku bardziej skomplikowanych (lub specjalistycznych) produktów rich content sprawdzi się o wiele lepiej – to właśnie za jego pomocą możesz pokazać cały ich potencjał.

Przedstawienie produktu w rozbudowanym opisie ułatwi Ci przedstawić jego funkcje o wiele dokładniej. W ten sposób możesz też dodać do niego uzupełniające zdjęcia, wideo czy infografikę, które trudniej umieścić w prostych opisach produktu. Jak widzisz, rozbudowane karty produktów umożliwiają klientom lepsze zrozumienie towaru, a tym samym ułatwiają proces decyzyjny podczas zakupów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, sprawdź ten wpis: Rich content – co to jest? Omawiamy tam jego funkcje i podpowiadamy, co powinien zawierać taki opis produktu.


wyszukiwarka, wizualizacja

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza to pojęcie. Pozycjonowanie sklepu internetowego to proces polegający na optymalizacji strony internetowej w taki sposób, aby zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twój sklep online może wyświetlać się wysoko po wpisaniu określonej frazy kluczowej w Google.

Skutkiem właściwie przeprowadzonego pozycjonowania może być zwiększenie liczby wizyt na stronie sklepu, a także zwiększenie konwersji.

Podczas pandemii mnóstwo sklepów przeniosło swoją działalność do internetu, a część z nich nadal działa. Rynek e-commerce w Polsce rozwija się coraz mocniej, a właściciele sklepów internetowych zdają sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego pozycjonowania ich biznes nie osiągnie sukcesu.

Im wyższą pozycję zajmuje sklep internetowy, tym większa szansa na to, że użytkownik zdecyduje się kliknąć w jego link i dokona zakupu.


Jak pozycjonować sklep internetowy?

Do kluczowych czynników, które wpływają na pozycjonowanie sklepu internetowego, należą:

 • optymalizacja słów kluczowych na stronie, czyli umieszczanie odpowiednich fraz związanych z oferowanymi produktami na stronie sklepu,
 • prawidłowa struktura strony (odpowiednie poukładanie kategorii i podkategorii). Ważny jest również bezproblemowy dostęp do wszystkich podstron,
 • publikowanie wartościowych treści, np. w formie bloga, poradnika czy recenzji produktów,
 • optymalizacja techniczna pod kątem wyszukiwarek internetowych (strony produktów, struktura URL,
 • szybkość ładowania się strony, która wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania,
 • optymalizacja obrazków na stronie,
 • pozyskiwanie odnośników do strony sklepu (ma to pozytywny wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania).

Musisz wiedzieć, że wszystkie powyższe czynniki są kluczowe w procesie pozycjonowania sklepu internetowego. Dlatego też powinny być uwzględnione podczas każdej optymalizacji tego rodzaju stron internetowych.

Weź pod uwagę również to, że pozycjonowanie sklepu internetowego jest procesem ciągłym, więc będzie od Ciebie wymagało regularnych działań. Poza tym pamiętaj, aby dostosowywać się do zmieniających się trendów i wytycznych algorytmów wyszukiwarek.

Jeśli wdrożysz powyższe działania, będziesz miał szansę na zwiększenie widoczności swojego sklepu w sieci, a nawet przyciągnięcie nowych klientów.


smartfon w dłoniach kobiety, wizualizacja paska wyszukiwarki

Zależy Ci na tym, aby zacząć pozycjonować swój sklep internetowy? Zapoznaj się z naszą ofertą pozycjonowania stron internetowych. Z naszą pomocą zdobędziesz wysokie pozycje w Google!


Podsumowanie

Jak możesz zauważyć, opisy produktów pełnią bardzo istotną funkcję w sklepach internetowych. Ich jakość i zawartość mogą mieć ogromny wpływ na decyzję zakupową klientów. Chcąc stworzyć skuteczny opis produktu, należy uwzględniać zarówno zasady optymalizacji pod wyszukiwarki, jak i potrzeby klientów. Tylko w ten sposób dostarczysz wartościowych informacji na temat produktów oferowanych w swoim sklepie.

Potrzebujesz opisów produktów do swojego sklepu internetowego albo innych tekstów na swoją stronę? Możemy się tym zająć! Sprawdź, co oferujemy i skorzystaj z usługi content marketingu w ramach działań SEO. Zapraszamy do kontaktu!


Źródła grafik:

Opublikowane: 
wt., 07/11/2023 - 09:16
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.