Szybkość ładowania strony i jej wpływ na SEO | Famatech
szybkość ładowania strony, wizualizacja

W dzisiejszych czasach wszystko musi odbywać się szybko, niemal natychmiastowo. Będąc na zakupach, niecierpliwimy się, jeśli musimy zaczekać chwilę w kolejce. Nawet podczas wysyłania do kogoś wiadomości liczymy na to, że odpisze nam jak najszybciej. Podobnie jest w internecie – wchodzimy na konkretną stronę i oczekujemy, że szybciutko się załaduje. Niestety nie zawsze się tak dzieje. Z tego wpisu dowiesz się, jak szybkość wczytywania strony wpływa na pozycjonowanie. Omawiamy też, jak sprawdzić szybkość Twojej strony i jak ją poprawić, jeśli ładuje się zbyt wolno.


Spis treści

 1. Co oznacza szybkość wczytywania strony?
 2. Czy szybkość ładowania strony wpływa na jej pozycję w Google?
 3. Core Web Vitals
 4. Jak sprawdzić szybkość wczytywania strony?
 5. Szybkość ładowania strony – jak ją poprawić?
 6. Podsumowanie

Co oznacza szybkość wczytywania strony?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co kryje się pod tym pojęciem. Szybkość ładowania strony oznacza czas, który mija od momentu kliknięcia w daną stronę w wynikach wyszukiwania. Jest liczony aż do chwili, gdy strona się w pełni załaduje.

Jest też druga możliwość, gdy wpisujesz adres witryny bezpośrednio w pasku przeglądarki. Wtedy czas jest liczony od momentu, gdy naciśniesz enter. Wspomniana szybkość ładowania odnosi się do czasu, jaki jest potrzebny na załadowanie całej zawartości danej strony, ze wszystkimi jej elementami.

Warto wspomnieć, że czas ładowania strony jest liczony w sekundach. Badania potwierdzają, że aż 40% użytkowników opuszcza strony, które ładują się dłużej niż 3 sekundy.

Ile powinna wynosić optymalna szybkość wczytywania strony? Pewnie się domyślasz, że ogólnie należy dążyć do tego, aby ten czas był możliwie jak najkrótszy.

Co to dokładnie znaczy? Nie podamy Ci konkretnej liczby, która mogłaby być optymalnym czasem wczytywania strony, bo taka nie istnieje. Google zaleca, aby strona wczytywała się w ciągu 2 sekund, a nawet krócej.


użytkownik czekający na załadowanie witryny
Image by storyset on Freepik


Jakie znaczenie ma szybkość wczytywania strony?

Omówmy to na przykładzie. Gdy odwiedzasz jakąś stronę, liczysz na to, że załaduje się w krótkim czasie, a nawet bardzo krótkim. Drugą rzeczą, o jakiej pomyślisz, jest to, aby jej poszczególne elementy były spójne, czyli pasowały do siebie.

Wtedy Twoje wrażenia z odwiedzin witryny będą zdecydowanie lepsze. W tym miejscu warto dodać, że takie podejście mają dzisiaj niemal wszyscy użytkownicy internetu.

A co z sytuacją, gdy strona, na którą wchodzą, wczytuje się długo? Wtedy występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po prostu ją opuszczą. Ale na tym nie koniec, bo nadal będą chcieli się czegoś dowiedzieć, więc odwiedzą inną. Chyba już się domyślasz, że tą drugą stroną będzie jej konkurencja.

Jaki więc mamy wniosek? Przede wszystkim taki, że szybkość działania strony ma kluczowe znaczenie w przyciąganiu potencjalnych klientów. Oznacza to, że lepsze wrażenie zrobi witryna, która będzie atrakcyjna wizualnie i jednocześnie bezproblemowa.

Dzięki temu przyciągnie też więcej użytkowników. To z kolei ma bezpośredni wpływ na konwersję i wzrost sprzedaży.

Jak widzisz, w dzisiejszych czasach szybkość wczytywania strony internetowej ma ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na sukces witryny, może też znacznie zwiększyć jej popularność i efektywność. A przecież to właśnie to, na czym zależy każdemu właścicielowi strony.


dwoje ludzi poprawiających szybkość ładowania strony internetowej, wizualizacja
Image by pch.vector on Freepik


Czy szybkość ładowania strony wpływa na jej pozycję w Google?

Szybkość ładowania strony należy do czynników rankingowych Google. To znaczy, że odgrywa istotną rolę w kwestii oceny naszej witryny i jej pozycji w wyszukiwarce.

Pozycjonujesz swoją witrynę i zależy Ci, aby Twoja strona zajmowała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę na jej szybkość wczytywania.

Szybkość wczytywania strony internetowej ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania. Strony, które ładują się szybciej, są częściej odwiedzane przez użytkowników. Bywają też lepiej oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.

Jeśli na stronie wszystko działa wystarczająco szybko, to istnieje też większe prawdopodobieństwo, że użytkownik spędzi na niej więcej czasu.

Optymalizacja strony internetowej pod kątem szybkości wczytywania może w znacznym stopniu zwiększyć czas spędzany przez użytkowników na stronie. A to przekłada się na zwiększenie ich zaangażowania.

Wniosek jest następujący: strony, które wczytują się szybciej, najczęściej zajmują też wyższe pozycje w Google.


kobieta pracująca nad pozycjonowaniem strony internetowej, wizualizacja
Image by storyset on Freepik


Core Web Vitals

Core Web Vitals, czyli podstawowe wskaźniki internetowe, opierają się na wrażeniach użytkownika odwiedzającego daną witrynę. Na ich podstawie Google ocenia poszczególne strony internetowe pod względem ich szybkości i wydajności.

Ocena pozwala na określenie, czy strona jest przyjazna dla użytkownika i w jaki sposób można ją poprawić. Wspomniane wskaźniki są ważnymi czynnikami w procesie optymalizacji stron internetowych.

Wiesz już, że w coraz większym stopniu skupiamy się dzisiaj na użytkowniku i jego zachowaniu na stronie. Dlatego też Core Web Vitals oparte są właśnie na zachowaniu użytkowników. Ich celem jest zapewnienie jak najlepszych doświadczeń podczas korzystania z witryn internetowych.


Jakie wskaźniki internetowe wyróżniamy?

Do podstawowych wskaźników internetowych zaliczamy:

 • Largest Contentful Paint (LCP) – oznacza szybkość wczytywania strony. Obliczany jest na podstawie czasu ładowania największego elementu znajdującego się na stronie. Najczęściej będzie to grafika lub blok tekstu. Ważne jest to, że nie powinien on wynosić więcej niż 2,5 sekundy. Wtedy treść wyświetli się szybko, a użytkownik na pewno to odczuje,
 • First Input Delay (FID) – chodzi o czas, jaki mija od momentu, gdy strona zacznie się ładować, aż do chwili, gdy może wykonać na niej pierwsze działanie, np. kliknięcie w link lub przycisk. Czyli ogólnie odnosi się do pierwszej interaktywności ze stroną. Celem jest uzyskanie wyniku poniżej 100 milisekund, co zapewni użytkownikowi pozytywne doświadczenie ze stroną,
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – mierzy częstotliwość zmiany pozycji poszczególnych elementów na stronie podczas ładowania strony. Celem jest uzyskanie wyniku poniżej 0,1 – to również wpływa na doświadczenie użytkownika.

Ich wynik wpływa na pozycję stron w wyszukiwarkach oraz ich widoczność dla użytkowników. Poprawa wyników Core Web Vitals jest kluczowa w celu zwiększenia ruchu na stronie internetowej.


pasek postępu ładowania strony internetowej, wizualizacja za pomocą klocków

Jak sprawdzić szybkość wczytywania strony?

Aby sprawdzić szybkość, z jaką ładuje się Twoja strona internetowa, najlepiej skorzystać z dostępnych narzędzi. Umożliwiają one uzyskanie dokładnych wyników dotyczących konkretnej witryny. Co więcej, takie narzędzia dostarczają też konkretnych wskazówek, które ułatwiają poprawę wydajności danej strony.


Oto lista narzędzi, dzięki którym sprawdzisz szybkość wczytywania strony internetowej:

 • PageSpeed Insights – jest to darmowe narzędzie od Google, które zostało stworzone w celu kontrolowania szybkości ładowania witryn. Jest bardzo proste w obsłudze, wystarczy wpisać adres strony i kliknąć „analizuj”. Co ciekawe, możesz w ten sposób sprawdzić każdą stronę internetową, nie tylko tą, której jesteś właścicielem. Oprócz analizy wyświetla też podpowiedzi, dzięki którym będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji. Wynik podawany jest w skali 1-100, im jest wyższy, tym lepiej. Pamiętaj, żeby sprawdzać stronę pod kątem ładowania na desktopie i urządzeniach mobilnych, ponieważ wyniki będą się różnić,
 • GTmetrix – kolejne darmowe narzędzie do sprawdzania szybkości wczytywania stron. Pokazuje również podpowiedzi związane z optymalizacją witryny. To narzędzie ocenia stronę na konkretną literę, gdzie A jest najwyższą notą. W pozostałych miejscach posługuje się skalą 1-100, gdzie im wyższa liczba, tym lepiej. Możesz wykupić wersję płatną, aby mieć dostęp np. do większej liczby testów czy nagrania w formie wideo z procesu wczytywania witryny,
 • Pingdom – darmowe narzędzie do analizy szybkości wczytywania witryny. Jest też jednym z pierwszych tego typu narzędzi. Jego plusem jest to, że można sprawdzić czas ładowania konkretnych elementów na stronie. Poza tym można przeprowadzać testy z różnych lokalizacji na świecie,
 • DebugBear – jeszcze jedno darmowe narzędzie do analizowania, z jaką szybkością wczytuje się strona. Poza wszelkimi wskaźnikami, które są dostępne też w poprzednich narzędziach, oferuje dodatkowo nagranie wideo. W wersji bezpłatnej nie możemy go pobrać, ale możemy obejrzeć,
 • SuperMonitoring – kolejne darmowe narzędzie, które umożliwia skanowanie strony pod kątem szybkości wczytywania. Jest też dostępna wersja płatna, do wyboru jest kilka opcji, w zależności od potrzeb. Jego plusem jest to, że możemy przeprowadzać testy z różnych kontynentów. Poza tym wyświetla się czas ładowania każdego z elementów na stronie. Jedynie pod względem szaty graficznej to narzędzie nie prezentuje się najlepiej,
 • Google Analytics – darmowe narzędzie od Google, które zawiera mnóstwo informacji o Twojej stronie. Znajdziesz tam również raport o szybkości wczytywania stron. Znajduje się w zakładce Zachowanie – Szybkość witryny.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów, aby sprawdzić szybkość wczytywania strony internetowej. To lista wybranych przez nas narzędzi. Wybierz takie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i wykorzystaj je, aby poprawić szybkość ładowania strony internetowej.


pasek postępu ładowania strony internetowej, wizualizacja ekranu przeglądarki

Szybkość ładowania strony – jak ją poprawić?

Szybkość wczytywania strony internetowej jest jedną z kwestii, o które warto zadbać już na etapie jej tworzenia. Jako właściciel witryny nie musisz sobie zdawać sprawy ze wszystkich technicznych zależności, ale pewne podstawy powinieneś znać. Choćby to, że istnieje wiele elementów, które wpływają na czas ładowania strony.

Jednak ważne jest to, abyś przez cały ten czas myślał o użytkowniku. Pierwszą rzeczą, jaką zauważy po przejściu na Twoją stronę, jest jej czas ładowania. Jeśli działa zbyt wolno, musisz to naprawić. Często nawet niewielkie zmiany mogą przynieść wiele dobrego.


Chcąc poprawić szybkość wczytywania strony, skup się na następujących elementach:

 • zoptymalizuj obrazki – można to zrobić poprzez zmniejszenie rozmiaru pliku, które nie wpłynie na jakość obrazu. Poza tym możesz również korzystać z obrazów w formacie WebP. Mają one mniejszy rozmiar pliku niż tradycyjne formaty, takie jak JPEG czy PNG. Pamiętaj, że mniejsze zdjęcia szybciej się ładują,
 • zrezygnuj z niepotrzebnych wtyczek – każdy system zarządzania treścią na stronie wymaga od nas instalacji różnego rodzaju wtyczek. Tutaj działa zasada im mniej, tym lepiej. Przy dużej liczbie wtyczek strona wczytuje się dłużej,
 • zastosuj protokół HTTP2 – dzięki temu zwiększysz dynamikę swojej witryny. To z kolei sprawi, że będzie się ona krócej ładować,
 • zmień hosting na szybszy – serwer w znacznym stopniu wpływa na czas ładowania strony. Wybierając serwer lepszej jakości, zwiększysz też jego szybkość,
 • ogranicz liczbę przekierowań – korzystaj jedynie z tych, które są niezbędne. Nadmiar przekierowań wpływa negatywnie na szybkość działania strony,
 • zoptymalizuj kod źródłowy witryny – możesz skorzystać np. z dziennika błędów serwera, aby się ich pozbyć. Narzędzie Screaming Frog znajdzie niepotrzebne przekierowania w obrębie strony, które możesz naprawić. Poza tym sprawdź, czy Twoja strona nie ma przestarzałej struktury,
 • ogranicz liczbę czcionek – każda z nich musi się ładować osobno, co wydłuża cały proces. Użyj maksymalnie 3 rodzajów, aby ograniczyć czas wczytywania witryny,
 • usuń nieużywane skrypty i pliki – dzięki temu zmniejszy się ilość danych, które muszą być ładowane. To sprawi, że strona będzie się ładować szybciej. W tym celu przejrzyj np. bibliotekę multimediów – prawdopodobnie znajdziesz tam pliki, których nie potrzebujesz,
 • zoptymalizuj wideo – zrezygnuj z hostowania filmów na własnym serwerze (tym samym, co strona). Lepszym wyjściem będzie zamieszczenie wideo na jednej z zewnętrznych platform, a następnie udostępnienie konkretnego filmu na Twojej stronie. Dzięki temu będzie się szybciej ładowała.

mężczyzna ulpszający stronę, aby szybciej się wczytywała, wizualizacja

Powyższe sugestie to tylko kilka sposobów na poprawę szybkości wczytywania strony. Oczywiście istnieje wiele innych technik, które również można zastosować, jednak od tych warto zacząć.

Jeśli nie masz czasu, aby zająć się tym samodzielnie, możemy Ci pomóc. Zapoznaj się z naszą ofertą pozycjonowania stron internetowych. W ramach tych działań zajmiemy się również optymalizacją techniczną Twojej witryny. Zapraszamy do kontaktu!


Podsumowanie

Jak widzisz, szybkość wczytywania strony jest ogromnie ważna dla pierwszego wrażenia użytkowników i późniejszego zadowolenia osób, które ją odwiedzają. Wpływa też na zdobycie i utrzymanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jeśli masz problem z dość długim wczytywaniem strony, spróbuj zastosować się do omówionych sposobów jego przyspieszenia. Dzięki temu będziesz miał dobrą podstawę do dalszych działań w tym kierunku.

Nie masz jeszcze własnej strony, ale chciałbyś mieć? Zależy Ci, aby była atrakcyjna i responsywna? Możemy ją dla Ciebie przygotować! Przejrzyj naszą ofertę tworzenia stron internetowych i skontaktuj się z nami.

Opublikowane: 
czw., 04/06/2023 - 14:24
Autor: 
admin
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.