Jak przebiega tworzenie sklepów internetowych? | Famatech
Jak przebiega tworzenie sklepów internetowych?

Nastał taki okres, w którym człowiek z własnego lenistwa pragnie jak największej wygody. Najlepiej, jeśli pozwoli mu ona podejrzeć, co aktualnie znajduje się na półkach sklepowych – bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki sklepom internetowym. Obecnie nie musisz zostawać programistą czy grafikiem, by móc utworzyć swoją własną stronę internetową, na której przedstawisz użytkownikom swoje produkty. W poniższym artykule krok po kroku przedstawimy proces budowy sklepu internetowego, który pozwoli sprzedawcy rozwinąć skrzydła w jego biznesie.


Spis treści

 1. Jak wygląda samodzielne stworzenie sklepu internetowego?
 2. Jaki sklep internetowy i jakie oprogramowanie wybrać: SaaS czy Open Source?
 3. Ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego?
 4. Projektowanie sklepu internetowego
 5. Jak przebiega tworzenie sklepu internetowego krok po kroku?
 6. Czy dodawanie regulaminu serwisu powinno być naszym priorytetem?
 7. Dodawanie produktów do popularnych sklepów internetowych jako sposób na rozbudowanie e-commerce
 8. Podsumowanie

Jak wygląda samodzielne stworzenie sklepu internetowego?

Aby stworzyć swój własny sklep internetowy szybko i sprawnie, powinieneś wykorzystać kompleksowy system e-commerce. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać gotowe i sprawdzone metody z licznymi automatyzacjami, które sprawią, że zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Co więc zyskujesz?

 • możliwość szybkiego uruchomienia sklepu internetowego,
 • codzienny rozwój i aktualizacje oprogramowania,
 • pomoc ze strony obsługi technicznej,
 • wydajny hosting – zawarty w cenie abonamentu,
 • gotowe narzędzie pozwalające na łatwy dostęp do kanału sprzedaży, m.in. bramki płatnicze, hurtownie, Allegro i płatności online,
 • sklep dostosowany do RODO.

optymalizacja sklepu internetowego


Podczas gdy e-commerce zajmuje się oprogramowaniem, Ty powinieneś skupić się na dostosowaniu sklepu internetowego do potrzeb swoich i klienta.

W trakcie samodzielnego tworzenia sklepów internetowych najlepiej byłoby wykorzystać oprogramowanie SaaS. Pewnie zastanawiasz się dlaczego? Chodzi o to, że natychmiast po konfiguracji jest gotowe do sprzedaży internetowej.

Nie wymaga też specjalnych umiejętności IT, aby z niego korzystać, dlatego też nada się idealnie dla początkującego sprzedawcy.


Jaki sklep internetowy i jakie oprogramowanie wybrać: SaaS czy Open Source?

Silnik sklepu internetowego wpływa bezpośrednio na proces tworzenia sklepów internetowych. Podczas korzystania z oprogramowania SaaS proces ten jest prostszy i szybszy niż w przypadku Open Source.

Jest to spowodowane tym, że nie wymaga od Ciebie zakupu licencji, projektowania sklepu internetowego od podstaw czy dobierania płatnych wtyczek. Mówiąc najprościej – wszystko to, co jest potrzebne do działania sklepu internetowego, już jest w nim zawarte.


Zalety korzystania z SaaS

 • brak wymaganej wiedzy informatycznej,
 • sklep internetowy działa od razu po skonfigurowaniu,
 • hosting jest w cenie abonamentu,
 • indywidualne wprowadzanie zmian bez potrzeby ingerowania i dodatkowego opłacania programisty.

Tworzenie e-commerce, widok na ekranie


Ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego?

Tworzenie sklepów internetowych nie jest tanie. Musisz wiedzieć, że wiąże się ono głównie z wybranym oprogramowaniem.

Jeśli wybierzesz Open Source, na każdym etapie projektu, który w mniejszym lub większym stopniu zmienia Twój sklep internetowy, powinieneś być świadomy dodatkowych kosztów. Po prostu będziesz musiał je pokryć.

Natomiast wykupienie systemu e-commerce pozwoli Ci na zmianę swojego sklepu w dowolnym momencie w cenie wybranego abonamentu.

Dla porównania – system działający na oprogramowaniu Open Source wiążę się z wydatkiem od kilku tysięcy złotych do nawet kilkunastu.

W przypadku oprogramowania SaaS e-commerce pozostanie w cenie wybranego abonamentu, czyli około kilkuset złotych.


Projektowanie sklepu internetowego

Przed rozpoczęciem tworzenia sklepów internetowych powinieneś zastanowić się nad jego budową. Tworząc sklep internetowy, dobrze byłoby zwrócić uwagę na inne tego typu strony.

Pamiętaj, że podczas projektowania koniecznie analizujemy konkurencję. Zainspiruj się, przeglądając jak wygląda ułożenie bloków i wygląd sklepów.

Dzięki temu uzyskasz szablon sklepu, na którym będziesz operować. Aby wybić się na tle konkurencji, powinieneś również stworzyć coś swojego.

Najlepiej stworzyć tak zwany indywidualny projekt graficzny, czyli m.in. logo, które przykuje uwagę klientów.

Sklep internetowy krok po kroku


Jak przebiega tworzenie sklepu internetowego krok po kroku?

Wybranie oprogramowania z dostosowanym do swoich potrzeb pakietem abonamentu jest najprostszym i najszybszym sposobem na utworzenie sklepu internetowego.

Wykorzystywanie gotowych rozwiązań, które będą w pełni przystosowane do sprzedaży, znacząco ułatwi Ci pracę nad sklepem internetowym.


Co jest potrzebne do rozpoczęcia budowy sklepów internetowych?

Przed pracami związanymi z zakładaniem sklepu internetowego powinieneś zająć się następującymi kwestiami:

 • wybór nazwy sklepu internetowego i domeny,
 • wybór PKD dla sprzedaży internetowej,
 • założenie firmy lub działanie na firmie niezarejestrowanej,
 • możliwość skorzystania ze zwolnień z fiskalizacji sprzedaży w sklepie internetowym.

Kluczem do założenia sklepów internetowych jest założenie firmy, gdyż w znacznym stopniu ułatwi Ci to odnotowywanie kontaktów z kurierami, hurtowniami i operatorami płatności.


Wybór nazwy i domeny dla sklepu internetowego

Warto dokonać wyboru nazwy naszej strony jednocześnie z domeną, na jakiej będzie działał. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której domena jest już zajęta, wskutek czego zmarnuje się czas poświęcony na wymyślanie nazwy.

Staraj się również, aby Twoja nazwa sklepu internetowego wyróżniała się w jakimś stopniu. Przy delikatnym podobieństwie nazewnictwa (jak np. allegro i alegrow) przeglądarka internetowa będzie podsuwała użytkownikom stronę najczęściej odwiedzaną.

Sklep internetowy, wybór nazwy

Postaraj się więc, aby:

 • nazwa była podyktowana posiadaniem konkretnych produktów w ofercie,
 • domena i nazwa były takie same,
 • jeśli produkt przeznaczony jest na rynek polski, adres URL powinien kończyć się „pl”. Jeśli na rynek światowy, to wtedy „com”.

Decyzja o sprzedaży wyrobów własnych lub produktów z hurtowni

Sposób, w jaki zaprezentujesz swój produkt na stronie, będzie miał bezpośredni wpływ na rozwój sklepu internetowego.

Produkt, który wygląda zachęcająco, przyciągnie uwagę klientów. Tak więc w zależności od tego, skąd bierzesz produkty, powinieneś zwrócić uwagę na opis każdego z nich i inne dane produktu.

Musisz też pamiętać o dwóch istotnych kwestiach:

 • w chwili, w której dokonujesz sprzedaży wyrobów własnych, powinieneś sam upewnić się, aby ich opis i przedstawienie było odpowiednie. Powinieneś wykonać zdjęcia poglądowe, wstawić odpowiedni opis produktu wraz z jego przeznaczeniem,
 • asortyment z hurtowni pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdyż jest on już zwykle opisany i przedstawiony w sposób atrakcyjny dla konsumenta. Wtedy jedyne, co musisz zrobić, to wstawić go do swojego sklepu internetowego.
 • wybór produktów, wózek sklepowy

  Zakup z hurtowni pozwoli Ci również zabezpieczyć swój biznes internetowy przed dostawami. Nie będziesz musiał martwić się o produkty (ich stan i ilość), bo wszystko to będzie w rękach hurtowni.


  Zadbanie o wygląd strony – responsive web design

  Projektowanie sklepów internetowych zapewnia przejrzystość dla konsumentów, wiąże się z ich ponownym przyjściem i ogólnym zadowoleniem z usług.

  Przyjazny użytkownikom interfejs, projekt graficzny i katalogi produktów powinny być głównym celem w naszym sklepie internetowym. Ułatwia nam to kreator szablonu sklepu internetowego.

  Jak to działa? Kreator sprawia, że wszystko staje się prostsze. Ty zajmujesz się tylko przesuwaniem określonych kafelków w odpowiednie miejsca.

  Kolejna bardzo istotna kwestia dotyczy responsywności. Twój sklep internetowy powinien posiadać wersję responsywną.

  Pozwoli to na prawidłowe wyświetlanie jej na różnego rodzaju urządzeniach mobilnych, takich jak telefony czy tablety. Dlatego podczas wyboru oprogramowania i abonamentu powinieneś zwrócić uwagę czy jest w nim taka możliwość.

  Stworzenie responsywnej strony, sklep internetowy


  Metody płatności i formy dostaw w sklepach internetowych

  Kiedy nasze produkty zostaną już wybrane, powinniśmy skupić się na umożliwieniu klientowi zakupu danych produktów.

  W tym celu możemy skorzystać ze sposobu, który od dłuższego czasu jest liderem w sprzedaży internetowej. Mówimy tutaj oczywiście o szybkich płatnościach online, które realizowane są przez specjalne bramki płatnicze.

  Sposób ten jest szybki, łatwy i przejrzysty, gdyż umożliwia autouzupełnianie danych do transakcji. Klient musi jedynie wybrać, jaką metodą płatności chce dokonać przelewu (np. kartą czy blikiem).

  Jest to spore ułatwienie dla sprzedawcy, który od razu otrzymuje zapłatę i konieczne informacje.

  Dzięki temu niemal od razu może przystąpić do realizacji zamówienia. Poza tym uniemożliwia to wpisanie błędnych informacji przez konsumenta podczas płatności.

  metody płatności, sklep internetowy


  O czym warto pamiętać podczas uruchomiania bramek płatniczych?

  • O zabezpieczeniu naszej strony przez certyfikat SSL, gdyż jest to wymagane do jej poprawnego działania.
  • Bramkę, z której będziesz korzystać, wybierasz z listy dostępnych bramek płatniczych. Przed jej uruchomieniem należy jednak podpisać umowę z firmą.
  • Każda bramka płatnicza pobiera prowizję od zakupu.

  W każdym sklepie internetowym musi być dostęp do zakupów z możliwością dostawy na wskazany adres. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym dostawcą są paczkomaty InPost.

  Aby mieć możliwość korzystania z ich usług, należy odpisać umowę z firmami kurierskimi, którymi jesteśmy zainteresowani. Pozwala to na ustalenie ilości paczek do wysyłki (w miesiącu) oraz do uzgodnienia cen ich przewozu.

  Wykorzystanie brokera kurierskiego jest drugim sposobem na wysyłanie paczek. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz podpisywać żadnych umów, działa to na zasadzie udostępniania ofert przewoźników, których możesz zatrudnić do pracy kurierskiej.


  Czy dodawanie regulaminu serwisu powinno być naszym priorytetem?

  Regulamin sklepu internetowego jest niezbędny przy sprzedaży online. Pomaga zachować ład na stronie – zarówno z perspektywy kupujących, jak i sprzedających. Informuje klienta m.in. o zasadach zwrotu czy przesyłania faktur. Posiada też wszelkie informacje związane z płatnościami na stronie.

  Z uwagi na fakt, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istniejących niuansów prawnych, napisanie regulaminu warto powierzyć komuś, kto zajmuje się tego typu rzeczami. Dzięki temu niczego nie pominiemy i popełnimy żadnych błędów wynikających z nieznajomości prawa.

  Najczęstszym powodem sprawdzania regulaminu jest właśnie możliwość zwrotu towaru. Takie informacje warto wstawić w miejscu, którego nie trzeba szukać. Idealnym rozwiązaniem byłaby stopka strony.

  regulamin sklepu internetowego


  Dodawanie produktów do popularnych sklepów internetowych jako sposób na rozbudowanie e-commerce

  Aby móc w pełni wykorzystać moc e-commerce, wykorzystuje się sprzedaż wielokanałową. Polega to na wstawianiu swoich produktów w sklepach internetowych innych sprzedawców (takich jak Allegro czy Amazon).

  Dzięki temu trafiają one do większej rzeszy osób. Pomoże nam to w stworzeniu swego rodzaju reklamy. Jako raczkujący sprzedawca musisz być świadomy, że aby wybić się na tle konkurencji, powinieneś stosować różne metody, aby zostać zauważonym, m.in. reklamy czy promowanie w social mediach lub grupach branżowych.


  Podsumowanie

  Powyższy artykuł powinien przedstawić Ci tworzenie sklepu internetowego od zera. W twoich rękach leży wdrożenie sklepu dla konsumenta, zwiększenie jego popularności w wynikach wyszukiwania Google oraz zapewnienie mu odpowiednich kanałów sprzedaży.

  Załóż sklep internetowy już dziś i zapewnij klientom nieograniczoną liczbę produktów, najlepiej w porozumieniu z innymi platformami sprzedażowymi.

  Szukasz firmy, która przygotuje dla Ciebie witrynę pod sklep internetowy? Jeśli zależy Ci na na tym, aby strona była intuicyjna i nowoczesna, to zapraszamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej tworzenia sklepów internetowych.

  Na pewno nie zawiedziesz się naszą współpracą!

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.