Jak zostać programistą i od czego zacząć w IT? | Famatech
kobieta podczas pracy nad kodem, wizualizacja programowania

Programista, czyli bardzo ceniony zawód na rynku pracy, a jednocześnie bardzo poszukiwany. Z jednej strony mocno przyciąga ze względu na wysokie zarobki, a z drugiej – zniechęca ludzi ze względu na trudności, z jakimi się wiąże. Często już na samym starcie. Jak zostać programistą i od czego zacząć? Czy są potrzebne studia informatyczne? Czy potrzebujesz kursów? Czy musisz mieć jakieś specjalne zdolności, aby zostać programistą? Jak wiele jesteś w stanie zarobić, programując? Tego wszystkiego dowiesz się tutaj.


Spis treści

 1. Programista – kim jest i czym się zajmuje?
 2. Jak zostać programistą?
 3. Jak wygląda praca programisty?
 4. Programista bez studiów – czy to możliwe?
 5. Nauka programowania – jaki język programowania wybrać na początek?
 6. Praca dla programisty – jak ją znaleźć?
 7. Programista – zarobki
 8. Podsumowanie

Programista – kim jest i czym się zajmuje?

Programista to osoba zajmująca się programowaniem, czyli tworzeniem kodu źródłowego dla różnego rodzaju aplikacji i systemów komputerowych. Programiści piszą programy w różnych językach programowania, m.in.: Java, Python, C++, Ruby czy PHP.

Mogą pracować nad projektami indywidualnymi lub w zespole. Z kolei zespoły mogą się składać z innych programistów, analityków biznesowych czy testerów.

Ich zadaniem jest zadbanie o to, aby aplikacje działały poprawnie i były w pełni funkcjonalne. Programiści zajmują się również testowaniem i debugowaniem aplikacji oraz jej aktualizacją i utrzymaniem.

W dzisiejszych czasach programowanie jest przydatną umiejętnością, która jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Począwszy od tworzenia oprogramowania dla urządzeń mobilnych, przez medycynę, po projektowanie systemów sztucznej inteligencji czy robotykę.

Aby dowiedzieć się nieco więcej na temat programowania, zapoznaj się z tym wpisem: Na czym polega programowanie?

jak zostac programista – od czego zaczac, wizualizacja pracy na stanowisku programisty


Jak zostać programistą?

Najważniejszą zasadą, jaką powinien się kierować przyszły programista, jest odpowiednie nastawienie. Ważne jest zachowanie cierpliwości i bycie wytrwałym w dążeniu do celu.

Początki w branży IT bywają ciężkie, ale z odrobiną samozaparcia każdy powinien dać sobie radę. Zwłaszcza w przypadku programowania, którego można nauczyć się bez większych trudności.

Musisz też wiedzieć, że nauka programowania nie będzie dotyczyć jednego języka, lecz wielu. Do tego dochodzą różnego rodzaju biblioteki języków programowania i edytory dla programistów, np. Visual Studio.

Ich działanie opiera się na usprawnianiu i przyśpieszaniu pracy. Znajomość języków programowania jest rzeczą fundamentalną na rynku pracy.

Trzeba przyznać, że programowanie charakteryzuje się wysokim progiem wejścia. Dlatego otrzymanie pierwszej pracy na stanowisku programisty może się wiązać z masą nauki.

Pamiętaj, aby się nie zniechęcać, nawet jeśli bywa trudno. Zawsze jest szansa na staże, które pomogą Ci jako osobie początkującej.

Jeżeli któryś z Twoich znajomych lub członków rodziny programuje, możesz poprosić ich, aby został Twoim mentorem. W chwilach słabości i zniechęcenia mentor jest w stanie podtrzymać nas na duchu i wspomóc radą.

jak zostac programista, mezczyzna pracujacy przy komputerze


Cechy dobrego programisty

Proces nauki programowania dobrze jest rozpocząć od samodzielnej nauki. Można to zrobić, korzystając z dokumentacji technicznych poszczególnych języków programowania, którymi jesteśmy zainteresowani.

Dobrym pomysłem jest również kurs programowania – jeśli zawiera najważniejsze informacje, których potrzebujesz. W dodatku wszystko możesz mieć w jednym miejscu.

Początkujący programista powinien oswoić się z tym, że jego praca będzie polegała na wyszukiwaniu problemów. Z tego względu niezbędna będzie umiejętność rozwiązywania problemów. Każdy programista musi ją opanować.

Poza tym programista powinien znać język angielski, co najmniej w stopniu dobrym. Pomoże mu to w czytaniu dokumentacji oraz w zrozumieniu kodu, który pisze. Jest to niezbędna kompetencja w tym zawodzie.

Chcąc być dobrym programistą, oprócz umiejętności technicznych, ważne są też kompetencje miękkie, m.in.:

 • umiejętne zarządzanie czasem,
 • asertywność,
 • komunikatywność,
 • kreatywność,
 • umiejętność pracy w zespole.

kobieta pracujaca przy komputerze, wizualizacja tworzenia kodu


Matematyka dla programistów – czy jej znajomość jest konieczna?

Możliwe, że się zdziwisz, ale programiści niekoniecznie muszą być geniuszami matematycznymi. Tak naprawdę wiele zależy od tego, co chcesz stworzyć i w jakim języku pracujesz.

Weźmy za przykład Web Developera – on nie będzie potrzebował zaawansowanej matematyki. Ze względu na to, że tworzy strony internetowe, czyli zajmuje się jej wyglądem, komunikacją strony z serwerem i animacjami w jej obrębie.

Matematyka przydaje się Web Developerowi dopiero wtedy, kiedy pisze aplikację webową, której zadaniem jest obliczenie czegoś za użytkownika. Dla niewtajemniczonych – aplikacja webowa to taka, która działa za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Schody zaczynają się dopiero przy inżynierii oprogramowania. Tam trzeba znać matematykę na poziomie znacznie wykraczającym poza podstawowe działania, zależności czy wzory.

mezczyzna podczas programowania, siedzacy przy komputerze z dwoma ekranami


Jak wygląda praca programisty?

Wiele osób zastanawia się, czy praca programisty wygląda tak, jak jest to przedstawiane w filmach. Na pewno wiesz, o co chodzi, ponieważ można to zobaczyć w wielu produkcjach.

Jednak musimy Cię rozczarować – cyferki latające po ekranie w bardzo szybkim tempie mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tak to niestety nie działa.

Praca programisty może wyglądać bardzo różnorodnie, w zależności od firmy, w której pracuje i rodzaju projektów, którymi się zajmuje.

Typowymi zadaniami programisty mogą być np.:

 • tworzenie kodu źródłowego dla aplikacji i systemów informatycznych,
 • testowanie aplikacji i zapewnianie im prawidłowego działania,
 • rozwiązywanie problemów technicznych i błędów w systemach, na których pracują,
 • udział w spotkaniach zespołu w celu omówienia postępów projektu,
 • tworzenie dokumentacji technicznej,
 • pisanie czystego kodu, który będzie możliwy do modyfikacji przez innych członków zespołu.

mezczyzna pracujacy na laptopie, za nim wyswietlaja sie linijki kodu na duzym ekranie
Image by storyset on Freepik


Niektórym osobom – zwłaszcza tym, które w żaden sposób nie są związane z programowaniem – wydaje się, że praca z kodem jest prosta i nie zajmuje dużo czasu.

Jednak powinieneś wiedzieć, że proces tworzenia kodu jest czasochłonny, wymaga planowania i optymalnej implementacji.


Programista bez studiów – czy to możliwe?

Do rozpoczęcia pracy developera (czyli programisty) nie jest potrzebny dyplom ukończenia studiów wyższych. Pierwszą pracę można dostać, szkoląc się samodzielnie, np. poprzez kursy online.

Należy jednak mieć na uwadze, że ukończenie studiów informatycznych lub szkoły średniej o kierunku informatycznym postawi Cię w lepszym świetle. Czyli sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku innych zawodów – możesz dostać pracę bez studiów, ale posiadanie dyplomu na pewno Ci to ułatwi.

Bardzo prawdopodobne jest też to, że pracując już w branży IT i ubiegając się o awans, będziesz potrzebował wyższego wykształcenia. Jest to swego rodzaju potwierdzenie Twoich umiejętności.


Kursy programowania – czy są konieczne?

Kursy – podobnie jak w przypadku studiów i szkoły – nie są wymagane. Zwiększą jednak Twoją szansę na zdobycie pierwszej pracy.

Kursy online lub stacjonarne, które są prowadzone przez innych programistów, mogą na Ciebie pozytywnie wpłynąć – zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności.

Szukając tego typu kursów, znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne. Z reguły szkolenia płatne bywają lepsze, ale jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala Ci na ich wykupienie, nic nie szkodzi.

Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz mnóstwo bezpłatnych materiałów w sieci. Poza tym musisz pamiętać, że w pracy programisty ogromny nacisk jest kładziony na praktykę.

Chciałbyś zacząć się uczyć programowania, ale nudzą Cię materiały teoretyczne? Możesz uczyć się kodowania za pomocą gier! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź ten artykuł: Aplikacje do programowania, które pomogą Ci wejść do świata IT.

jak zostac programista, meskie dlonie piszace na klawiaturze
Image by pressfoto on Freepik


Nauka programowania – jaki język programowania wybrać na początek?

Nie da się jednoznacznie ocenić, który z języków jest najbardziej przyjazny dla osób początkujących. Według wielu programistów do najprostszych języków programowania należą: Python, JavaScript, Java oraz Ruby.

Sporo osób zaczyna przygodę z programowaniem od nauki HTML, który – w ścisłym znaczeniu tego słowa – nie jest językiem programowania. Jest to język umożliwiający tworzenie stron internetowych – zarówno ich struktury, jak i formatowania treści.

HTML, czyli język znaczników jest prostym językiem, który idzie w parze z arkuszem styli kaskadowych (CSS). Technicznie rzecz biorąc, za ich pomocą nie tworzymy programu, a jedynie korzystamy z gotowych funkcji zaprogramowanych przez autorów języka. Te dwa języki programowania na początek wystarczą, aby zaznajomić się z budową kodu i wstępnymi zasadami, jakie obowiązują w programowaniu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, HTML jest dobrym punktem wyjścia dla osób, które dopiero zaczynają naukę programowania. A także dla tych, które chcą zrozumieć podstawy struktury stron internetowych.

Jest on stosunkowo łatwy do nauki i wymaga jedynie podstawowej znajomości składni, aby rozpocząć tworzenie stron internetowych.

Jeśli marzysz o karierze programisty, warto poznać też inne języki programowania. Zwłaszcza te, które są szeroko stosowane w branży programistycznej.

Jeśli nie wiesz, na jakie języki postawić, sprawdź, które z nich cieszą się największą popularnością na rynku. Wybierając je, zwróć uwagę na to, jakie możliwości oferują – im więcej, tym lepiej dla Ciebie.

Chciałbyś przeczytać coś więcej o języku HTML? Zapraszamy do jednego z naszych poprzednich wpisów: Programowanie HTML. Omawiamy tam podstawowe zagadnienia, które pomogą Ci rozpocząć naukę.

jak zostac programista, od czego zaczac, wizualizacja nauki kodowania
Image by pch.vector on Freepik


Praca dla programisty – jak ją znaleźć?

Chcesz pracować, regularnie szukasz pracy, ale nie potrafisz jej znaleźć? Bardzo ważną sprawą jest przygotowanie własnego portfolio. Stwórz swoją stronę internetową, może nawet pierwszą aplikację.

Pamiętaj też o tym, żeby regularnie dokładać nowe prace. Dzięki temu potencjalny rekruter będzie wiedział, ile już potrafisz. Pozna też jakość tworzonego przez Ciebie kodu.

Musisz pamiętać, że najważniejsze dla pracodawcy jest Twoje doświadczenie i umiejętności. Aplikując na dane stanowisko, musisz liczyć się z tym, że Twoje kompetencje mogą zostać poddane weryfikacji. I to nie tylko pytaniami, ale też krótkimi testami.

Jeżeli dalej masz problem ze znalezieniem pracy jako młodszy programista – nie martw się! Pracodawcy są skorzy do przyjęcia stażystów, którzy chcą postawić swoje pierwsze kroki w świecie IT.

Staże mogą Ci pomóc w znalezieniu pracy, ponieważ są dowodem tego, że regularnie zbierasz doświadczenie.

programisci podczas pracy przy komputerze


Ścieżki początkującego programisty w świecie IT

Na zarobki programisty przede wszystkim wpływa wybrana przez niego ścieżka rozwoju zawodowego. Web Developer (Front-end, Back-end, Full-stack), UI Developer, Software engineer, DevOps engineer, Game Developer i programista aplikacji mobilnych.

Jak widzisz, jest tego sporo, a to i tak tylko wybrane ścieżki. Istnieje ich jeszcze więcej.

Jak myślisz, dlaczego każda profesja w mniejszym lub większym stopniu różni się zarobkami? Ponieważ poszczególni specjaliści do wykonania swojej pracy używają innych języków programowania, najczęściej kilku różnych.

Jeden język programowania nie jest równy drugiemu – próg wejścia może się diametralnie różnić w zależności od tego, na jakiej warstwie systemu lub sprzętu ma działać program.

Można zatem wysnuć wniosek, że najłatwiej zacząć programować jako Web Developer (Front-end). Jest to spowodowane tym, że pracuje na najprostszym zestawie języków.

Są one dość łatwe do przyswojenia również przez początkujących programistów. Mówimy tutaj o językach: HTML, CSS, JavaScript, PHP.

Najtrudniej jest zacząć jako Software Developer, ponieważ próg wejścia związany z językami wymaganymi do pracy jest bardzo wysoki. Są to m.in.: poziom języka, jego składnia i zakres materiału do przyswojenia – wszystkie z tych rzeczy są skomplikowane.

Przykładowymi językami, na jakich pracuje Software Developer, są: C++, C, Java oraz C#.

programista podczas pracy przy komputerze, piszacy kod
Image by macrovector on Freepik


Jaką wybrać ścieżkę, chcąc zostać programistą?

Zacznij od wypróbowania kilku języków. Dzięki temu przekonasz się o tym, co sprawia Ci najmniej trudności podczas nauki.

Podstawą jest czerpanie przyjemności nauki danego języka, a następnie wykorzystywania go w pracy.

Poza tym pamiętaj, że ucząc się czegoś, co sprawia Ci przyjemność, szybciej przyswoisz wiedzę.

Fakt, że nauczysz się zestawu języków Web Developera, nie skreśla Twojej potencjalnej ścieżki rozwoju jako Game Developer.

Częścią pracy Developera jest bowiem ciągła nauka, więc im więcej języków jesteś w stanie się nauczyć i przyswoić, tym lepiej dla Ciebie!


Programista – zarobki

Zarobki ze względu na umiejętności i doświadczenie

Od tego, jakie posiadasz doświadczenie, zależy to, ile jesteś w stanie zarobić pieniędzy. Bagaż doświadczeń programistów dzielimy na trzy podstawowe poziomy ich zaawansowania.

Są to kolejno:

 • Junior Developer,
 • Mid Developer,
 • Senior Developer.

biurko z komputerem i dokumentami, miejsce pracy programisty
Image by pvproductions on Freepik


W ten sposób Junior Developer może liczyć na najniższe zarobki. Mid Developer, zgodnie z nazwą, zarabia na średnim poziomie.

Natomiast Senior Developer – jako najbardziej doświadczony – zarabia najwięcej.


Zestawienie średnich zarobków Web Developera i Software engineera

Web Developer (Front-end)

 • Junior Developer: 4 360 zł – 5 250 zł,
 • Mid Developer: 6 500 zł – 8 180 zł,
 • Senior Developer: 10 160 zł – 12 940 zł.

Software Developer (inżynier oprogramowania Java)

 • Junior Developer: 5 100 zł – 7 860 zł,
 • Mid Developer: 7 860 zł – 11 930 zł,
 • Senior Developer: 12 000 zł – 17 200 zł.

Jak widzisz, zarobki są wysokie. Warto mieć jednak na uwadze, że w dużej mierze są one uzależnione od doświadczenia i Twoich umiejętności w branży IT. Poza tym różnice występują także ze względu na lokalizację – zwykle w większych miastach możesz więcej zarobić.

Nie możesz się też spodziewać, że od razu zostaniesz Senior Developerem. Twoja ścieżka prawdopodobnie rozpocznie się na stażu lub przyuczeniu. Dzięki temu stopniowo pozyskasz doświadczenie potrzebne, aby zostać Junior Developerem.

Zainteresował Cię temat zarobków w branży programistycznej? Sprawdź nasz wpis, który w pełni został poświęcony temu zagadnieniu: Ile zarabia programista?

kobieta siedzaca przy biurku podczas pracy nad kodem


Podsumowanie

Wierzymy, że ten wpis uświadomił Ci, jak zostać programistą i od czego zacząć przygodę w tej branży. Zapotrzebowanie na programistów stale rośnie, dlatego nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Musisz tylko pamiętać o tym, że rozwój technologiczny postępuje bardzo szybko. W związku z tym programiści muszą stale aktualizować swoje umiejętności i uczyć się nowych technologii.

Nie możesz się zdecydować, na który z języków programowania warto postawić? W takim razie możesz zapoznać się z naszym wpisem: Ranking języków programowania.

Opublikowane: 
czw., 03/16/2023 - 15:05
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.