Rich content – co to jest? Co może zawierać? | Famatech
rich content co to jest, wizualizacja strony produktu w e-commerce

W kontekście sklepu internetowego rich content odnosi się do treści, które wykraczają poza proste opisy produktów. Zawierają one różnorodne elementy multimedialne i interaktywne. Z tego wpisu dowiesz się, czym dokładnie jest rich content oraz co powinna zawierać karta produktu w sklepie internetowym. Podpowiadamy też, w jaki sposób przygotować opis produktu.


Spis treści

 1. Czym jest rich content?
 2. Rich content – co powinna zawierać karta produktu?
 3. Jak napisać opis produktu?
 4. Podsumowanie

Czym jest rich content?

Rich content to rozbudowane karty produktowe. Mówiąc dokładniej, są to treści, które wykraczają poza standardowe opisy produktów. Mogą one zawierać wiele elementów, nie ograniczamy się już tylko do zdjęć.

Coraz częściej można spotkać np. krótkie nagrania wideo, tabele czy ikony. Na rich content składają się też różnego rodzaju elementy interaktywne.

W dzisiejszych czasach nie wystarczy zamieścić długiego tekstu, który na sucho opisuje zalety danego produktu. Tak było kiedyś i to wystarczało, ale obecnie użytkownicy oczekują czegoś więcej.


sklep internetowy, wizualizacja
Image by storyset on Freepik


Content marketing sprawdza się w tym przypadku idealnie. Opis produktu napisany językiem korzyści pomaga zrozumieć klientom, w jaki sposób dany produkt może im pomóc.

Przeprowadzane dotąd badania rynku potwierdzają, że wprowadzenie rich contentu na kartach produktowych ma pozytywne skutki. Potrafi zwiększyć sprzedaż o ponad 40%. W dalszej części artykułu omówimy, co powinien zawierać opis produktu w sklepie internetowym.


Jakie funkcje pełni rich content?

Wśród głównych zadań, które pomaga zrealizować rich content, znajdują się:

 • personalizacja treści,
 • wyróżnienie oferty spośród innych, które są dostępne na rynku,
 • optymalizacja strony pod wyszukiwarki,
 • skrócenie ścieżki zakupowej (dzięki zamieszczeniu pełnego zbioru informacji o produkcie),
 • prezentacja korzyści, jakie przyniesie zakup produktu,
 • linkowanie wewnętrzne (np. wpisy na blogu czy podobne produkty),
 • edukacja użytkownika, który znajduje się na początku swojej ścieżki zakupowej.

karta produktu w e-commerce, rich content co to jest

Bardzo istotne jest to, że rich content wpływa też na działania SEO. Oznacza to, że dzięki wdrożeniu takiej strategii może wzrosnąć widoczność strony w wyszukiwarce internetowej.

Opisy produktów to świetny sposób na wykorzystanie słów kluczowych, w dodatku całkiem naturalnie.


Rich content – co powinna zawierać karta produktu?

Jak wspominaliśmy, rich content w sklepie internetowym to treści, które wzbogacają prezentację produktów. Pomagają też klientom w podejmowaniu bardziej przemyślanych decyzji zakupowych.

Korzystając z atrakcyjnych i mniej standardowych elementów, możemy zyskać większe zaangażowanie użytkowników.

Prawidłowo opracowany rich content może zawierać następujące elementy:

Opis, czyli treść

To kluczowa kwestia, na której wszystko się opiera. Warto zadbać o to, aby był opracowany w odpowiedni sposób – dość zwięzły, ale jednocześnie zawierające komplet informacji o produkcie. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał opuszczać strony i szukać szczegółów w innym miejscu.

Najlepiej, gdy opierają się na języku korzyści i są angażujące. W wielu przypadkach dobrze jest też zawrzeć wskazówki związane z użytkowaniem danego produktu.

Na koniec zostaje odpowiednie formatowanie treści – pamiętajmy, aby nie zostawiać długiej ściany tekstu. Dobrą praktyką jest stosowanie nagłówków, które oddzielają poszczególne części tekstu, a także pogrubienia najważniejszych fragmentów. Takie działanie wpływa na zachowanie przejrzystości treści.

Musisz zdawać sobie sprawę, że dzisiaj mało kto przeczyta cały opis. A zwłaszcza jeśli będzie się składał z samego tekstu. Dlatego tak ważne jest stosowanie w treści wyróżnień – po ich wyśledzeniu użytkownik powinien mieć ogólny obraz produktu.


opis produktu w e-commerce

Infografiki i ikony

Zwykle bywają wykorzystywane do zaprezentowania cech produktu oraz jego zalet, czasami też parametrów. Ikony powinny współgrać z konkretnymi fragmentami, aby ułatwiały one zapoznanie się z treścią.

Infografiki ułatwiają przyswajanie treści, dzięki czemu są świetnym sposobem na zobrazowanie poszczególnych cech produktu.

Ikony i infografiki pomagają lepiej zapamiętać treści. Trzeba pamiętać, że wybór odpowiednich obrazów i ikon jest ważny, aby wzbudzić zainteresowanie potencjalnych klientów.

Zdjęcia produktu

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, zapewne wiesz, jak ważna jest dobra prezentacja produktów. Zdjęcia są kluczowe dla sukcesu sprzedażowego i mogą mieć ogromny wpływ na decyzje zakupowe potencjalnych klientów.

Fotografie powinny być przede wszystkim wyraźne, muszą być widoczne szczegóły. Poza tym stawiamy na różnorodność – nie ograniczajmy się jedynie do typowych zdjęć produktowych (na jednolitym tle).

Warto pokazać też produkt w użyciu, najlepiej w jakiejś ciekawej aranżacji. Pozwoli to łatwiej wyobrazić sobie daną rzecz podczas codziennego użytkowania.

Możliwe, że dzięki temu użytkownik zdecyduje się na zakup.


zdjęcia produktów w sklepie internetowym, mężczyza podczas sesji produktowej
Image by Freepik


Tabele

Szukasz sposobu na przedstawienie i porównanie danych (lub parametrów) związanych z dwoma produktami? W tym mogą Ci pomóc właśnie tabele.

Świetnie nadają się do porównywania dwóch produktów, np. z tej samej serii. Nie da się ukryć, że wpływają one na decyzję zakupową, ułatwiając dokonanie wyboru.

W ten sposób pomagają wyjaśnić, jakie są różnice między różnymi wersjami produktu. Uwidacznia również te aspekty, które sprawiają, że produkt wyróżnia się spośród konkurencji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy czas potencjalnego klienta – ma wszystkie potrzebne informacje pod ręką. Na podstawie dobrze przygotowanej tabeli porównawczej jest on w stanie podjąć decyzję o zakupie, w dodatku bez konieczności odwiedzania innych witryn.

Wideo

Materiał wideo może mieć duży wpływ na kartę produktu, zwłaszcza jeśli jest dobrze wykonane. Co to oznacza? Takie, które przyciąga uwagę i prezentuje produkt w sposób interesujący dla potencjalnych klientów. Wideo może przede wszystkim pomóc w lepszym zrozumieniu funkcjonalności i korzyści produktu.

Dodatkowo za pomocą wideo masz możliwość pokazania produktu w ruchu, co może zwiększyć zainteresowanie klienta. W efekcie możesz go dzięki temu skłonić do dokonania zakupu. Chyba zdajesz sobie sprawę, że są rzeczy, których nie dasz rady pokazać za pomocą zdjęć ani tekstu.

Publikacja wideo na karcie produktowej może pomóc w budowaniu zaangażowania klienta. Choćby poprzez zwiększenie czasu spędzonego na stronie tego konkretnego produktu, a nawet wzmocnienie emocjonalnego związku z produktem.

Poza tym nie zapominajmy, że dzisiaj wiele osób woli obejrzeć wideo niż zapoznać się z tekstem, ponieważ mimo wszystko jest ono łatwiej przyswajalne.


wideo na karcie produktu w e-commerce, wizualizacja

Jak napisać opis produktu?

Przygotowując opis produktu, który będzie zgodny z zasadą rich contentu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Wśród nich znajdują się:

 • określenie cech produktu – przed napisaniem opisu, przeanalizuj funkcje i cechy produktu. Przygotuj informacje o tym, co produkt robi, jak działa, jakie ma wymiary, kolor, materiał, w jakim celu może być używany itd.,
 • dopasowanie treści do grupy docelowej – czyli osób, które są zainteresowane danym produktem. W tym celu najpierw trzeba zdefiniować taką grupę. Następnie musisz się zastanowić, co jest ważne dla potencjalnego klienta i na tym się skupić, tworząc opis. Pomyśl o tym, kto będzie korzystał z twojego produktu i jakie mogą być jego potrzeby czy oczekiwania. Dobrą praktyką jest stosowanie prostego języka, aby każdy użytkownik był w stanie zrozumieć, o czym piszesz. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy produkt jest przeznaczony dla ekspertów,
 • opis musi odpowiadać rzeczywistości – opisy muszą być rzetelne i prawdziwe, ponieważ częstym powodem zwrotów jest niezgodność produktu z opisem. Może to dotyczyć zarówno odcienia danego koloru, jak i poważniejszych kwestii, np. sposobu działania. Warto zdawać sobie sprawę, że osoby, które musiały dokonać zwrotu produktu, raczej nie kupią w danym miejscu po raz drugi,
 • wyczerpanie tematu – podaj wszystkie istotne informacje, aby nie trzeba było szukać ich na własną rękę. W tym celu musisz wziąć pod uwagę rodzaj produktu i jego grupę docelową. Pamiętaj też, że nie wszystko musi być zawarte w tekście, niektóre rzeczy można zawrzeć w tabeli, infografice itd. Dzięki temu ułatwisz klientowi zlokalizowanie tych najważniejszych informacji,
 • zachęcenie do zakupu – wykorzystaj język korzyści, który opiera się na tym, co klient może zyskać, jeśli dokona zakupu. W tym celu można wykorzystać np. wskazówki związane z użytkowaniem produktu czy tym, jak wpłynie na życie użytkownika,
 • jego długość to kwestia drugorzędna – nie ma idealnej długości, jaką powinien mieć opis produktu. Pamiętaj o tym, że są produkty, które wymagają nieco dłuższego opisu, np. ze względu na swoje cechy. Zamieść w nim wszystko, co jest istotne z perspektywy klienta, ale nie powtarzaj się, aby osiągnąć określony limit znaków,
 • formatowanie tekstu – zasady są takie jak w content marketingu. Jeśli tekst jest dłuższy, najpierw podziel go na mniejsze akapity. Stosuj nagłówki, czyli śródtytuły, aby oddzielić poszczególne fragmenty. Możesz korzystać z list punktowanych czy numerowanych. Najistotniejsze fragmenty dobrze jest pogrubić, aby użytkownik wiedział, o czym jest dany tekst, nawet jeśli tylko przeskanuje go wzrokiem,
 • rozszerzenie tekstu o dodatkowe elementy – mowa tutaj o wspomnianych wcześniej materiałach wideo, gifach, tabelach czy ikonach,
 • optymalizowanie tekstu pod SEO – w tym celu wykorzystaj słowa kluczowe. Musisz je zawrzeć we wszystkich wskazanych miejscach, czyli tytule, nagłówkach, treści, linku, a nawet opisach alternatywnych grafik.

opis produktu, rich content na karcie produktowej
Image by storyset on Freepik


Chcesz wiedzieć, w jaki sposób dobrać słowa kluczowe do treści? Omówiliśmy to w poniższych wpisach:


Podsumowanie

Rich content ma na celu ulepszanie wizualnego wrażenia użytkowników oraz lepsze przedstawienie produktów i ich cech. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia liczby konwersji, jeśli zdecydują się na zakup.

Potrzebujesz profesjonalnych opisów produktów? Brakuje Ci czasu, aby przygotować je samodzielnie? My możemy się tym zająć! Przygotujemy wartościowe teksty na Twoją stronę. Oferujemy usługę content marketingu w ramach naszych działań SEO.

Opublikowane: 
pt., 03/31/2023 - 10:14
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.