Jaki jest koszt założenia bloga? Ile musisz wydać? | Famatech
koszt założenia bloga, autorzy bloga podczas pracy

Prowadzenie bloga w sieci może okazać się fantastyczną przygodą. Myślałeś o założeniu własnego bloga, ale nie wiesz, od czego zacząć? W poniższym wpisie omówimy, co trzeba zrobić, aby stworzyć bloga i zacząć się na nim udzielać. Dowiesz się, jakie są koszty związane z założeniem bloga i od czego one zależą. Odpowiemy też na pytanie, czy w dzisiejszych czasach warto jeszcze prowadzić bloga. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

 1. Czym jest blog?
 2. Czy nadal warto prowadzić bloga?
 3. Z czym wiąże się prowadzenie bloga firmowego?
 4. Ile kosztuje blog? Od czego zależy jego cena?
 5. Jak założyć bloga? Co trzeba zrobić?
 6. Podsumowanie

Czym jest blog?

Zacznijmy od definicji – blog jest jednym z rodzajów stron internetowych. Umożliwia dzielenie się wiedzą, opiniami, informacjami czy zainteresowaniami z ogromną liczbą czytelników na całym świecie. Może być prowadzony przez pojedyncze osoby, jak i firmy.

Ich autorzy (nazywani blogerami) z większą lub mniejszą regularnością publikują na nich swoje wpisy. Można powiedzieć, że blog to najpopularniejsza forma prowadzenia własnej strony internetowej.


Wady i zalety prowadzenia bloga

Wśród zalet bloga możemy wymienić:

 • kontrola nad treściami,
 • budowanie społeczności,
 • przekazywanie wiedzy,
 • doskonalenie umiejętności – pisarskich i zarządzania treściami w internecie,
 • budowanie marki osobistej lub firmowej,
 • możliwość zarobku (jako dodatkowe źródło dochodu, a nawet źródło utrzymania).

Wady prowadzenia bloga to m.in.:

 • brak gwarancji sukcesu,
 • zmienność trendów i konieczność nadążania za nimi,
 • konkurencja w sieci i konieczność wyróżnienia się spośród niej,
 • możliwość wystąpienia negatywnych opinii ze strony czytelników,
 • konieczność poświęcenia sporej ilości czasu. Blog to nie tylko pisanie artykułów, ale też ich wymyślanie, publikowanie i promowanie.

dziewczyna przygotowująca treści na bloga, wizualizacja

Czy nadal warto prowadzić bloga?

Czy w dzisiejszych czasach warto jeszcze prowadzić bloga? Pewnie się domyślasz, że coraz więcej ludzi zadaje sobie to pytanie. Jest to spowodowane głównie tym, że od kilku dobrych lat w sieci dominują media społecznościowe.

Poza tym ogromną popularnością cieszą się wszelkie platformy, na których zamieszczane są materiały wideo. Spore znaczenie ma również występująca w internecie konkurencja, która w większości branż jest dość duża.

Istnieją jednak powody, dla których warto założyć bloga lub kontynuować prowadzenie tego, który już istnieje. Po pierwsze, blog zapewnia możliwość wyrażenia swojej pasji i zainteresowań. Można tworzyć unikalną treść, która oddaje naszą osobowość czy perspektywę.

Po drugie, blog zapewnia długoterminową obecność online, pozwalając na budowanie lojalnej grupy czytelników i świadomości marki. To miejsce, gdzie można udostępniać wartościową wiedzę, doświadczenia i porady. Co ciekawe, blog może być doskonałą platformą do współpracy z innymi markami. Może również generować przychody z reklam czy programów partnerskich.

Z drugiej strony musisz mieć na uwadze, że prowadzenie bloga nie wiąże się z samymi przyjemnościami. Wymaga ono dużego zaangażowania, kreatywności i systematyczności.

Regularne publikowanie treści na blogu w pewien sposób zmusza do ciągłego doskonalenia naszych umiejętności pisarskich. Dzięki temu teksty nie będą zawierały błędów, a dodatkowo będą zrozumiałe dla czytelników i po prostu ciekawe.

Nadal jednak istnieje potencjał w prowadzeniu własnego bloga, zwłaszcza gdy jesteś zdeterminowany, aby dostarczać wartość swoim czytelnikom.


koszt założenia bloga, copywriterka podczas pracy przy biurku

Blogi vs. serwisy społecznościowe

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że blogi pod wieloma względami stanowią przewagę dla wszelkich serwisów społecznościowych. Zaraz sobie szerzej omówimy, o co dokładnie chodzi.

Po pierwsze, blog zapewnia Ci pełną kontrolę nad treścią – sam decydujesz o tym, co publikujesz. Oznacza to, że możesz dzielić się swoimi pasjami lub wyrażać swoje poglądy bez obawy o to, czy zostaniesz zablokowany lub Twoje zasięgi zostaną ograniczone.

Poza tym jako bloger masz też kontrolę nad formą prezentacji swoich treści, wybierając np. odpowiadający Ci motyw serwisu czy modyfikując jego szatę graficzną. W mediach społecznościowych wygląda to inaczej – ich algorytmy decydują o tym, które treści widzą użytkownicy.

Zwykle wpływa na to zainteresowanie użytkowników w określonym czasie po opublikowaniu posta. Jeśli sporo osób zatrzymuje się na dłużej na takiej treści, a dodatkowo w jakiś sposób na nią reaguje, wtedy algorytm uznaje, że jest ona ciekawa i pokazuje większej liczbie użytkowników.

Po drugie, blogi są świetnym sposobem na budowanie społeczności, składającej się z lojalnej grupy czytelników. Nawet w erze mediów społecznościowych blogi nadal przyciągają czytelników. Będą to zwłaszcza osoby, które szukają bardziej szczegółowych informacji. Są one w stanie docenić zarówno wiedzę, jak i doświadczenie, którymi dzieli się autor bloga.

Wpisy blogowe są z reguły bardzo rozbudowanymi tekstami – często liczą po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy znaków. Dłuższe teksty umożliwiają przekazanie większej wartości merytorycznej, dzięki czemu czytelnik może zyskać więcej kompleksowych informacji.


ludzie zamieszczający nowe artykuły blogowe na stronie

Jak zapewne wiesz, serwisy społecznościowe charakteryzują się krótkimi formami wypowiedzi. Jest to spowodowane tym, że krótkie posty są o wiele bardziej przystępne dla użytkowników niż te rozbudowane. W ten sposób można też szybciej przyswoić informacje czy zareagować na dany wpis. Warto pamiętać, że limity znaków w postach różnią się w zależności od platformy – w każdym serwisie wygląda to nieco inaczej.

Po trzecie, skupmy się na długości życia treści blogowych. Chodzi o to, jak długo po publikacji widoczna jest w sieci dana treść lub post. Artykuły opublikowane na blogu „żyją” znacznie dłużej niż posty w mediach społecznościowych.

Jest to spowodowane tym, że wpisy blogowe są indeksowane przez wyszukiwarki internetowe, dzięki czemu potrafią przyciągać odbiorców przez naprawdę długi czas. Zwłaszcza jeśli tworzysz je zgodnie z zasadami SEO, używając przy tym właściwych słów kluczowych.

W takim przypadku trafiają one do odpowiednich użytkowników, którzy są nimi zainteresowani. Dzięki temu wpisy na blogu mogą przynosić korzyści nawet przez wiele lat. Posty w serwisach społecznościowych żyją krótko – jedynie do momentu, gdy w aktualnościach nie pojawią się nowe.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że media społecznościowe mogą być uzupełnieniem działań w ramach bloga internetowego. Często okazują się dobrym sposobem na jego promocję. Jeśli więc prowadzisz stronę na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn i masz tam zebraną grupę odbiorców, możesz dzielić się z nimi w ten sposób linkami do nowych wpisów.

Jest to najprostsza metoda na przekierowanie ruchu z serwisów społecznościowych na bloga. Poza tym musisz pamiętać, że nie każdy czytelnik odwiedza regularnie Twoją stronę, aby sprawdzić, czy pojawił się nowy artykuł. Raczej niewiele osób tak robi, bo dzisiaj nikt nie ma czasu, dlatego krótki post w social mediach może być strzałem w dziesiątkę. 


Korzystając z okazji, polecamy również te wpisy:


Z czym wiąże się prowadzenie bloga firmowego?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że prowadząc bloga firmowego, wzmacniasz wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Jeśli publikujesz wpisy zawierające różnego rodzaju porady, treści eksperckie czy analizy, budujesz tym samym wiarygodność i zaufanie wśród swoich odbiorców, czyli potencjalnych (lub obecnych) klientów.

Dzielenie się wiedzą związaną z branżą, w której działasz, sprawia, że stajesz się autorytetem w oczach czytelników.

Blog firmowy ułatwia też kształtowanie wizerunku firmy czy marki. Publikując treści, sam opracowujesz tekst (lub osoba, która jest za to odpowiedzialna), aby zawierał to, co jest dla Ciebie ważne. Równocześnie dbasz o odpowiedni styl treści, a nawet estetykę, wybierając grafiki czy inne materiały, które mają urozmaicać tekst.

Poza tym blogi umożliwiają kontakt z odbiorcami, np. poprzez interakcje w komentarzach pod wpisami. Dzięki blogowi możesz też budować bazę swoich klientów – choćby poprzez zapisy do newslettera.

Takie działania umożliwiają nie tylko bezpośredni kontakt, ale również prowadzą do budowania długotrwałych relacji.

Kolejna kwestia dotyczy tego, że blog może wspomagać działania marketingowe, jakie podejmuje firma. Bardzo często blogi firmowe bywają częścią strategii przedsiębiorstwa. Mogą służyć do promowania usług, produktów, kampanii czy wydarzeń.

Poza tym za pomocą bloga możesz dostarczać swoim klientom dodatkowych informacji – nie tylko tych dotyczących firmy. Nie zapominajmy również o tym, że blogi firmowe umożliwiają edukację klientów. Pomagają im zrozumieć różne zawiłe aspekty dotyczące produktów lub usług znajdujących się w Twojej ofercie.

To z kolei może się przełożyć nie tylko na zwiększenie zaufania, ale nawet konwersję. Co to oznacza? Będziesz w stanie przekonać potencjalnego klienta do dokonania zakupu, wyjaśniając mu trudniejsze zagadnienia w przystępny sposób.

Ostatnią, ale bardzo istotną rzeczą jest pozycjonowanie. Blogi firmowe to idealny sposób na poprawę pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Treści publikowane na blogu firmowym powinny być odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarkę.

Bardzo ważne jest też to, aby były wartościowe pod względem merytorycznym dla czytelników. Optymalizacja pod kątem SEO zapewni Ci większą widoczność w wyszukiwarce. To z kolei może się przyczynić do zdobycia większej liczby klientów. 

Sprawdź nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wypozycjonować stronę w Google


wizualizacja nowych treści na blogu

Ile kosztuje blog? Od czego zależy jego cena?

Zacznijmy od tego, że koszty związane ze stworzeniem bloga bywają dość zróżnicowane, podobnie jak w przypadku każdej strony internetowej. Dodatkowo cena takiej strony jest uzależniona od kilku czynników.

Omówimy sobie najpierw wspomniane czynniki, a następnie podamy też średnie kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na stworzenie bloga.


Do czynników wpływających na cenę takiej strony należą:

 • zakres projektu strony i jego skomplikowanie,
 • funkcjonalności (np. podpięcie systemu do wysyłki newslettera)
 • czas realizacji,
 • obsługa i utrzymanie,
 • wykorzystane technologie,
 • optymalizacja SEO (pod kątem wyszukiwarek internetowych),
 • indywidualne dostosowanie,
 • wykonawca (jego doświadczenie i umiejętności).

Ile może kosztować blog internetowy?

Obecnie średni koszt stworzenia bloga wynosi ok. 3000-4500 zł. Oczywiście na rynku dostępne są też tańsze opcje, ale trzeba zachować rozwagę. Musisz wiedzieć, że wybór niskobudżetowego rozwiązania może wpłynąć na jakość i funkcjonalność strony.

Zarówno inwestycja w niestandardowy projekt graficzny, jak i optymalizacja SEO mogą znacząco podnieść koszty. A to tylko niektóre z elementów wpływających na ostateczną cenę.

Miej na uwadze, że cena to tylko jeden z czynników, które powinieneś brać pod uwagę, gdy chcesz zlecić wykonanie bloga. Stworzenie strony internetowej to jednorazowy wydatek, który najlepiej traktować jako inwestycję, która będzie przynosić długoterminowe korzyści.

Zlecając jej wykonanie profesjonalistom, masz pewność, że strona będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także funkcjonalna. Poza tym odpowiednio zoptymalizowana pod kątem wydajności i widoczności w wynikach wyszukiwania. Wszystkie te kwestie są bardzo istotne w dzisiejszych czasach, dlatego warto wziąć je pod uwagę.


koszt założenia bloga, artykuł na stronie, zamieszczanie grafik

Odwiedź też wpis, w którym omawiamy m.in., na co zwrócić uwagę, zanim zlecisz projekt i wykonanie strony internetowej.

Planujesz skorzystać z naszych usług? W takim razie musisz wiedzieć, że koszty stworzenia bloga zaczynają się już od 3500 zł. Wiele zależy jednak od Twoich oczekiwań i różnych szczegółów związanych ze stroną. Dlatego pamiętaj, że jest to cena minimalna, która może się zmienić w zależności od Twoich wymagań. Korzystając z naszych usług, masz gwarancję indywidualnego podejścia do Twojego projektu. Cena bloga odpowiada jakości wykonania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź naszą ofertę tworzenia blogów internetowych. Znajdziesz tam m.in. korzyści, jakie zyskasz dzięki współpracy z naszą agencją.


Jaki jest koszt prowadzenia bloga?

Koszty związane z prowadzeniem bloga internetowego są uzależnione od kilku czynników. Pierwsza kwestia to domena – jej ceny będą się różnić w zależności od rozszerzenia (czyli końcówki adresu). Wpływa na to również wybrany dostawca usługi, ale najczęściej będzie to kilkadziesiąt złotych rocznie.

Druga kwestia to hosting, jaki wybierzesz – tutaj również kwoty są zróżnicowane. Może być darmowy, dedykowany, współdzielony, w chmurze lub VPS. Zanim się na któryś zdecydujesz, sprawdź, co zapewniają poszczególne opcje. Koszty hostingu wynoszą od kilku do kilkuset złotych rocznie. Na początek możesz wybrać tańszy, jeśli Twoje potrzeby nie są duże. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na jego wydajność.

Trzecia kwestia dotyczy narzędzi, których potrzebujesz do tworzenia treści. Zależy Ci na tym, aby Twoje wpisy były zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki? W takim razie dobrym pomysłem będzie wykupienie narzędzia ułatwiającego proces tworzenia tekstów na Twojego bloga. Propozycje kilku z nich znajdziesz w tym wpisie: Jak pozycjonować bloga?

Kolejna kwestia to koszty związane z utrzymaniem bloga, czyli m.in. wsparcie techniczne, kopie zapasowe, płatne wtyczki czy regularne aktualizacje. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotowywać treści, wtedy trzeba doliczyć jeszcze zatrudnienie copywritera.

Ostatnia rzecz to ewentualne koszty promocji – w przypadku, gdy dysponujesz budżetem na reklamy. Dobrze byłoby też zainwestować w narzędzie do monitorowania ruchu na stronie. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do większej ilości danych niż w Google Analytics czy GSC.


publikowanie artykułu na blogu, wizualizacja

Jak założyć bloga? Co trzeba zrobić?

W pierwszej kolejności musisz wybrać tematykę bloga. Najlepiej, aby dotyczył czegoś, co Cię interesuje. Dobrze byłoby, gdybyś mógł się pochwalić jakąś wiedzą lub doświadczeniem w tej dziedzinie.

Poza tym tematyka powinna dotyczyć zagadnienia, które przyciągnie czytelników. Najlepiej byłoby sprawdzić, jakie są trendy (popularne tematy), a następnie wybrać taki, który interesuje wiele osób. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste.

Aby dokonać wyboru, można przeprowadzić np. badania rynkowe czy przeglądać fora internetowe lub grupy na portalach społecznościowych.

Następnie musisz wybrać platformę blogową. Najczęściej spotykanymi są: Wordpress, Blogger czy Drupal. Z pewnością słyszałeś już o WordPressie, ponieważ jest to najpopularniejsza platforma w Polsce.

Bywa najczęściej wybierana głównie ze względu na łatwą i intuicyjną obsługę. Poza tym WordPress jest darmowy, a dodatkowo oferuje wiele bezpłatnych wtyczek, motywów czy szablonów.

Kolejno trzeba będzie wybrać domenę i hosting. Domena to po prostu nazwa Twojej strony, która będzie wyświetlała się jako adres URL. Hosting to miejsce na serwerze, które zajmuje Twoja witryna i jej dane.


copywriterzy pracujący nad tekstem na bloga, dokumnet tekstowy na ekranie laptopa

Możesz mieć własną domenę, kupując ją, lub wybrać darmową subdomenę dostępną na platformie blogowej. Jeśli chcesz mieć własną domenę, musisz ja zarejestrować, a następnie wybrać dostawcę hostingu.

W dalszej kolejności musisz zająć się dostosowaniem wyglądu swojego bloga. Chodzi o wybór odpowiedniego motywu lub szablonu. Dodatkowo możesz też dostosować układ strony, czcionki i kolory – zadbaj o to, aby całość pasowała do Twojej wizji. Jeśli zupełnie się na tym nie znasz, przejrzyj popularne strony internetowe, aby się zainspirować.

Jest jeszcze jedna rzecz, w którą warto zainwestować – najlepiej jeszcze przed uruchomieniem strony. Chodzi o certyfikat SSL, który poznasz po ikonie kłódki obok adresu URL.

Jest on symbolem bezpieczeństwa, chroni nie tylko stronę, ale również pocztę. W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników zwraca na to uwagę. Poza tym strony, które są zabezpieczone takim certyfikatem, budzą większe zaufanie. Sprawiają, że użytkownicy czują się na nich bezpiecznie.

Teraz zostaje już tylko przygotowywanie treści. Pamiętaj, że kluczowe jest to, aby teksty były unikalne, wartościowe i pojawiały się dość regularnie.

Zadbaj o ich jakość, stosuj interesujące tytuły i dziel tekst na fragmenty za pomocą nagłówków. Staraj się urozmaicać treści innymi materiałami, np. wklejając wideo lub dodając obrazki czy infografiki. Zadbaj również o optymalizację treści pod kątem SEO. Dowiedz się, jak tworzyć teksty SEO.


Podsumowanie

Jak widzisz, stworzenie bloga wiąże się z pewnymi kosztami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że można to zrobić, nie ponosząc dużych wydatków. Chcąc zaoszczędzić, warto skorzystać z darmowych platform blogowych, hostingów czy motywów. Zwłaszcza na początku przygody z blogowaniem, gdy nie masz pewności, czy jest to na pewno zajęcie dla Ciebie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest publikowanie wartościowych treści, które zainteresują czytelników.

Potrzebujesz profesjonalnej strony internetowej? Zależy Ci, aby miała atrakcyjny design i prostą nawigację? Możemy ją dla Ciebie stworzyć! Przejrzyj naszą ofertę tworzenia stron internetowych i skorzystaj z bezpłatnej wyceny.


Źródła grafik:

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.