Generator tekstu AI – ułatwienie w tworzeniu treści | Famatech
dłonie robota, między nimi podświetlony napis AI

Na pewno zauważyłeś, że w dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań. Jest już obecna niemal w każdej dziedzinie życia. Nas jednak dzisiaj interesują generatory treści AI, czyli narzędzia, które są w stanie stworzyć teksty bez udziału człowieka. W ostatnim czasie powstało wiele takich rozwiązań, a każde z nich wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są generatory tekstu i jak mogą Ci pomóc w tworzeniu treści. Poznasz też 5 narzędzi, które przetestowaliśmy i naprawdę możemy polecić. Znajdziesz tutaj ciekawe alternatywy dla czatu GPT.


Spis treści

  1. Czym jest generator tekstów AI?
  2. Narzędzia do tworzenia treści za pomocą sztucznej inteligencji – na czym polega ich fenomen?
  3. Praca z generatorami treści opartymi na AI
  4. Generatory tekstów oparte na sztucznej inteligencji – alternatywy dla czatu GPT
  5. Podsumowanie

Czym jest generator tekstów AI?

Jest to program komputerowy, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do tworzenia tekstu. Dzięki temu narzędziu możesz generować różne rodzaje treści, m.in. artykuły, opisy produktów czy nawet wiersze. Generator tekstu bazuje na ogromnej ilości danych i wzorców językowych, które zostały wprowadzone do jego systemu. Dzięki temu potrafi samodzielnie tworzyć spójne i logiczne zdania oraz wypełniać luki w tekście.

Jest to bardzo pomocne narzędzie dla copywriterów i redaktorów, którym zależy na tym, aby wygenerować duże ilości treści w krótkim czasie. Nadaje się jednak nie tylko dla osób, które na co dzień zajmują się pisaniem treści. Wiele z nich potrafi np. przygotować dla nas fragmenty kodu w różnych językach programowania.

Pewnie zastanawiasz się, jak to właściwie działa? Generatory tekstu oparte na sztucznej inteligencji wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do tworzenia oryginalnych treści. Algorytmy te szkolą się na podstawie próbek tekstu, które następnie są używane do tworzenia wysokiej jakości treści.

Co ciekawe, użytkownicy mogą wprowadzać szczegóły dotyczące tematu i oczekiwań co do stylu, w jakim utrzymany ma być dany tekst. Generator tekstu używa tych informacji do stworzenia nowej treści, właśnie na podstawie tych informacji, które od nas otrzymają. Dzięki temu procesowi tworzenie treści jest szybkie i bezproblemowe.


robot wychodzący ze smartfona, obok człowiek, wizualizacja sztucznej inteligencji
Image by pch.vector on Freepik


Narzędzia do tworzenia treści za pomocą sztucznej inteligencji – na czym polega ich fenomen?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm i osób prywatnych promuje swoje produkty lub usługi w sieci. Jednym z najważniejszych elementów w tej strategii jest tworzenie treści, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Niestety, nie każdy ma czas i umiejętności, aby pisać duże ilości tekstu na wysokim poziomie. Na szczęście istnieją narzędzia, które mogą nam pomóc w tym zadaniu.

Mówimy tutaj oczywiście o generatorach tekstu opartych na sztucznej inteligencji. Umożliwiają wygenerowanie tekstów na przeróżne tematy, w dodatku w bardzo prosty sposób.

Dzięki temu osoby, którym brakuje czasu lub umiejętności, aby pisać samodzielnie, mogą w prosty sposób uzyskać potrzebną treść. Generowane teksty są często dobrej jakości dzięki dużej ilości danych i wzorców językowych.

Wiele firm widzi w tym spory potencjał, dlatego korzystają one z generatorów tekstów. W ten sposób zyskują treści na swoje strony internetowe, do mediów społecznościowych, newsletterów itd. Dzięki temu mogą skupić się na innych aspektach swojej działalności, sprawdzając jedynie wygenerowane treści lub delegując to zadanie innym.

W tym miejscu warto wspomnieć, że generatory sprawdzają się również w przypadku osób, które nie mają problemu z tworzeniem treści. Bywają bardzo przydatne jako inspiracja lub research wykonywany przed tworzeniem tekstu na dany temat. Podobnie w przypadku, gdy nie mamy wystarczającej wiedzy na dany temat lub doświadczenia.


sztuczna inteligencja, napis AI, w tle znajduje się robot
Image by jcomp on Freepik


Praca z generatorami treści opartymi na AI

Warto mieć jednak na uwadze, że tekst wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji nie zawsze jest idealny. Jesteśmy nawet skłonni stwierdzić, że najczęściej taki nie jest, dlatego też wymaga ręcznego dopracowania przez człowieka. Pamiętaj, aby zawsze czytać tekst przygotowany przez AI, a w razie potrzeby na bieżąco go poprawiać.

Nie zapominaj też o tym, że wygenerowanie tekstu za pomocą sztucznej inteligencji nie gwarantuje, że powstała treść będzie zrozumiała czy dopasowana do potrzeb odbiorców. Nie od dzisiaj wiadomo, że teksty wygenerowane w taki sposób są po prostu suchymi informacjami, wyzutymi z emocji. Nie mają też indywidualnego stylu, który posiada każdy człowiek.

Poza tym sztuczna inteligencja bardzo często ma problemy ze zrozumieniem kontekstu, co prowadzi do powstawania tekstów, które nie są logiczne, a nawet bywają niezrozumiałe. Często brakuje im charakteru i osobowości, co może wpływać na odbiór tekstu przez czytelników. Dlatego tak ważne jest, aby treści były redagowane przez człowieka, który będzie w stanie dostosować je do specyficznych wymagań i potrzeb swoich klientów. To m.in. takie elementy są uznawane za tzw. ludzki czynnik, który jest niezbędny podczas tworzenia efektywnych treści.

Mimo wszystko generatory tekstu oparte na sztucznej inteligencji to narzędzia, które z pewnością ułatwiają proces tworzenia treści. Mogą też pomóc w tworzeniu skutecznych i atrakcyjnych treści marketingowych, takich jak reklamy, opisy produktów czy artykuły sponsorowane. Są one szczególnie przydatne dla osób, które muszą tworzyć duże ilości treści w krótkim czasie.


robot rozmawiający z człowiekiem za pomocą smartfona, sztuczna inteligencja

Chcesz wiedzieć, jak stworzyć treść, która będzie przyjazna SEO? Jeśli o to zadbasz, możesz zdobyć wysoką pozycję w wyszukiwarce. Odwiedź wpis, w którym omawiamy to zagadnienie: Jak stworzyć treść przyjazną SEO?


Generatory tekstów oparte na sztucznej inteligencji – alternatywy dla czatu GPT

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że generatory treści AI są obecnie jednym z najbardziej powszechnych narzędzi, które wykorzystują do działania sztuczną inteligencję. Przez ostatnie lata dziedzina ta rozwijała się bardzo dynamicznie, tym samym tworząc nowe możliwości – nie tylko w tworzeniu tekstów. Dzisiaj za jej pomocą możemy wygenerować również obrazy, muzykę, wideo, piosenki, wiersze czy też gry komputerowe.

W dalszej części artykułu skupimy się na omówieniu wybranych generatorów treści AI. Być może dzięki temu wpisowi poznasz narzędzia, o których istnieniu do tej pory nie miałeś pojęcia. Mogą okazać się bardzo przydatne, nawet jeśli nie prowadzisz bloga. Ich zastosowanie jest o wiele szersze niż tylko tworzenie treści na bloga osobistego czy firmowego.


ChatGPT

Zaczynamy od przykładu, który jest znany każdemu – nawet jeśli nie testowałeś go osobiście, to na pewno o nim słyszałeś. ChatGPT to obecnie najpopularniejsze narzędzie do tworzenia treści, które jest oparte na sztucznej inteligencji. Aby z niego korzystać, trzeba utworzyć konto – można też zalogować się za pomocą innego konta, np. Google. Czat udziela odpowiedzi na bardzo różnorodne pytania, potrafi też stworzyć kod w konkretnym języku programowania czy sparafrazować wklejony tekst.

ChatGPT może być wykorzystywany w wielu dziedzinach, wśród których znajdują się m.in.: nauka, technologia, rozrywka, przemysł czy też marketing. Może pomóc w automatyzacji różnych procesów, a także w odpowiedzi na zapytania informacyjne lub edukacyjne. Poza tym może być pomocny w działaniach SEO, np. jest w stanie przygotować tekst, który będzie zawierał konkretne słowa kluczowe.


chat gpt, screenshot
ChatGPT


Dodatkowo ChatGPT może być wykorzystywany np. w HR do analizy kandydatów. Z kolei w branży finansowej może służyć do prognozowania trendów rynkowych. Jego zastosowania są bardzo szerokie i stale rosną, ponieważ to narzędzie jest wciąż doskonalone i rozwijane. Można więc powiedzieć, że ChatGTP pomaga rozwiązywać problemy, z jakimi mierzymy się np. w pracy.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że nie otrzymasz odpowiedzi na pytania dotyczące ostatnich miesięcy. ChatGPT ma jednak ograniczenie, które polega na tym, że jego dane sięgają jedynie do września 2021 roku. Oznacza to, że odpowiedzi, których udziela, również opierają się na informacjach, które były dostępne do wspomnianej daty. W związku z tym nie dowiesz się, co wydarzyło się w tamtym tygodniu, bez względu na to, jak ważne było to wydarzenie.


YouChat

Kolejne narzędzie to YouChat, czyli czatbot dostępny w wyszukiwarce You. Można z niego korzystać bez posiadania konta, ale lepiej robić to jako zalogowany użytkownik. Możemy wtedy otrzymać lepsze wyniki. Z naszych testów wynika, że bardzo dobrze radzi sobie on z językiem polskim.

Jest on w stanie stworzyć zupełnie nowy tekst na podstawie zadanego mu wcześniej tematu. Może też pomóc w uzupełnieniu lub poprawie istniejącego tekstu. Poza tym może zredagować Twój tekst pod kątem gramatyki, pisowni i stylu. Wystarczy, że zadasz konkretne pytanie lub prześlesz wskazówki na temat tego, czego potrzebujesz. YouChat wygeneruje oryginalny i odpowiednio skonstruowany tekst, który w większości przypadków będzie spełniał Twoje wymagania.

Dodamy jeszcze, że w jego odpowiedziach znajdziesz też przypisy, dzięki czemu od razu możesz odwiedzić poszczególne strony. Zwłaszcza jeśli chcesz szerzej zapoznać się z omawianym tematem, aby omówić go bardziej szczegółowo. Poza tym pod odpowiedzią wyświetla również wyniki z wyszukiwarki, które mogą Cię zainteresować.


you chat, screenshot, generator tekstu ai
YouChat


W wyszukiwarce You znajdziemy również narzędzie o nazwie YouWrite, czyli asystenta pisania. Znajdziesz go w zakładkach na górze. Działa on nieco inaczej niż czat, ale nadal bardzo intuicyjnie. Wybieramy sobie, jaką formę ma mieć nasz tekst – e-mail, paragraf, post do social mediów, tytuł, wpis na bloga czy esej.

Następnie wybieramy ton, jaki ma przybrać tekst – neutralny, przyjazny, profesjonalny, dowcipny lub przekonujący. W dalszej kolejności opcjonalnie możemy wpisać też odbiorców danej treści, np. ekspertów czy klientów. W końcu wpisujemy też tematykę naszego tekstu – mamy tutaj do dyspozycji aż 1000 znaków. To całkiem sporo, aby dokładnie opisać szczegóły, które powinny się w nim znaleźć. Na koniec klikamy „napisz nowy” i czekamy, aż wygeneruje nam się gotowy tekst.

W tym miejscu musimy wspomnieć, że ten asystent gorzej (w porównaniu z czatem) radzi sobie z polskimi tekstami, często zdarzają się błędy lub urwane zdania. Poza tym dostęp do tego narzędzia nie jest nieograniczony – podobnie jak w innych przypadkach. Zalogowany użytkownik ma dostęp do 10 tekstów dziennie. W tym przypadku konieczne jest logowanie, ponieważ w innym wypadku nie mamy dostępu do asystenta pisania.


Wordtune

Następne narzędzie do pracy z tekstami to Wordtune. Działa w oparciu o sztuczną inteligencję, podobnie jak inne narzędzia w tym zestawieniu. Wordtune pomaga w poprawianiu i dostosowywaniu tekstu do indywidualnych potrzeb. Jego działanie opiera się na zaawansowanych algorytmach uczenia maszynowego, które analizują kontekst tekstu, a następnie proponują różne alternatywy.

Jego główną funkcją jest redagowanie tekstu w taki sposób, aby był lepszy jakościowo i jednocześnie skuteczniejszy. Może Ci też pomóc ulepszyć styl i ton Twojego tekstu, dzięki czemu łatwiej przyciągniesz uwagę czytelników i zwiększysz ich zaangażowanie. Jeśli chodzi o funkcję „rewrite”, to działa ona niestety tylko po angielsku. W zasadzie nie jest to duży problem, bo można je sobie przetłumaczyć na własną rękę.

Można też skorzystać z opcji „przetłumacz tę stronę”, która jest dostępna w przeglądarkach (na pasku URL danej strony). Po kliknięciu funkcji przepisywania otrzymujemy za moment propozycje, których jest naprawdę dużo, bo aż 20 – mając taki wybór, na pewno coś dla siebie znajdziesz. Dodamy tylko, że mając darmowe konto, możesz skorzystać z tej opcji przeredagowania jedynie 10 razy dziennie. Każdego dnia limit się zeruje.

Wordtune dobrze sprawdza się też w sytuacji, gdy chcesz wygenerować fragment tekstu od zera. Taka opcja sprawdzi się np. w sytuacji, gdy nie masz pomysłu na rozpoczęcie akapitu. Wystarczy kliknąć znaczek gwiazdki (jest podpisany jako „add spice”), a następnie wpisać w wyświetlonym okienku, jaki tekst ma zostać wygenerowany.


wordtune, screenshot z generatora tekstu ai
Wordtune


Zdarza się jednak, że narzędzie się zapomina i przygotowuje tekst po angielsku, nawet jeśli napiszemy polecenie po polsku. Wtedy wystarczy dopisać do polecenia krótką formułkę, aby przygotował tekst po polsku.

Kolejną ciekawą opcją jest kontynuowanie pisania. Ta opcja jest idealna, gdy nie wiesz, co jeszcze możesz dodać do omawianego zagadnienia. Powiedzmy, że przygotowałeś kilka zdań i chciałbyś je rozwinąć. Wklejasz więc te, które opracowałeś i czekasz, aż reszta zostanie dopisana. Co ciekawe – jeśli jedna sugestia Ci się nie spodoba, sprawnie możesz wygenerować kolejną.

Poza dopisywaniem fragmentów tekstu możesz też skorzystać z innych opcji, które kryją się we wspomnianej wcześniej gwiazdce. Mamy tam np. „explain”, co oznacza, że chcemy wygenerować szczegółowe wyjaśnienie jakiejś kwestii, która została już poruszona w istniejącym zdaniu. Następnie znajdziemy opcję „emphasize”, co z kolei oznacza, że zależy nam na podkreśleniu pewnej kwestii.

Tych opcji jest całkiem sporo, m.in. zdefiniuj, podaj przykład, opowiedz żart czy dodaj inspirujący cytat. Poza tym narzędzie może nam skrócić lub wydłużyć określony fragment tekstu, a także sformatować istniejącą treść, aby była napisana w sposób formalny lub swobodny.


smodin.io

Smodin to cały zestaw narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Umożliwia np. sprawdzanie plagiatu danego tekstu, dzięki czemu po przeskanowaniu dowiadujemy się, czy treść jest unikalna.

Możesz skorzystać też z funkcji przeredagowania tekstu, który już został napisany – w dodatku nie trzeba wklejać treści do narzędzia, równie dobrze możesz przesłać plik z dysku. Poza tym Smodin ma też funkcję wykrywania treści AI, dzięki której możemy sprawdzić, czy konkretny tekst lub jego fragment został wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Czat wygląda całkiem podobnie jak w innych przypadkach. Na początku wyświetlają się gotowe pomysły dla osób, które nie wiedzą, od czego zacząć. Następnie mamy bardzo ciekawe opcje, które w jeszcze większym stopniu mogą nam pomóc, aby jak najdokładniej wpisać zapytanie do czatbota. Pierwsza z nich to szablony, które obejmują opis produktu, poprawę tekstu oraz generatora opowieści. Niżej znajduje się jeszcze sekcja ogólna, która zawiera ustęp (czyli akapit) i notatki do nauki.

Wracając do szablonów, omówimy sobie krótko jeden z nich, czyli opis produktu. Po kliknięciu tego szablonu wyświetla się gotowe zapytanie do czatbota, które wygląda następująco: „Nazwa produktu: {PRODUCT}, opis produktu: {DESCRIPTION}, instrukcje: Utwórz opis produktu z chwytliwym wstępem. Opisz, jak działa produkt i skoncentruj się na korzyściach i przypadkach użycia danego produktu”. Jak widzisz, wystarczy uzupełnić go własnymi danymi, a czat zajmie się resztą – przygotuje tekst, którego potrzebujesz. W dodatku zajmie mu to jedynie kilka, może kilkanaście sekund.


generator tekstu ai smodin, screenshot
smodin.io


Jeśli chodzi o czat, to narzędzie również ma ograniczenia związane z ilością generowanych treści. W wersji darmowej zalogowani użytkownicy mają do dyspozycji 3 zapytania dziennie. Warto dodać, że w odpowiedziach przygotowanych przez czatbota otrzymujemy również źródła z dokładnym linkiem do strony. To przydatne rozwiązanie, gdy np. chcemy napisać coś więcej na dany temat.

Kolejną funkcją tego narzędzia jest Pisanie SI, czyli właśnie za pomocą sztucznej inteligencji. Tutaj istnieje sporo opcji do wyboru, np. artykuł, esej czy artykuł badawczy. Po wybraniu interesującego nas rodzaju tekstu zostaje jeszcze wybór języka, w jakim ma być wygenerowany.

Następna rzecz to wpisanie tytułu lub słowa kluczowego, które ma zostać uwzględnione w naszej treści i którego ma ona dotyczyć. Jeśli wybraliśmy artykuł, później musimy zdecydować, ile akapitów potrzebujemy – pamiętaj, że wersja darmowa ma ograniczenia.

Jeśli zdecydowaliśmy się wcześniej na esej, to później w ustawieniach mamy bardziej szczegółowy wybór. Chodzi o to, jaki dokładnie ma być ten esej, czyli np. opisowy, wyjaśniający, przekonujący, na zasadzie przyczyny i skutku czy analityczny. Dzięki tym dodatkowym informacjom możemy sprawić, że wygenerowany tekst będzie jak najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom.


Rytr.me

Rytr.me to ostatnie narzędzie w naszym zestawieniu. Od niedawna oferuje nie tylko asystenta do tworzenia tekstów, ale również czat oparty na sztucznej inteligencji. Chcąc przejść do czatu, wystarczy wybrać go z listy kategorii. Na początek wybieramy język, w jakim będziemy pisać, oraz ton wypowiedzi. Mówiąc o tym drugim, mamy do wyboru aż 22 możliwości, więc to naprawdę bardzo dużo.

Czat od rytr.me działa na takiej zasadzie jak inne czaty tego rodzaju. Zadajemy pytanie lub prosimy o konkretną pomoc w formie polecenia. Im bardziej szczegółowo, tym lepiej dla nas, ponieważ odpowiedź będzie wtedy bardziej dopasowana do naszych oczekiwań. Warto zwrócić uwagę na to, że okno tego czatu jest dość małe, nie da się go też powiększyć.

Jest jednak inne wyjście z tej sytuacji – można sobie bardzo łatwo skopiować treść odpowiedzi do edytora, który wyświetla się po prawej stronie ekranu. Tak naprawdę nie trzeba nawet zaznaczać danego fragmentu, klikamy opcję „skopiuj do dokumentu”. Wygodniej pracuje się na tym dokumencie, gdzie możemy wkleić poszczególne odpowiedzi, mając je wszystkie pod ręką.


rytr.me, screenshot z generatora tekstu ai
rytr.me


Zaznaczając określony fragment tekstu w naszym dokumencie, mamy do wyboru kilka opcji. Należą do nich poprawienie gramatyki i czytelności lub przeformułowanie tekstu, aby zmienić jego brzmienie. Mamy też opcję stworzenia dodatkowego akapitu, który będzie dotyczył konkretnego fragmentu tekstu na zasadzie jego wydłużenia. Równie łatwo możemy skrócić dany tekst, jeśli potrzebujemy krótszej wersji.

Chcąc przejść do asystenta pisania, musimy wybrać w kategoriach „copy”. Ta opcja wygląda całkiem podobnie do czatu, który właśnie omówiliśmy. Najpierw wybieramy język tekstu i ton wypowiedzi, a następnie rodzaj treści, jakiej potrzebujemy (wybieramy z listy). Teraz przechodzimy do rodzaju tekstu, na jakim nam zależy, jest tutaj m.in.:

  • tworzenie sekcji bloga,
  • pomysły biznesowe,
  • reklamy w wyszukiwarce Google,
  • generator słów kluczowych,
  • pytania do wywiadu.

Mamy też opis produktu, tytuł i opis SEO (czyli meta opisy) oraz pomysł na wpis na bloga wraz z gotowym planem. Kolejna rzecz, jaką uzupełnimy, to słowa kluczowe, które mają się pojawić w naszej treści – mamy do dyspozycji 100 znaków. Następnie wybieramy liczbę wariantów, czyli wersji tekstu.

Na koniec zostaje jeszcze określenie poziomu kreatywności tekstu, który zostanie wygenerowany. Dodamy jeszcze, że w zależności od rodzaju tekstu, pojawiają się dodatkowe pole do uzupełnienia, np. w przypadku sekcji na bloga musimy określić temat danej sekcji, czyli np. nagłówek. W przypadku opisu produktu musimy z kolei wpisać jego nazwę i cechy, na podstawie których zostanie opracowany tekst.

Na koniec musimy wspomnieć, że darmowa wersja tego narzędzia oferuje 10 tys. znaków na miesiąc. Jeśli przekroczymy ten limit, nie będzie możliwości korzystania z niego bezpłatnie. Wspomniany limit jest odnawiany co miesiąc.

Więcej narzędzi opartych na AI znajdziesz w tym wpisie: Przegląd narzędzi ze sztuczną inteligencją do pisania tekstów.blog, content writing, ludzie pracujący nad tekstem do publikacji

Potrzebujesz pomocy w tworzeniu treści na bloga, stronę internetową czy do swojego sklepu online? Możemy to dla Ciebie zrobić. Sprawimy, że teksty na Twojej stronie będą wartościowe i unikalne. Przejrzyj naszą ofertę pozycjonowania stron internetowych – w jej skład wchodzą też usługi SEO copywritingu.


Podsumowanie

Jak widzisz, generatory tekstu ze sztuczną inteligencją mogą być bardzo użyteczne. Pod warunkiem że potrafisz z nich korzystać w odpowiedni sposób. Testowałeś już któryś z nich? Jeśli nie, to koniecznie to zrób!

Powinniśmy jednak zawsze traktować je jako pomoc podczas tworzenia treści, nie polegać na nich całkowicie. Nie chodzi tylko o popełniane błędy, ale również nieprawdziwe informacje. Pamiętaj też o tym, że jedynie człowiek jest zdolny do personalizacji treści w taki sposób, aby były one dopasowane do potrzeb odbiorcy. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze czytać to, co wygeneruje nam AI, a następnie wprowadzić konieczne poprawki.

Opublikowane: 
śr., 06/21/2023 - 11:01
Autor: 
admin
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.