Skąd brać zdjęcia na bloga, dysponując małym budżetem? | Famatech
aparat leżący na stole, obok notatnik i długopis, kawa i laptop, skąd brać zdjęcia na bloga

W dzisiejszych czasach internet i media społecznościowe dla wielu osób stanowią główne źródło informacji. Stron w sieci jest mnóstwo, dlatego nie wystarczy już opublikować artykułu na blogu – teraz konieczne jest urozmaicenie treści. I nie jest już tylko kwestią estetyki, obecnie to w zasadzie konieczność, aby w jakiś sposób wyróżnić swoje treści. Zdjęcia przyciągają uwagę, ułatwiają przyswajanie treści i zachęcają do interakcji. Można stwierdzić, że grafiki są dzisiaj równie ważne, jak sama treść artykułu. Z tego powodu korzystanie z banków zdjęć staje się więc codziennością dla osób poszukujących profesjonalnych i atrakcyjnych grafik do swoich publikacji. Z tego wpisu dowiesz się, skąd brać zdjęcia na bloga czy stronę internetową. Poznasz w sumie 10 banków zdjęć – zarówno darmowych, jak i płatnych. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

 1. Czym są banki zdjęć?
 2. Jakie są rodzaje licencji na zdjęcia?
 3. Darmowe banki zdjęć – przegląd
 4. Płatne banki zdjęć
 5. Podsumowanie

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć to serwisy, w których znajdziesz różnorodne grafiki i fotografie do wykorzystania w swoich projektach. Pewnie domyślasz się, że istnieją zarówno płatne, jak i bezpłatne banki zdjęć. Darmowe oznaczają, że możesz je pobierać zupełnie za darmo, za płatne trzeba oczywiście zapłacić. Do tego momentu wydaje się to całkiem proste, prawda? Więc przejdziemy teraz do czegoś trudniejszego.

Bezpłatne banki działają zazwyczaj na zasadzie udostępniania zdjęć na określonej licencji, która pozwala wykorzystywać je w różnych celach. Często bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za każde użycie, nawet w projektach komercyjnych. Musisz jednak uważać, ponieważ poszczególne platformy mają różne zasady użytkowania tych zdjęć.

Może być tak, że mimo że grafika została udostępniona bezpłatnie, nie możesz jej wykorzystać do wszystkich celów. Niektóre grafiki mogą być przeznaczone jedynie do użytku redakcyjnego, a inne nie mogą być wykorzystane w reklamach. Płatne banki zdjęć działają zwykle na zasadzie sprzedaży licencji do wykorzystania zdjęć w określonych celach.

Warto zauważyć, że zarówno płatne, jak i bezpłatne banki, mają różne warunki licencyjne, które określają, w jaki sposób można korzystać z udostępnionych grafik. Jest kilka rodzajów licencji, ale wiele z nich pozwala na wielokrotne wykorzystanie zdjęć w różnych projektach, zgodnie z warunkami określonymi przez daną platformę.


kobieta trzymająca w dłoniach aparat i oglądająca wykonane zdjęcia

Zachęcamy do odwiedzenia podobnych wpisów:


Jakie są rodzaje licencji na zdjęcia?

Licencja to rodzaj regulaminu, który określa, na jakich zasadach można korzystać ze zdjęć w danym serwisie. Na każdej stronie może to wyglądać trochę inaczej, dlatego ważne jest, abyś pamiętał o zapoznaniu się z nimi. Najlepiej zrobić to jeszcze zanim zdecydujesz się pobrać jakieś grafiki.

Do najpopularniejszych licencji należą:

 • Creative Commons Zero (CC0) – daje możliwość swobodnego korzystania ze zdjęć. Możesz używać ich w dowolnym celu – zarówno komercyjnym, jak i niekomercyjnym. Dodatkowo nie wymaga ona podpisywania autora czy uzyskiwania zgody na edycję zdjęcia. Autor zrzekł się praw autorskich, więc możesz dowolnie korzystać ze zdjęć,
 • Creative Commons Attribution (CC-BY) – możliwe jest wykorzystanie zdjęć w celach komercyjnych i niekomercyjnych, ale pod warunkiem oznaczenia ich autora. Można też dokonywać edycji zdjęcia, ale musisz umieścić informację o jego autorze,
 • Creative Commons Non-Commercial (CC-NC) – w tym przypadku mamy ograniczenie polegające na wykorzystaniu zdjęć do celów niekomercyjnych. Możesz korzystać ze zdjęcia, dopóki na tym nie zarabiasz. Podobnie jest w przypadku edycji zdjęcia – można je edytować, ale nie można go wykorzystywać w celach komercyjnych (zarobkowych),
 • Creative Commons No Derivative Works (CC-ND) – licencja, która pozwala kopiować i rozpowszechniać zdjęcia, ale tylko w ich oryginalnej postaci. Czyli możesz ich używać w celach komercyjnych i niekomercyjnych, ale konieczne jest oznaczenie ich autora. Żadna z grafik nie może być poddawana modyfikacji. Poza tym nie możesz na ich podstawie tworzyć innych grafik,
 • Creative Commons Share Alike (CC-SA) – w tym przypadku możesz kopiować, zmieniać czy rozpowszechniać utwory, czyli np. zdjęcia. Konieczne jest jednak, aby utwory zależne miały taką samą licencję, jak ten oryginalny. Jesteś też zobowiązany do oznaczenia ich autora. Licencja przewiduje wykorzystanie w celach niekomercyjnych, więc nie można na tym zarabiać.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź tutaj: licencje Creative Commons.


Darmowe banki zdjęć – przegląd

Rawpixel

screenshot przedstawiający bank zdjęć Rawpixel
Rawpixel


Rawpixel to bank zdjęć, w którym znajdziesz zarówno darmowe, jak i płatne zasoby. Korzystając z darmowej wersji, możesz pobrać do 10 zdjęć dziennie. Jeśli zależy Ci na większej liczbie grafik lub dostępie do treści, których nie ma w podstawowej wersji, wtedy możesz wybrać subskrypcję premium.

Zwróć też uwagę na to, że wszystko, co zostało oznaczone małą koroną, jest dostępne w wersji premium. Może tak być np. w przypadku poszczególnych zdjęć czy określonego rozmiaru grafiki.

Serwis jest prosty w obsłudze, dzięki czemu wyszukiwanie grafik przebiega sprawnie. Po wpisaniu interesującego Cię tematu w pasku wyszukiwarki wybierz „elements” zamiast „designs”. Wczytają Ci się zdjęcia, a w tym czasie możesz wybrać kolejne filtry, czyli np. darmowe zasoby podpisane jako „free” lub typ plików. Na górze wybierz sobie też rodzaj plików, jakiego potrzebujesz, czyli np. zdjęcia lub ilustracje. Przed pobraniem danego zdjęcia masz do wyboru kilka rozmiarów, zwykle 2 lub 3.

Dodamy jeszcze, że Rawpixel to nie tylko bank zdjęć, bo możesz tam znaleźć kilka innych funkcji. W zakładce „create” znajduje się edytor, który umożliwia tworzenie własnych projektów. Jest to taka uproszczona wersja programu graficznego przypominająca Canvę.

Poza tym w zakładce „templates” znajdziesz wiele różnych szablonów z możliwością edycji. Są tam m.in. prezentacje, plakaty, broszury, certyfikaty czy posty na Facebooka i Instagram. Dostępne są też mockupy, np. w formie kubka, obrazu czy koszulki. Aby korzystać z grafik tutaj udostępnianych, konieczne jest podanie ich źródła.


Freepik

screenshot przedstawiający bank zdjęć Freepik
Freepik


Kolejna propozycja to Freepik. Bardzo dużo materiałów jest darmowych, ale sporą część zajmują pliki płatne. Bez rejestracji możesz pobrać do 3 zdjęć dziennie. Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, limit zwiększa się do 10. Wersja premium obejmuje pobieranie nielimitowanej liczby grafik.

Dodatkowo w wersji darmowej możesz wygenerować 20 obrazków dziennie – dotyczy to grafik generowanych za pomocą sztucznej inteligencji. Wersja premium nie ma limitu. Chcąc korzystać ze zdjęć z tego serwisu, musisz podawać ich źródło, czyli link, który się wyświetla po pobraniu danej grafiki.

Znajdziesz tutaj naprawdę ogromny wybór różnego rodzaju plików graficznych, nie tylko zdjęcia, ale również grafikę wektorową. Te ostatnie to takie, które można wiele razy powiększyć, a obrazek nie traci na jakości.

Poza tym w zasobach znajdują się np. filmy, ikony czy szablony (z możliwością edycji). Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój projekt był spójny i wszystko do siebie pasowało, to polecamy coś takiego jak serie zdjęć. Ich zadanie polega na tym, aby wyświetlać grafiki, które są do siebie podobne.

Tego typu pliki możesz edytować nawet w Canvie. Naszym zdaniem jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają wiele wspólnego z projektowaniem graficznym. Podobnie jak w poprzednim przypadku, dostępne są też mockupy, dzięki którym możesz sprawdzić, jak Twój projekt będzie wyglądał np. na opakowaniu lub ubraniu. Dodamy jeszcze, że Freepik również oferuje narzędzie do tworzenia własnych grafik, które działa podobnie jak poprzednie.


Reshot

screenshot przedstawiający bank zdjęć Reshot, skąd brać zdjęcia na bloga
Reshot


Reshot to miejsce, gdzie znajdziesz darmowe ilustracje oraz ikony. Nie ma tam jednak zdjęć, więc nie nazwiemy tego typowym bankiem zdjęć. Jego zasoby też nie są zbyt duże (przynajmniej na razie). Baza ikon zawiera ponad 40 tys. plików, a ilustracji – ponad 1500.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, abym znaleźć coś ciekawego, tutaj to prawdopodobnie znajdziesz. Choćby grafikę, która nie występuje na wielu innych stronach. Pliki, które tutaj znajdziesz są po prostu oryginalne, dlatego warto z nich korzystać, jeśli zależy Ci na tym, aby się wyróżnić.

Niewielka liczba funkcji sprawia, że strona jest naprawdę prosta w obsłudze. Jej interfejs jest również bardzo prosty, nie zawiera niczego, co nie jest konieczne. Bardzo istotne jest też to, że pobranych tutaj grafik nie trzeba podpisywać. Jedynym warunkiem jest to, aby nie wykorzystywać ich w innych bankach zdjęć. Można z nich korzystać we wszystkich innych miejscach, czyli:

 • w reklamach internetowych,
 • w mediach społecznościowych (jako posty),
 • w projektach edukacyjnych lub komercyjnych.

Gratisography

screenshot przedstawiający bank zdjęć Gratisography
Gratisography


Gratisography to bank zdjęć, w którym znajdziesz same darmowe pliki. Na pewno zwrócisz uwagę na to, że serwis jest bardzo kolorowy. Nie da się tego zignorować, bo jego identyfikacja wizualna składa się głównie z różowego i żółtego koloru.

Grafiki umieszczane na tej platformie są kreatywne i nietypowe, co możesz zobaczyć już po screenshocie, który umieściliśmy nieco wyżej. Poza tym wszystkie materiały są w wysokiej rozdzielczości, co oznacza, że są ostre i dobrej jakości. Szczególnie ważne jest to w przypadku projektów graficznych i tego, jak będą wyglądały po wydrukowaniu.

Wszelkie materiały można wykorzystywać zarówno w projektach osobistych, jak i komercyjnych. Nie można ich jednak rozpowszechniać, np. w innych bankach zdjęć. Poza tym znajdziesz tam też informację o tym, żeby skontaktować się z nimi w przypadku jakichś wątpliwości. W szczególności dotyczy to zdjęć, które chcesz wykorzystać w projektach komercyjnych, bo mogą podlegać innym prawom własności intelektualnej.

Jeśli chcesz korzystać z grafik tutaj umieszczonych, wymagane jest podpisanie ich źródła. Nie ma w tym nic trudnego, bo od razu po pobraniu pliku wyświetla się link, który wystarczy skopiować na własną stronę czy bloga.


StockSnap.io

screenshot przedstawiający bank zdjęć StockSnap.io
StockSnap.io


Ostatnim z bezpłatnych banków zdjęć jest StockSnap. Znajduje się tam bardzo duży wybór zdjęć stockowych w wysokiej rozdzielczości. Witryna oferuje funkcję wyszukiwania, która ułatwia przeglądanie tysięcy dostępnych obrazów, podobnie jak inne tego typu strony.

Tutaj jednak codziennie dodawane są nowe zdjęcia, więc masz naprawdę ogromny wybór. Poza tym wszystkie zdjęcia są publikowane na licencji CC0, czyli możesz swobodne wykorzystywać zdjęcia zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Warto wspomnieć, że pod każdym zdjęciem, które otworzysz, znajduje się kilka dodatkowych propozycji, czyli podobnych zdjęć do tego, które Cię zainteresowało. Działa to podobnie jak Freepik.

Pod każdym zdjęciem znajduje się też szereg dodatkowych informacji. Są to m.in. rozmiar grafiki (w pikselach), jej waga, liczba pobrań i wyświetleń. Dodatkowo w przypadku każdego obrazka podana jest licencja, na jakiej został on opublikowany. Można ją kliknąć i automatycznie przeniesie Cię do szczegółowego opisu zasad, jakie w niej obowiązują.

W momencie pobierania danego zdjęcia wyświetla się okno z linkiem, który możesz zamieścić na swojej stronie. To nie jest wymagane, ale na pewno warto to zrobić, aby docenić fotografa, a przy okazji więcej osób zobaczy jego prace.


Płatne banki zdjęć

Envato Elements

screenshot przedstawiający bank zdjęć Envato Elements
Envato Elements


Envato Elements to pierwsza propozycja płatnego banku zdjęć. W zasadzie jest to bardzo rozbudowane narzędzie, które sprawdzi się u marketerów czy osób działających w sieci. Znajdziesz w nim m.in. szablony prezentacji, materiały wideo, szablony grafik lub wideo, czcionki czy muzykę.

Podczas wyszukiwania plików możesz ustawiać filtry, wśród których znajdują się np. kolory. To bardzo przydatna funkcja, jeśli musisz zachować spójną kolorystykę czy utrzymać feed (np. na Instagramie) w jednym stylu.

Tutaj również pod wybranym zdjęciem znajdują się podobne, dzięki czemu łatwo możesz skompletować obrazki, np. do wpisu na bloga. Wszędzie znajdują się też rozmiary grafik, które są podane w pikselach – w ten sposób od razu możesz ocenić, czy dane zdjęcie Ci odpowiada. Podobnie wygląda sytuacja z licencjami, bo przy każdym zdjęciu lub grafice masz informację o tym, na jakiej licencji została udostępniona.

Co miesiąc zostają też ręcznie wyselekcjonowane pliki, które są dostępne za darmo. Wystarczy założyć bezpłatne konto i wtedy można je pobierać. Są to pliki z wielu różnych kategorii, nie tylko zdjęcia, ale też czcionki, filmy czy szablony prezentacji – w sumie jest ich 12.

Poza tym można te z tworzyć sobie własne kolekcje, czyli zapisywać konkretne pliki w odpowiednich folderach, jeśli np. nie chcemy ich w tym momencie kupować. Zawsze możemy do nich wrócić w przyszłości i dopiero wtedy je kupić i pobrać, nie musząc ich od nowa szukać. Dodamy jeszcze, że serwis jest bardzo rozbudowany, bo zawiera mnóstwo materiałów, ale jednocześnie wszystko jest przejrzyste. Nie powinno być problemu ze znalezieniem czegokolwiek.


Adobe Stock

screenshot przedstawiający bank zdjęć Adobe Stock
Adobe Stock


Adobe Stock to jeden z najpopularniejszych banków zdjęć, więc prawdopodobnie kiedyś o nim słyszałeś. Jest to płatny bank zdjęć, który ma w swojej ofercie szeroki wybór wysokiej jakości zasobów graficznych, m.in. zdjęć, grafiki wektorowej, filmów oraz szablonów.

Platforma umożliwia użytkownikom przeglądanie różnorodnych zasobów graficzne, które mogą być wykorzystane w projektach komercyjnych i niekomercyjnych. Codziennie pojawiają się nowe materiały, więc nie można narzekać na mały wybór.

Aby je pobierać, należy wykupić licencję, czyli po prostu subskrypcję. Licencja określa, ile zasobów, czyli plików, możesz pobrać w ciągu miesiąca. Warto też dodać, że każdy zarejestrowany użytkownik może pobierać pliki, które są udostępnione za darmo. Nawet w sytuacji, gdy nie ma wykupionej żadnej subskrypcji, wystarczy założone konto. Od niedawna działa też funkcja generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. W ramach darmowego konta można wygenerować 25 zdjęć miesięcznie. W przypadku wykupionej subskrypcji będzie ich odpowiednio więcej.


123RF

screenshot przedstawiający bank zdjęć 123RF
123RF


Kolejną propozycją będzie serwis 123RF. Jest to bank zdjęć, w którym znajdziesz ponad 200 milionów fotografii. Poza tym baza zawiera też filmy, grafikę wektorową, czcionki czy materiały audio.

Użytkownicy mogą przeszukiwać i pobierać wysokiej jakości pliki i wykorzystywać je w projektach graficznych lub na swoich stronach. Platforma oferuje głównie płatne zasoby graficzne, ale znajdziesz też darmowe. Dzięki temu szerokie grono użytkowników ma dostęp do wysokiej jakości treści wizualnych.

Chcąc pobrać jakieś zdjęcie czy inny plik, musisz mieć konto w serwisie. Już podczas wyszukiwania zwracaj uwagę na pliki, które w prawym górnym rogu są podpisane jako „free”. To oznacza, że są darmowe. Do wyboru masz 4 typy subskrypcji: plus, biznes plus, premium lub tzw. kredyty. Te ostatnie działają podobnie do monet, bo płacisz nimi za konkretne materiały.

Poza tym musisz wiedzieć, że na tej platformie znajdziesz też sporo narzędzi, których działanie opiera się na sztucznej inteligencji (AI). Możesz z nich korzystać, nawet gdy nie masz wykupionej subskrypcji, musisz mieć jedynie konto. W takim przypadku są jednak ograniczenia, czyli np. możesz korzystać z nich do pewnego momentu.

Pierwszym z tych narzędzi jest generator zdjęć, w którym możesz tworzyć obrazy na podstawie tekstu, ale to nie koniec. Świetne jest to, że masz wpływ na jego finalny wygląd, bo wybierasz model AI, w jakim powstanie, np. DALL-E 3, SDXL, Dreamshaper XL. Każdy z tych modeli jest opisany, możesz to podejrzeć po najechaniu kursorem na jego nazwę.

Wybierasz też rozmiar, jaki ma mieć grafika i styl (m.in. komiks, anime czy piksele). Następnym krokiem jest wybór kolorystyki zdjęcia, jego oświetlenia i kompozycji. Powinieneś wiedzieć, że wiele generatorów nie ma takich opcji. W większości przypadków wpisujesz po prostu tekst i na jego podstawie narzędzie przygotowuje grafikę.

Poza generatorem obrazów znajdziesz też 6 innych narzędzi opartych na AI. Są to: generator tekstu, dodawanie tła do zdjęć, skalowanie (powiększanie zdjęć i poprawianie ich rozdzielczości), rozszerzanie obrazów i usuwanie tła. Dodatkowo niebawem pojawi się też funkcja umożliwiająca wymianę obiektów znajdujących się na zdjęciu.


Shutterstock

screenshot przedstawiający bank zdjęć Shutterstock
Shutterstock


Shutterstock to jeszcze jeden bank zdjęć, w którym znajdziesz mnóstwo płatnych materiałów. Oferuje nie tylko zdjęcia, ale również ilustracje, wideo czy efekty dźwiękowe. Poza tym ma w swojej bazie liczne szablony, np. biznesowe, promocyjne lub na media społecznościowe.

Do wyboru mamy kilka rodzajów licencji, które różnią się przede wszystkim ceną. Zostały one przygotowane w taki sposób, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie, w zależności od tego, ile grafik wykorzystuje.

Po otwarciu konkretnego zdjęcia pojawia się z boku informacja o tym, jaki rodzaj licencji na nie obowiązuje, oraz jego cena. Jeśli jakiś plik nam się spodoba, ale nie chcemy go w tym momencie kupować lub pobierać, to możemy go zapisać w katalogu i wrócić do niego w dogodnym momencie. W katalogu zapisują się też wszystkie materiały wygenerowane przez AI.

Jest też Pracownia, czyli po prostu edytor do tworzenia grafik. Działa na podobnej zasadzie jak Canva. Co ciekawe, nie trzeba mieć nawet utworzonego konta w tym serwisie, aby móc z niego korzystać i pobierać przygotowane pliki. Warto wspomnieć jeszcze o jeszcze jednym narzędziu, jakim jest Plan. To po prostu kalendarz, w którym możemy planować swój content.


Alamy

screenshot przedstawiający bank zdjęć Alamy
Alamy


Ostatnią propozycją płatnego banku zdjęć jest Alamy. Jego baza zawiera ponad 360 milionów zdjęć i innych plików, czyli wektorów, ilustracji, a nawet panoram 360°, na których widzisz wszystko dookoła. Na stronie znajdziesz wyszukiwarkę plików, która jest wzbogacona o funkcje wyszukiwania obrazem oraz za pomocą linka. W tym drugim przypadku możemy znaleźć podobne zdjęcia do tego, które linkujemy.

Po wybraniu konkretnego zdjęcia wyświetla się szereg informacji o nim. Po pierwsze znajdziesz tam opis licencji, na jakiej zostało udostępnione. Zobaczysz też ceny, jakie obowiązują w zależności od tego, do jakich celów chcesz je wykorzystać. Poza tym wyświetla się autor, rozmiar pliku, wielkość pliku podana w pikselach, centymetrach, calach i dpi, czyli jakość wydruku.

Do wyboru mamy oczywiście kilka typów licencji, podobnie jak w innych bankach. Wybór zależy od tego, gdzie planujemy wykorzystać te materiały i jak dużo ich potrzebujemy.


Zależy Ci głównie na darmowych zdjęciach? W takim razie odwiedź ten wpis: Bezpłatne banki zdjęć. Jak najbardziej może on służyć jako uzupełnienie naszej listy.


Podsumowanie

Korzystanie z banków zdjęć to świetna opcja, dzięki której zdobędziesz profesjonalne fotografie i grafiki. Dzięki nim każdy może wzbogacić swoje wpisy na blogu lub materiały wizualne. W dodatku za wiele z nich nie musisz nawet płacić.

W tym wpisie omówiliśmy przykłady najciekawszych platform stockowych oferujących darmowe i płatne zasoby graficzne. Nie musisz się więcej zastanawiać, skąd brać zdjęcia na bloga.


Źródła grafik:

Opublikowane: 
pt., 02/02/2024 - 10:43
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.