Na czym polega programowanie? | Famatech
programista, kod źródłowy, na czym polega programowanie

W jaki sposób można nauczyć się programowania? Do czego jest ono używane? Jakie istnieją języki programowania? I który z nich najbardziej nadaje się dla osób początkujących? Odpowiedzi na te pytania (i nie tylko) znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy!


Spis treści

 1. Słowem wstępu o programowaniu
 2. Do czego może się przydać programowanie?
 3. Jak działa komputer – języki programowania rozumiane przez komputer
 4. Nauka programowania
 5. Języki programowania
 6. Typy programowania
 7. Język programowania – jaki wybrać dla początkujących?
 8. Podsumowanie

Słowem wstępu o programowaniu

Programowanie to proces tworzenia kodu źródłowego danego programu. Załóżmy, że przykładowo programista dostaje zlecenie na stworzenie konkretnego programu na stronie internetowej. Program ten ma za zadanie wykonywać wszystkie proste operacje matematyczne takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie – w skrócie ma to być kalkulator.

W jaki sposób programista tworzy taki program? Mówiąc do komputera, żeby ten obliczył mu daną wartość? Pisze do niego „oblicz mi to” w jakimś edytorze tekstowym? Jakiej tajemnej wiedzy używa programista? Jak nauczyć się programowania i zostać programistą? Tego dowiesz się w tym artykule.


Do czego może się przydać programowanie?

Zacznijmy może od tego, do czego programowanie może Ci się przydać. Będąc programistą, możesz samodzielnie stworzyć między innymi:

 • strony internetowe,
 • gry komputerowe i mobilne,
 • programy komputerowe i mobilne,
 • algorytmy,
 • bazy danych.
 • Programowanie to morze możliwości, ogranicza nas jedynie rozwój technologiczny (który i tak jest bardzo szybki), własna wyobraźnia i wymagające umysłowo zagadnienia do opanowania.

  Instrukcja programisty, komputery na tle wieżowców
  Jakie programy są rozumiane przez komputer?


  Jak działa komputer – języki programowania rozumiane przez komputer

  System binarny jest „językiem”, którego używa komputer. Składa się on z ciągu zer lub jedynek, gdzie jedynka oznacza prawdę, a zero – fałsz.

  Twórcy komputera w jakiś sposób musieli porozumieć się z komputerem w inny sposób niż zerami i jedynkami, dlatego powstały translatory dla nas i komputerów. Jak one działają?

  Tekst, który piszemy konwertowany jest na zera i jedynki, aby komputer mógł pozyskać informacje, które następnie trafiają do pamięci komputera i do procesora, który przetwarza te informacje i wysyła wynik operacji do użytkownika.

  Translator to nic innego jak programowanie – dzięki językom programowania jesteśmy w stanie się porozumieć z komputerem. Programowanie stało się zatem sztampową formą porozumienia z komputerami na całym świecie.

  W czym tkwi trudność porozumienia się z komputerem przy użyciu języków programowania?

  Paradoksalnie trudność tkwi w tym, że komputery wykonują dokładnie to, co im się każe.

  Interpretują one nasze instrukcje zamieszczone w kodzie bardzo dosłownie – fragmenty kodu, które napisaliśmy muszą być napisane w konkretny sposób, odpowiednimi instrukcjami, poleceniami i funkcjami.

  Wiąże się to z tym, że jeżeli popełnisz błąd, to twoja maszyna też to zrobi.

  Programista pracujący nad kodem
  Nabywanie umiejętności programisty


  Nauka programowania

  Należy wiedzieć, że nauka programowania nie jest czymś szybkim, co uda nam się skończyć w jedną noc, tydzień czy nawet miesiąc.

  Żeby zostać dobrym programistą potrzebna jest ciężka praca i umiejętność zaangażowania, ponieważ bycie programistą wiąże się z potrzebą ciągłej nauki.

  Języki programowania, na których pracuje programista ciągle poddawane są zmianom: funkcje są dodawane, ulepszane, zmieniane, ale nigdy nie są usuwane. Osoba, która programuje musi być ze zmianami na bieżąco, żeby mieć szansę na rynku pracy.


  Jak wygląda praca programisty?

  Przez większość czasu programista tworzy kod, jednakże dużą część czasu poświęca również na szukanie błędów w już istniejącym kodzie.

  Dlatego ważna jest spostrzegawczość i pomysłowość, przygotowywanie środowisk testowych, izolujących dany problem, dzięki czemu łatwiej jest go rozwiązać.

  Bardzo często zdarza się również, że programista doucza się języka programowania w trakcie pracy nad konkretnym zleceniem/projektem.


  Edytory programowania

  Kolejną cegiełką dokładającą się do stosu nauki programowania są edytory programowania, takie jak Brackets, Visual Studio Code czy Notepad++.

  Teoretycznie program nie musi być w nich napisany, jednakże rzeczą głupią byłoby nie skorzystanie z ich funkcji i możliwości.

  Po prostu podpowiadają składnię, niektóre z nich posiadają dodatki rozbudowujące możliwości i bardzo pomagają w pisaniu. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy bez takiego edytora.

  początkujący programista, komputer
  Proces nauki języka programowania


  Języki programowania

  Liczba języków może odstraszyć początkujących programistów – języków programowania jest bowiem bardzo dużo. Java, C#, C, C++, CSS, HTML, PHP, JavaScript, Python – jest to czubek góry lodowej, która schodzi głęboko pod wodę.

  Należy również mieć na uwadze, że wszystkie języki posiadają masę bibliotek rozbudowujących możliwości danego języka – zwiększa się tym samym ilość materiału do nauki.

  Złożoność języków programowania jest bardzo trudna – musisz być biegły w pojęciu struktury danych czy algorytmiki. Nie mogą Ci być obce również wyrażenia regularne. Jako przykład weźmy to: korzystając z PHP musisz być zaznajomiony z tym, co to są bazy danych i obiekty – w jaki sposób działają i jakie tworzą interakcje.


  Nauka programowania – czy potrzeby jest Ci język angielski?

  Języki programowania posiadają własne dokumentacje techniczne, które napisane są właśnie w języku angielskim.

  Dodatkowo same funkcje, zwroty i zmienne są zapisywane po angielsku, aby ułatwić pracę z kodem źródłowym.

  Rzeczą fundamentalną zatem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.


  Typy programowania

  To, jaki program będziemy chcieli stworzyć, zadecyduje o tym, w jakiej warstwie programowania będziemy pracować. Każdy język programowania oddziałuje na inną warstwę systemu.

  Przykładowo: stworzenie sterownika do karty graficznej opiera się na języku niskiego poziomu. W wielkim skrócie warstwa oznacza, na co będziemy oddziaływać – zamknięte środowisko w przeglądarce, zamknięte środowisko w edytorze, system, czy na podzespołach komputera kończąc.


  Jakie języki programowania na konkretną warstwę?

  Pisząc, na przykład aktualizację do systemu, oprogramowanie czy sterowniki, użyjemy języka C++lub C.

  Natomiast podczas tworzenia aplikacji na stronie web użyjemy JavaScript czy PHP.

  język programowania, jaki wybrać na początek, kod źródłowy
  Język programowania – jaki wybrać na początek?


  Język programowania – jaki wybrać dla początkujących?

  Popularnym językiem programowania dobrym na początek swojej przygody z programowaniem jest HTML, następnie CSS, JavaScript i PHP.

  Są to języki, których używa się do programowania stron internetowych. Jeżeli jednak czujesz się bardziej na siłach, możesz spróbować tworzyć oprogramowania, używając takich języków jak C lub C++. Należy jednak zaznaczyć, że ich próg wejścia jest znacznie wyższy od pozostałych, dlatego możesz się szybko zniechęcić.

  Programy napisane w HTML'u, CSS, czy JavaScript możemy znaleźć wszędzie – na nich zbudowane są wszystkie strony w internecie. To samo tyczy się języków niskopoziomowych (czyli języki C i C++).

  Większość rzeczy, która nas otacza w świecie cyfrowym została właśnie przez nie stworzona – różnego rodzaju aplikacje systemowe, systemu czy sterowniki do naszych maszyn.


  Podsumowanie

  Jak widzisz, programowanie polega na rozmowie komputer-człowiek, z tym że komputer jest wyjątkowo głupi – będzie próbował podjąć się każdego problemu przestawionego przez człowieka. Nieważne czy uda mu się go rozwiązać, czy nie.

  Pojąć cały język komputerowy jest ciężko, ale jest to możliwe. Najprościej specjalizować jest się w konkretnej dziedzinie mowy komputera i stopniowo pochłaniać następne warstwy jego języka – tak jak robi to zdecydowana większość programistów.

  Dzięki temu będziemy w stanie przysłowiowo „stopniowo do celu” zrozumieć istotę programowania. Kto wie, może na tyle Ci się to spodoba, że zdecydujesz się na to, aby zostać profesjonalnym programistą?

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.