Co to jest hosting i jak wybrać najlepszy? Poradnik 2022 | Famatech
Co to jest hosting?

Bez znaczenia na branżę i specyfikę swojej działalności przedsiębiorcy reklamują się w sieci na różne sposoby. Jednym z nich jest promocja oparta o stronę www (np. pozycjonowanie lub płatne kampanie Google Ads), która potrafi przyciągnąć wielu stałych i opłacalnych klientów.

Pamiętaj natomiast, że wydajna witryna odpowiada za wrażenia internautów, jakich doświadczają podczas korzystania z niej, a co za tym idzie — warto zainwestować w wydajny hosting, który zwiększy szanse na pozytywny odbiór Twojej oferty.

Zatem, co to jest hosting i jak wybrać najlepszy? Podpowiadamy!


Spis treści

 1. Co to jest hosting?
 2. Jak działa hosting?
  1. Domena
  2. DNS
  3. Hosting
 3. Jak wybrać najlepszy hosting w 2022 roku?
  1. Parametry techniczne hostingu
  2. Bezpieczeństwo
  3. Podejście firmy do klienta
 4. Co to jest hosting i jak wybrać najlepszy? — podsumowanie
 5. FAQ — najczęstsze pytania i odpowiedzi

Co to jest hosting?

Hosting to konkretna usługa pozwalająca opublikować witrynę lub aplikację. Jest niezbędnym elementem każdej strony www. Odpowiada za udostępnianie przestrzeni i zasobów serwera w celu poprawnego działania Twojej witryny oraz poczty elektronicznej. Hosting to inaczej fundament wszystkich serwisów internetowych, od którego działania zależy między innymi ich wydajność.


Jak działa hosting?

Jak działa hosting? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Usługodawca posiada serwerownię, w której znajdują się setki urządzeń przypominających komputery będące konkretnego rodzaju serwerami podzielonymi na mniejsze “kawałki” odsprzedawane za wybraną sumę.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa hosting, powinieneś zrozumieć całościowy proces hostowania witryny składający się z 3 fundamentalnych elementów — domeny, DNS i omawianego hostingu.

podział działań SEO
Jak działa hosting?


Domena

Na pewno mniej więcej orientujesz się, czym jest domena, ponieważ musiałeś ją kupić, gdy zakładałeś stronę internetową dla swojej firmy. Jednak, dlaczego należy w nią zainwestować? Otóż domena ułatwia potencjalnym klientom łączenie się z wybranymi serwisami. Dzięki niej możesz odwiedzić stronę internetową, wpisując prosty URL (np. twojafirma.pl), zamiast trudnego do zapamiętania adresu IP (np. 99.74.029.174).


DNS

Jeśli chcesz zrozumieć, jak działa hosting, musisz zapoznać się z pojęciem DNS (z ang. Domain Name System), czyli serwerem nazw zapisującym i przetwarzającym dane dot. adresów witryn. DNS informuje przeglądarki, z jakim serwerem powinny się połączyć, aby wyświetlić konkretną witrynę wpisaną w pasku wyszukiwań.

Czy przeglądarki mogą sprawnie działać bez DNS? Teoretycznie tak, pod warunkiem, że będziesz wpisywał adres IP zamiast łatwej do zapamiętania nazwy. W praktyce serwery te możemy liczyć w setkach tysięcy lub nawet milionach, a DNS jest standardowym serwerem nazw, który zamienia nazwę domeny na adres IP (dzięki temu nie musisz zapamiętywać dodatkowych "numerków"). Co wybierasz wpisanie w przeglądarkę famatech.pl czy IP serwera 185.201.115.210?

DNS to najprościej ujmując serwer nazw konfigurujący adresy i poprawne połączenie pomiędzy nazwą domeny, a danym serwerem.

Zapamiętaj!


Hosting

Już teraz wiesz, że proces hostowania witryny składa się z dwóch podstawowych elementów — domeny i serwera nazw. Trzecim aspektem jest hosting strony internetowej, czyli fundament, bez którego serwisy internetowe nie mogłyby istnieć (odpowiada za działanie online Twojej witryny, wpływając również na jej wydajność).

Reasumując, proces hostingowania wygląda następująco — firmy udostępniające wybrany pakiet przekazują Ci określoną ilość miejsca na dysku, dzięki czemu możesz zarządzać stroną, domeną oraz DNS u konkretnego usługodawcy przez dany okres abonamentowy (np. rok).


Jak wybrać najlepszy hosting w 2022 roku?

Przy wyborze działalności hostingowych należy zwrócić szczególną uwagę na parametry techniczne hostingu, jego bezpieczeństwo oraz podejście konkretnej firmy do klienta. Dzięki temu upewnisz się co do wydajności potencjalnej usługi, oferowanych zabezpieczeń oraz wsparcia technicznego, które jest jednym z ważniejszych elementów w ofertach poszczególnych hostingodawców. Poniżej przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu w 2022 roku!


Parametry techniczne hostingu

Pierwszym elementem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze firm hostingowych, jest ilość pamięci RAM oferowanej przez usługodawcę (przydział RAM-u na dany hosting wynosi zazwyczaj od 1 do 4 GB). Warto również dowiedzieć się najważniejszych informacji o taktowaniu CPU — im większe, tym szybciej zareaguje serwer na konkretną akcję wykonaną przez potencjalnego klienta Twojego sklepu internetowego, serwisu lub strony www (dla większości witryn wystarczy 1 GHz).

Priorytetową kwestią jest także rodzaj dysku: HDD, SSD lub SSD NVMe. Pierwszy z nich oferuje małą prędkość i dużą pojemność, drugi z kolei gwarantuje nawet kilka razy wyższą prędkość niż HDD, natomiast 3 rodzaj jest stosowany najczęściej przez firmy hostingowe. Wyróżnia się najwyższą wydajnością i pojemnością spośród powyższych.

Osobiście rekomendujemy rozważać oferty wyłącznie z dyskiem SSD NVMe. Unikaj usługodawców proponujących dyski HDD — aktualnie nie warto ich mieć nawet w komputerach stacjonarnych.

Zapamiętaj!


Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twojej strony w firmie hostingowej, musisz zweryfikować kilka kluczowych elementów, a mianowicie:

 • kopie zapasowe;
 • technologie chroniące e-mail;
 • dostęp do panelu hostingowego.

Backup Twojej strony internetowej to absolutny must-have, jeśli chodzi o bezpieczeństwo hostingu. W tym przypadku zwróć uwagę na częstotliwość wykonywanych backupów (minimum raz na 24 godziny), termin ich przechowywania (minimum tydzień) oraz sposoby przywracania (usługodawca powinien oferować możliwość samodzielnego przywracania kopii zapasowych).

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dot. wyboru hostingu, dowiedz się, jakie zabezpieczenia poczty elektronicznej oferuje dany usługodawca. Rekomendujemy sprawdzić przede wszystkim dostępność technologii tj. SPF, DKIM oraz DMARC chroniących przed wysłaniem wiadomości z innego adresu (SPF) oraz ich sfałszowaniem DKIM. DMARC natomiast to element odpowiadający za powiadamianie serwera pocztowego odbiorcy o poprawnym działaniu wobec nieautoryzowanych wiadomości e-mail.

Ostatnią kwestią jest dostęp do panelu hostingowego. Otóż w celu zalogowania się na dane konto hostingowe powinieneś móc ustawić weryfikację dwuetapową. Jeśli dany usługodawca tego nie oferuje — warto zdecydować się na inny hosting. Jest to bardzo ważne, ponieważ dostęp do hostingu przez osoby trzecie może prowadzić do niepożądanych zmian zarówno na Twojej stronie internetowej, jak i skrzynce mailowej (np. wysyłanie nieautoryzowanych wiadomości).


Podejście firmy do klienta

Parametry techniczne hostingu i jego bezpieczeństwo to tylko wierzchołek góry lodowej, jaki widzimy, inwestując w wybranego usługodawcę. Naszym zdaniem powinieneś dodatkowo zapoznać się z podejściem firmy do klienta.

Już tłumaczymy, o co chodzi. Otóż niektórzy hostingodawcy udzielają pomocy dopiero po kilku dniach od wysłania wiadomości e-mail. Notorycznie nie odbierają telefonów, mają ciągle zajętą infolinię lub jest ona dostępna wyłącznie przez 6 godzin dziennie (np. od 8 do 14), co okazuje się sporym utrudnieniem w przypadku przedsiębiorców, którzy pracują w zmiennych godzinach.

Jeśli chcesz kompleksowo zweryfikować wsparcie techniczne firm hostingowych, sprawdź m.in.:

 • opinie w Google o danym hostingodawcy,
 • dział pomocy,
 • FAQ,
 • godziny dostępności infolinii,
 • maksymalny czas uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Przeanalizuj dokładnie pytania i odpowiedzi znajdujące się w sekcji FAQ. Być może Twój przyszły usługodawca zadbał o najczęstsze bolączki klientów, wypisując tam konkretne porady. Wówczas godziny dostępności infolinii przestaną mieć aż tak duże znaczenie. Warto dodatkowo zapytać o daną firmę na tematycznych grupach Facebookowych (np. SEO/SEM Polska), aby mieć pewność co do trafności inwestycji.


Co to jest hosting i jak wybrać najlepszy? — podsumowanie

Przy wyborze hostingu należy kierować się konkretnymi parametrami technicznymi (np. ilość pamięci RAM, rodzaj dysku, częstotliwość taktowania), bezpieczeństwem oraz podejściem firmy do klienta w kontekście wsparcia technicznego. Jeśli zastanawiasz się, jaki płatny hosting wybrać na swoją domenę internetową — sprawdź ranking hostingów w Google i dokładnie przeanalizuj elementy, na które zwróciliśmy uwagę w dzisiejszym artykule.


FAQ — najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat wyboru hostingu w 2022 roku.


#1 Ile kosztuje hosting strony?

Dobry hosting dla strony lub sklepu internetowego z niewielkim ruchem kosztuje zazwyczaj w granicach 200 zł netto miesięcznie. W przypadku serwera dedykowanego kwoty te są ustalane indywidualnie na linii klient — hostingodawca. Podczas szacowania budżetu uwzględnij również roczną cenę za domenę w granicach kilkudziesięciu złotych.


#2 Jakiego hostingodawcę polecamy?

Jest to bardzo indywidualna sprawa. Naszym zdaniem powinieneś zastanowić się nad tym hostingiem z którego sami korzystamy - Cyberfolks (mają świetną obsługę klienta).

Link partnerski - zarejestruj się z niego w podziękowaniu za przydatny artykuł. https://cyberfolks.pl/?ref=mrfire

 


Grafika autorstwa natanaelginting - freepik.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.