Dzień dobry, w dzisiejszym artykule przybliżę jedną z naszych specjalizacji jaką jest projektowanie stron internetowych. Zanim zagłębimy się w tematykę samego projektowania, warto pierw zacząć od prostej definicji, czym jest strona internetowa? Jak podają źródła wikipedii:

Strona internetowa

"Strona internetowa (ang. Web page)– dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. "

Strona internetowa, może przybrać praktycznie każdą formę, zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać poprzez jej stworzenie. Czy ma to być prosta i przejrzysta strona wizytówka, zawierająca podstawowe dane o kliencie, bądź produkcie, czy zaawansowana strona z rozbudowanymi funkcjami pełniącymi nawet funkcje sklepu internetowego. Skoro już znane są podstawowe informacje na temat stron, czas przejść do bardziej merytorycznej części tekstu.
Dobrze zadać sobie pytanie na tym etapie, jak projektować strony internetowe? Jakie zadania i wytyczne muszą spełniać? Cały proces projektowania stron jest bardziej złożony, ale postaram się przedstawić to rzeczowo. Dużo zależy od tego czy ma to być modernizacja już istniejącej strony i wzbogacenie jej o nową treść i funkcjonalność, czy stworzenie nowej strony od zera. Ciężko powiedzieć co jest cięższe, często bywa tak, że modernizacja strony jest bardziej czasochłonna od utworzenia nowej o takiej samej funkcjonalności, wszystko zależy od tego jak wcześniej została zaprojektowana.
    

Zasady projektowania stron WWW

Projektowanie stron internetowych ma swoje zasady. Dobra strona nie tylko ma być ładna, ale i użyteczna, co nie zmienia faktu, że podczas projektowania dobrze jest wspierać się trendami istniejącymi na rynku stron internetowych, ale oczywiście ze zdrowym rozsądkiem. Ostatnio w świecie designu coraz częściej gości "Flat Design". Jest to taki styl projektowania grafiki, w którym wyeliminowane są elementy takie jak gradienty czy cieniowanie oraz stosowanie tylko prostych kształtów i typografii. Niby wydaje się to proste, ale żeby zaprojektować oryginalną i ciekawą stronę trzeba się sporo natrudzić. Tak jak w świecie "dizajnu" występują pewne trendy, tak w temacie projektowania stron istnieją pewnie wytyczne – standardy których należy przestrzegać. Świat mknie do przodu z niesamowitą prędkością. Ruch mobilny w sieci zwiększa się z roku na rok, dlatego nowoczesne strony internetowe muszą być responsywne, czyli przygotowane tak by układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, czy jest to laptop, tablet czy smartphone. Nie dość, że dzięki temu strona zyskuje dodatkowy ruch z urządzeń mobilnych, to responsywność, która jest już standardem jest dobrze widziana przez google co pozytywnie wpływa na pozycje w sieci.

Standardy tworzenia stron internetowych

Strona musi przestrzegać standardów sieciowych W3C. Przedstawiają one dobre praktyki budowania stron internetowych, strona musi być użyteczna, łatwo dostępna dla użytkownika, intuicyjna. Rekomendowane są języki znaczników takie jak HTML i XHTML, grafika wektorowa (SVG) czy kaskadowe arkusze stylów (CSS).
    Aby ułatwić późniejszą edycję danych na stronie, stosowane są systemy zarządzania treścią zwane w skrócie CMS. Systemy te pozwalają na łatwe utworzenie strony www, oraz aktualizację i rozbudowę jej, bez potrzeby ingerowania w kod strony oraz pomocy specjalisty. Po wprowadzeniu zmian na stronie, system zapisuje je w bazie danych z których dynamicznie generuje strony na podstawie danych z bazy oraz wgranego szablonu graficznego. Szablon ten może być zaprojektowany i przystosowany do działania na CMS-ie przez grafika komputerowego, albo zakupiony gotowy, w 100% przygotowany do działania szablon graficzny.

    Podsumowując, w dzisiejszych czasach trzeba być cały czas gotowym na nowości i zmiany w świecie projektowania stron. Skoro to wszystko jest już standardem, to jakie zmiany czekają nas w przyszłości?