Zawód: programista – dlaczego każdy chce nim być? | Famatech
programowanie, wizualizacja kodu na ekranie laptopa

W dzisiejszych czasach zawód programisty cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ technologia staje się coraz bardziej powszechna. Nasze życie również jest coraz bardziej zautomatyzowane. Programiści są na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o tworzenie oprogramowania, które kieruje naszym codziennym życiem. Bez nich nie moglibyśmy cieszyć się takimi udogodnieniami jak komunikacja online, inteligentne urządzenia domowe czy autonomiczne pojazdy. W tym artykule przyjrzymy się roli programisty w dzisiejszym świecie. Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się programowania. Dowiesz się też, jak wygląda praca programisty.


Spis treści

  1. Początki programowania
  2. Jak dzisiaj wygląda programowanie?
  3. Jak nauczyć się programowania?
  4. Jak wygląda praca programisty?
  5. Programista – jak zacząć w tym zawodzie?
  6. Edytory tekstu dla programistów
  7. Portfolio programisty – czy ma znaczenie?
  8. Programista – zarobki
  9. Podsumowanie

Początki programowania

Początki programowania sięgają daleko wstecz. Już w XIX wieku powstawały różnego rodzaju maszyny, które do funkcjonowania wymagały specjalnych kodów. Jednym z pierwszych programowalnych urządzeń była maszyna różnicowa Charlesa Babbage'a. Pracował nad nią przez wiele lat, ale mimo to nie udało mu się jej nigdy ukończyć.

W XX wieku komputery zaczęły być coraz bardziej popularne. Siłą rzeczy, wraz z postępem technologicznym, programowanie stało się podstawową umiejętnością niezbędną do pracy z komputerami. Pierwsze języki programowania powstawały już w latach 50. i 60., a ich rozwój był ściśle powiązany z rozwojem komputerów.

Jednym z najwcześniejszych języków programowania był Fortran. Język, który powstał w 1957 roku z myślą o naukowcach i inżynierach, którzy potrzebowali narzędzia do obliczeń numerycznych. Fortran stał się bardzo popularny, zwłaszcza w środowisku naukowym i akademickim. Przeczytaj więcej na temat najstarszego języka programowania.

W 1959 roku pojawił się język COBOL, który został stworzony z myślą o biznesie i administracji. COBOL był jednym z pierwszych języków umożliwiających tworzenie aplikacji biznesowych. Warto dodać, że jego popularność trwała przez wiele lat.

W kolejnych dziesięcioleciach powstawały kolejne języki programowania, takie jak Pascal, BASIC, C czy Java. Każdy z tych języków miał swoje unikalne cechy i zastosowania. Ich rozwój pozwolił na tworzenie coraz bardziej skomplikowanych i zaawansowanych programów.


zawód programista, mężczyzna podczas pracy przy laptopie
Image by Freepik


Jak dzisiaj wygląda programowanie?

Dzięki postępowi technologicznemu oraz pracy programistów mamy dzisiaj dostęp do zaawansowanych narzędzi i języków programowania. Umożliwiają one tworzenie zaawansowanych systemów i aplikacji. Programowanie stało się niezwykle ważnym narzędziem dla wielu branż. Warto mieć też na uwadze, że wraz z postępem sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, jego znaczenie będzie coraz większe.

Programowanie jest dziedziną, która nadal rozwija się bardzo dynamicznie. Stale pojawiają się nowe języki i narzędzia. Jednak pomimo tych wszystkich zmian, podstawy programowania pozostają niezmienne – to proces tworzenia kodu, który jest interpretowany przez komputer i umożliwia mu wykonanie określonych zadań.

Przeczytaj więcej o tym, na czym polega programowanie.

Współczesne narzędzia programistyczne oferują wiele udogodnień i funkcjonalności. W głównej mierze to właśnie dzięki nim proces tworzenia oprogramowania jest coraz bardziej intuicyjny i efektywny. Jednak mimo wszystko, programowanie wciąż wymaga dużej wiedzy i umiejętności, aby stworzyć skuteczny kod.

Warto pamiętać, że programista podczas pracy nieustannie się uczy i rozwija swoje umiejętności. Musi to robić, chcąc sprostać wymaganiom rynku i tworzyć coraz lepsze strony lub aplikacje, które pomogą ludziom w codziennym życiu.


laptop i kawa stojące na biurku, damska dłoń trzymająca filiżankę

Jak nauczyć się programowania?

Zdecydowałeś się już na naukę programowania, to super! Przed Tobą długa, ale i owocna droga. Od czego więc zacząć?

Jednym z popularnych sposobów nauki programowania są kursy online. Zwłaszcza takie, które oferują szeroką gamę materiałów edukacyjnych i ćwiczeń, dzięki czemu uczą programowania w sposób łatwy i przystępny. Kursy te zazwyczaj prowadzone są przez doświadczonych programistów i są skonstruowane w taki sposób, aby móc zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do tworzenia własnych aplikacji.

Inną opcją są szkoły programowania, czyli tzw. boot campy. Są to intensywne szkolenia prowadzone przez specjalistów w branży. Boot campy są zazwyczaj krótsze niż tradycyjne kursy i skupiają się na intensywnej nauce programowania oraz na tworzeniu projektów. Dzięki temu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne doświadczenie w środowisku, które imituje pracę programisty i jest dobrym wstępem do kariery.

Jeśli preferujesz naukę w tradycyjnej szkole, jest też taka opcja. Wiele uczelni oferuje kierunki studiów związane z programowaniem, informatyką oraz inżynierią oprogramowania. Zwykle takie studia oferują szeroki wachlarz przedmiotów programistycznych, a dodatkowo umożliwiają zarówno zdobycie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Co w przypadku programowania jest szalenie istotne.

Nie zapominaj także o samodzielnej nauce, np. poprzez czytanie książek i artykułów. Dobrym pomysłem może być też przyłączenie się do grupy dla programistów na portalach społecznościowych. Istnieje wiele darmowych zasobów i tutoriali online, które pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności. Ich zaletą jest to, że możesz się uczyć w dowolnym tempie, niezależnie od poziomu znajomości programowania.

Chciałbyś samodzielnie zacząć uczyć się programowania? Świetnym sposobem jest nauka poprzez zabawę, np. za pomocą aplikacji, które zostały stworzone w tym celu. Nasze propozycje znajdziesz w tym wpisie: Aplikacje do nauki programowania.


jak nauczyć się zawodu programisty, wizualizacja programistów na szkoleniu

Jak wygląda praca programisty?

Możliwe, że zastanawiasz się, jak wygląda typowy dzień programisty. Wielu osobom wydaje się, że praca programisty jest monotonna, ponieważ przez cały dzień siedzi przed monitorem i stuka w klawiaturę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym naprawdę zajmują się programiści w ciągu dnia. Z tego względu warto przyjrzeć się jej bliżej. Czym tam naprawdę zajmuje się programista?

Programista zajmuje się pisaniem kodu źródłowego różnych programów komputerowych. To, co tworzy, również zależy od jego specjalizacji. W taki sposób web developer będzie tworzyć strony internetowe, a programista aplikacji mobilnych będzie tworzyć aplikacje mobilne. Natomiast inżynier oprogramowania opracowuje systemy operacyjne, sterowniki, programy na komputery itd.

W wolnej chwili, kiedy programista nie pisze kodu, weryfikuje on swój poprzedni kod lub kody swoich kolegów. Tak naprawdę połowa jego pracy polega na rozwiązywaniu problemów. Dlatego programista powinien posiadać kilka cech, które mu to ułatwią. Należą do nich m.in.: spostrzegawczość, nieszablonowe myślenia oraz umiejętność ścisłej pracy zespołowej.

Dla programisty bardzo często możliwa jest również praca zdalna. Dzięki temu nie musi on przyjeżdżać codziennie do firmy i pracować z biura. Równie dobrze może to robić ze swojego domu. Praca zdalna to benefit, który jeszcze niedawno kojarzył się tylko z branżą IT. Obecnie stał się normą w wielu innych branżach i sektorach gospodarki.


zawód programista, mężczyzna podczas pracy przy komputerze, ma przed sobą 3 monitory

Programista – jak zacząć w tym zawodzie?

Na początek powinieneś wiedzieć, że kluczowe jest nastawienie, z jakim podchodzimy do nauki programowania. Rozpoczęcie kariery programisty może być trudne, ale z pewnością dasz sobie radę, jeśli Ci na tym zależy.

Musisz też sobie uświadomić, że nie nauczysz się programować w ciągu jednej nocy czy tygodnia. Nauka programowania jest czasochłonna i wymagająca. Próg wejścia będzie się różnił, w zależności od języka programowania – może być wysoki, np. w przypadku języka C, ale może być też niski, jak przy HTML. Przy okazji możesz zapoznać się z naszym rankingiem języków programowania.

Dobrze by było, gdyby początkujący programista miał swojego mentora – przyjaciela czy członka rodziny, który już pracuje jako programista. Mentor potrafi wesprzeć dobrą radą, podniesie też na duchu w chwilach słabości, gdy myślimy, że jednak nie damy rady. Jednak przede wszystkim może nam pomóc zrozumieć istotę programowania.

Jeśli chcesz zostać programistą, zacznij od wybrania języka programowania, który Cię interesuje. Następnie znajdź materiały edukacyjne, np. kursy online, książki czy filmy instruktażowe. Pozwolą Ci one poznać podstawy danego języka oraz zrozumieć, jak działa programowanie. Ważne jest, aby zacząć od podstaw i rozwijać się stopniowo, skupiając się na zrozumieniu kolejnych koncepcji.

Nie zniechęcaj się, jeśli na początku napotykasz trudności. Programowanie wymaga dużo czasu i cierpliwości, ale nagroda jest satysfakcjonująca. Kiedy nauczysz się programować, będziesz miał możliwość tworzenia aplikacji lub stron internetowych, które zmienią sposób, w jaki ludzie korzystają z urządzeń i sieci.

Więcej na temat początku kariery jako programista znajdziesz tutaj: Jak zostać programistą?


zawód programista, graficzna wizualizacja mężczyzny podczas pracy przed komputerem
Image by svstudioart on Freepik


Edytory tekstu dla programistów

Mechanik musi znać swój zestaw narzędzi, żeby dobrze wykonywać swoją pracę, czyli sprawnie i szybko. To samo tyczy się programisty.

Podstawowymi narzędziami, z jakich korzystają programiści, są edytory tekstu. Pomagają one pisać kod szybciej i wydajniej, a dodatkowo w bardziej przejrzysty sposób. Podpowiadają one m.in. składnię, poza tym rozbudowują możliwości języków programowania. Posiadają wbudowane narzędzia, takie jak debugger kodu, dzięki któremu sprawdzimy działanie naszego programu w zamkniętym środowisku.

Na rynku mamy spory wybór edytorów dla programistów. Do najpopularniejszych należą:


Oczywiście to od nas zależy, z jakiego będziemy korzystać. Jest to kwestia zależna od indywidualnych preferencji, aczkolwiek zdecydowanie najpopularniejszym z tej trójki jest VS Code.


dziewczyna siedząca przy laptopie, programistka
Image by senivpetro on Freepik


Portfolio programisty – czy ma znaczenie?

Bardzo ważne dla programisty jest też jego portfolio. Nazywamy w ten sposób zestaw wszystkich projektów, jakie kiedykolwiek wykonał. Możesz stworzyć swoją własną stronę internetową, oprogramowanie aplikacji mobilnych czy program komputerowy. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość firm szuka pracowników w sieci. Portfolio często służy jako wizytówka programisty w sieci, co zwiększa szanse na znalezienie ciekawych projektów.

Dzięki takiemu dodatkowi do CV potencjalnym pracodawca może zobaczyć przykłady rzeczywistych projektów, na których pracował programista. Tym samym umożliwi mu to ocenę umiejętności programisty, jego postępów oraz stylu pracy. Warto dodać, że posiadanie portfolio to sposób na wyeksponowanie swojego indywidualnego podejścia do programowania i wyróżnienie się na rynku pracy.

Wybierając się na rozmowę o pracę, spodziewaj się również sprawdzania wiedzy. Programiści często dostają krótkie testy, zadaje się im również serię pytań o różnym stopniu trudności. Dlatego też lepiej powtórzyć sobie najważniejsze zagadnienia danego języka przed rozmową o pracę, żeby wypaść jak najlepiej.


laptop i kawa na biurku, obok notes z długopisem, męskie dłonie na klawiaturze
Image by azerbaijan_stockers on Freepik


Programista – zarobki

Wiele osób ciekawi, na jakie zarobki może liczyć młodszy, średni i starszy specjalista? Widełki są dosyć szerokie i zależą od tego, jaka specjalność Cię interesuje. Warto zdawać sobie sprawę, że inżynier oprogramowania za przygotowanie projektu oprogramowania nie zarobi tyle samo, co np. web developer za projekt strony internetowej.

Poruszając temat zarobków, należy zacząć od tego, że zwykle wynoszą one znacznie więcej niż średnia krajowa. Poza tym zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, rodzaj pracy oraz lokalizacja. Programiści zazwyczaj zarabiają więcej niż osoby z innych sektorów, dzięki czemu dla wielu osób praca w tej branży jest atrakcyjną opcję kariery.

Zawód programisty wyróżnia przede wszystkim bardzo dobrze rozwinięty rynek pracy. Kolejna kwestia to duża elastyczność, która umożliwia podjęcie pracy w formie zdalnej czy też prowadzenie własnego biznesu. Pamiętaj jednak, że zarobki programisty to tylko część korzyści związanych z tą pracą, która daje wiele satysfakcji i może zmieniać życie wielu ludzi dzięki tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla firm, organizacji oraz społeczeństwa.

Wybierając konkretną specjalizację, nie kieruj się wyłącznie zarobkami. Przede wszystkim twórz w języku, w którym czujesz się najlepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać programistą stron internetowych np. na okres pięciu lat, a później douczyć się tworzenia oprogramowania i zostać inżynierem oprogramowania. Rynek pracy w branży IT jest bardzo elastyczny, a jako dobry programista z pewnością znajdziesz pracę. Z czasem uda Ci się osiągnąć wynagrodzenie, które będzie Cię zadowalać.

Chcesz poznać aktualne zarobki programistów? Sprawdź, ile zarabia programista.


zawód programista, wizualizacja mężczyzny przed ekranem komputera, za nim znajdują się fragmenty kodu
Image by Freepik


Podsumowanie

Jak widzisz, praca programisty daje możność wymyślania nowych i kreatywnych sposobów rozwiązywania problemów oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Może być to ciekawa ścieżka kariery, zwłaszcza dla osób, które interesują się technologiami i chcą ciągle się rozwijać w dziedzinie IT.

Pamiętaj jednak, że edukacja w programowaniu nigdy nie kończy się na poziomie podstawowym. Programowanie to dynamiczna dziedzina, w której zawsze jest coś nowego do przyswojenia. Bądź gotowy na ciągłą edukację, aby udoskonalać swoje umiejętności programistyczne i pozostawać konkurencyjnym na rynku pracy.

Opublikowane: 
pon., 06/05/2023 - 15:52
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.