SXO – co to takiego? Jak wpływa na stronę? | Famatech
sxo co to, wizualizacja pracy nad stroną internetową

W dzisiejszych czasach większość działań w sieci skupia się zarówno na obsłudze użytkowników, jak i zaspokajaniu ich potrzeb. Pisząc teksty, projektując strony internetowe i tworząc produkty, kierujemy się głównie tym, co przyniesie korzyść ich odbiorcom. Dlatego też nie dziwi fakt, że narodziło się nowe podejście w dziedzinie pozycjonowania stron internetowych – Search Experience Optimization, czyli SXO. Dowiedz się, czym dokładnie jest SXO. W jaki sposób zoptymalizować stronę zgodnie ze strategią SXO? Jakich korzyści możesz się spodziewać? Zapraszamy do lektury!


Spis treści

 1. Co to jest SXO?
 2. Różnice między SEO a SXO
 3. SXO, czyli jak zoptymalizować stronę pod użytkownika?
 4. Korzyści z optymalizacji strony pod kątem SXO
 5. Podsumowanie

Co to jest SXO?

Search Experience Optimization (SXO) jest pojęciem, które powstało z połączenia dwóch skrótów: SEO i UX. Aby nie robić zamieszania, na początek wyjaśnimy sobie te akronimy. Jeśli wiesz, co one oznaczają, przejdź od razu do kolejnego nagłówka.

Zaczniemy od SEO, czyli Search Engine Optimization. SEO to konkretne i przemyślane działania podejmowane w celu poprawienia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Jak to działa? W zasadzie wygląda to tak: gdy wpisujemy pytanie lub frazę w Google, oczekujemy, że otrzymamy odpowiedzi, które będą najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Aby Google wiedziało, czy dana strona odpowiada intencji użytkownika, powinna zostać wcześniej dostosowana do wymagań wyszukiwarki. Wspomniane dostosowanie to optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarki, czyli właśnie SEO.

Przy okazji możesz sprawdzić, jak wypozycjonować stronę w Google.


kobieta pracująca na laptopie przy biurku, na ekranie wyświetla się strona internetowa
Photo by Mailchimp on Unsplash


UX (User Experience) to doświadczenia użytkownika wynikające z korzystania z danej witryny. Zasadniczo dotyczą one sposobu, w jaki użytkownik odbiera daną witrynę internetową. Chodzi o to, czy strona jest łatwa w obsłudze, intuicyjna, a także czy zapewnia pozytywne odczucia podczas interakcji.

UX skupia się więc na zrozumieniu zachowań użytkowników oraz ich potrzeb. Jego celem jest dostarczanie im wartościowej i satysfakcjonującej treści. Dobre UX przyczynia się do zwiększenia zadowolenia użytkowników, co przekłada się przede wszystkim na dłuższy czas spędzany na stronie. Poza tym zwiększa też szanse na osiągnięcie celów biznesowych.

Teraz możemy wrócić do omawiania SXO, czyli optymalizacji doświadczeń użytkownika. Wiemy już, że jest ona połączeniem dwóch rodzajów działań – SEO i UX. Ich cele to nie tylko pozyskanie ruchu organicznego (czyli bezpłatnego), ale również zachęcenie użytkowników do dokonania konwersji. Mówiąc w skrócie – w strategii SXO chodzi o to, aby z użytkowników odwiedzających naszą stronę przekształcili się w klientów. A to można osiągnąć za pomocą odpowiedniej optymalizacji.

Kwestia optymalizacji zgodnie z SXO będzie poruszona w dalszej części artykułu.


Różnice między SEO a SXO

Jak już wiesz, SEO pomaga w tym, aby strona internetowa stała się widoczna dla wyszukiwarek, a użytkownikom zapewniała wartościową treść, dzięki czemu może stać się dla nich źródłem informacji. Odpowiednio przeprowadzone działania z zakresu SEO mogą sprawić, że strona zajmie wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Jeśli tak się stanie, zacznie ona przyciągać więcej odwiedzających i generować większy ruch.

Dzisiaj skuteczne pozycjonowanie strony internetowej nie obejmuje już tylko optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Równie ważnym aspektem jest zapewnienie użytkownikowi pozytywnych doświadczeń podczas interakcji z witryną. To właśnie tutaj wkracza Search Experience Optimization (SXO), czyli strategia, która łączy w sobie siły SEO i UX. A wszystko po to, aby dostarczyć użytkownikom wartościowe i satysfakcjonujące wyniki wyszukiwania.


sxo – co to, wizualizacja optymalizacji strony pod użytkownika

SXO to próba jeszcze większego dostosowania się do wymagań i oczekiwań użytkowników. Chodzi o to, aby zapewnić im jak najlepsze doświadczenie podczas wyszukiwania informacji w sieci. Strategia SXO skupia się na tym, jak witryny są wykorzystywane i odbierane przez ludzi, co stanowi kolejny krok w procesie tworzenia lepszych stron internetowych.

Jak mówiliśmy, SXO na pierwszym miejscu stawia użytkownika, skupiając się na zaspokojeniu jego potrzeb i oczekiwań. Poza tym dopasowuje się też do jego preferencji. Nie chodzi już tylko o to, aby pojawiać się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania – jak to jest w przypadku SEO. Tym razem skupiamy się na kilku aspektach, które mają na celu: wzbudzać zaufanie, zapewniać intuicyjną nawigację, dostarczać wartościowe treści i oferować interaktywne elementy.

Można więc powiedzieć, że SXO to praktyka, która podnosi standardy dzisiejszego wyszukiwania, skupiając się na tym, jak użytkownik odbiera stronę i jakie wrażenie ona na nim robi.


SXO, czyli jak zoptymalizować stronę pod użytkownika?

Istotnym celem SXO jest zrozumienie, czego dany użytkownik szuka i jakie są jego intencje. Dzięki temu wyszukiwarka jest w stanie dostarczyć mu najlepsze możliwe wyniki wyszukiwania.

Przejdźmy jednak do konkretów – na co zwrócić szczególną uwagę? Podczas optymalizacji należy skupić się przede wszystkim na następujących aspektach:

 • responsywność i dostępność – na początek upewnij się, że Twoja strona jest responsywna, co oznacza, że prawidłowo wyświetla się na różnych urządzeniach. Powinieneś też zadbać o dostępność strony dla osób z niepełnosprawnościami, zapewniając czytelne czcionki, alternatywne teksty obrazków i intuicyjną nawigację,
 • nawigacja i struktura strony – zadbaj o intuicyjną nawigację i przejrzystą strukturę strony. Ułatwi to użytkownikom odnalezienie potrzebnych informacji i poruszanie się po witrynie. Unikaj zbyt głębokiej struktury strony (trzymając się reguły 3 kliknięć) i zapewnij łatwe dotarcie do istotnych podstron,
 • jakość treści – dostarczaj wartościowych i jednocześnie unikalnych treści, które są nie tylko dobrze zorganizowane, ale również łatwe do przyswojenia. Unikaj nadmiernego używania słów kluczowych i pamiętaj, że treści powinny być pisane przede wszystkim dla użytkowników, a nie dla wyszukiwarek,
 • szybkość ładowania strony – szybkość ładowania strony w ogromnym stopniu wpływa na odczucia użytkownika. Dlatego upewnij się, że Twoja strona jest zoptymalizowana pod tym kątem i nie trzeba długo czekać, aż się załaduje. Skróć czas ładowania strony m.in. dzięki optymalizacji obrazków i innych materiałów interaktywnych. Przeczytaj więcej na temat szybkości ładowania strony,
 • intencja użytkownika – ważne jest dokładne zrozumienie, czego użytkownicy oczekują, gdy odwiedzają Twoją stronę. Przeanalizuj, jakie pytania zadają, jakich informacji poszukują i jakie są ich cele. Dostarczanie wartościowych treści i odpowiedzi na te potrzeby to kluczowy element optymalizacji SXO,
 • wygląd strony – zadbaj o atrakcyjny wygląd strony, stosując czytelną typografię, odpowiednie kolory i grafiki, a także wysokiej jakości zdjęcia. Estetyczne wrażenia wizualne mogą pozytywnie wpłynąć na użytkowników i zachęcić ich do dłuższego pozostania na stronie,
 • analiza danych i testy – monitoruj dane analityczne, m.in. wskaźniki konwersji, czas przebywania na stronie czy współczynnik odrzuceń. Analizuj je i testuj różne elementy strony, aby lepiej dostosować ją do potrzeb użytkowników.

optymalizacja strony pod kątem doświadczeń użytkownika
Photo by Alvaro Reyes on Unsplash


Ulepszając wymienione obszary, sprawisz, że użytkownik będzie się lepiej czuł na Twojej stronie – właśnie dlatego, że będzie do niego dostosowana. Może to skutkować osiągnięciem wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie – wyższych wskaźników konwersji.

Pamiętaj jednak, że optymalizacja SXO jest ciągłym procesem, który wymaga monitorowania, analizy i dostosowywania strony. Jest to konieczne, jeśli chcesz, aby nadal spełniała oczekiwania użytkowników i osiągała zamierzone cele.


Heurystyki Nielsena a SXO

Opracowanie strategii SXO wymaga dogłębnej analizy ruchu na stronie, zachowań użytkowników, badań konkurencyjnych i zrozumienia psychologii wyszukiwania. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie witryny w taki sposób, aby odpowiadała na konkretne zapytania użytkowników i dostarczała wartościowych informacji. Najlepiej w atrakcyjnej i czytelnej formie.

Jak to zrobić? Na początek należy wykonać audyt SXO danej strony. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim dane dostępne w narzędziach analitycznych. Bardzo istotne jest tutaj przestrzeganie zasad projektowania stron internetowych.

W tym przypadku najbezpieczniej jest opierać się na tzw. heurystykach Jakoba Nielsena – eksperta ds. użyteczności interfejsu użytkownika. Ułatwiają one ocenę użyteczności danej strony internetowej czy też aplikacji mobilnej.

Model ten zawiera 10 zasad, według których dokonuje się analizy konkretnego serwisu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, czy istnieją jakieś problemy związane z jego użytecznością, które bezpośrednio wpływają na współczynnik konwersji. Zasady te zostały opracowane przez Jakoba Nielsena i Ralfa Molicha.


kobieta siedzaca przy stole i pracująca na laptopie, widok z góry
Photo by Alvaro Reyes on Unsplash


Heurystyki Nielsena brzmią następująco:

 1. Pokazuj status systemu. Chodzi o stałą komunikację z użytkownikiem poprzez interfejs, np.: ścieżka składania zamówienia w sklepie internetowym powinna pokazywać jej poszczególne etapy. Okruszki (breadcrumbs) na stronie pozwalają zorientować się w nawigacji witryny.
 2. Zgodność pomiędzy systemem a rzeczywistością. Treść na stronie powinna być zrozumiała dla każdego użytkownika, dlatego unikamy technicznych określeń. Ikony na stronie muszą nawiązywać do ogólnie przyjętych standardów – takich, które wszyscy znają.
 3. Daj użytkownikowi pełną kontrolę. Interfejs powinien być zbudowany tak, aby poszczególne akcje były możliwe do wykonania i jednocześnie proste, np. edycja pola w formularzu.
 4. Trzymaj się standardów i zachowaj spójność. Z jednej strony będzie to trzymanie się jednego wzorca w zakresie palety kolorów na witrynie, sposobu wyświetlania komunikatów, fontów czy przycisków CTA. Druga strona obejmuje kierowanie się ogólnie przyjętymi standardami w dziedzinie UX, np. menu występuje w górnej lub bocznej części strony. Na urządzeniach mobilnych kryje się natomiast pod ikoną hamburgera.
 5. Zapobiegaj błędom. Chodzi o to, aby dążyć do wyeliminowania błędów pojawiających się na stronie.
 6. Pozwalaj wybierać, zamiast zmuszać do pamiętania. Jeśli strona jest wygodna, to sama podsuwa użytkownikowi istotne informacje w momencie, gdy są potrzebne. Może to być np. sekcja zawierająca ostatnio przeglądane produkty w sklepie internetowym.
 7. Elastyczność i efektywność. Ta zasada dotyczy opcji, które przyspieszają wykonywanie popularnych akcji, np. checkbox, który zaznacza od razu wszystkie zgody. Inny przykład to możliwość kopiowania poprzedniego zamówienia w sklepie online.
 8. Estetyka i umiar. Jeśli na stronie występuje dużo treści, to użytkownik musi jej poświęcić więcej energii, aby znaleźć to, czego potrzebuje. Druga kwestia to eliminowanie rzeczy, które są zbędne.
 9. Zapewnij skuteczną obsługę błędów. Komunikaty o błędach muszą być zrozumiałe i zawierać sugestię rozwiązania.
 10. Zadbaj o pomoc i dokumentację. Interfejs powinien być opracowany w taki sposób, aby nie trzeba było go tłumaczyć. Najlepszym przykładem będzie rozbudowana sekcja pomocy.

Heurystyki Nielsena są powszechnie stosowane w projektowaniu interfejsów użytkownika. Służą one jako narzędzie do oceny użyteczności i poprawy doświadczeń użytkownika. Przestrzeganie tych heurystyk ułatwia tworzenie bardziej intuicyjnych, efektywnych i satysfakcjonujących interfejsów.


Korzyści z optymalizacji strony pod kątem SXO

W tym momencie prawdopodobnie zastanawiasz się, w jaki sposób taka optymalizacja może wpłynąć na Twoją stronę. Właśnie do tego przechodzimy.


proces projektowania interfejsu na stronie internetowej, tablet stojący na biurku
Photo by Visual Design on Unsplash


Korzyści, jakich możesz się spodziewać po zoptymalizowaniu swojej witryny, to m.in.:

 • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania – witryna ma większą szansę na uzyskanie lepszej pozycji w rankingu wyszukiwarki dzięki polepszeniu wrażeń użytkownika, który korzysta z serwisu, i dostarczaniu mu wartościowych treści. Przekłada się to na zwiększenie widoczności danej strony w wyszukiwarce,
 • zwiększenie ruchu na stronie – witryna zacznie przyciągać większą liczbę odwiedzających. Użytkownicy mogą częściej odwiedzać stronę, spędzać na niej więcej czasu oraz przeglądać większą liczbę stron,
 • przewaga konkurencyjna – wdrożenie strategii SXO zapewnia stronie znaczną przewagę nad konkurencją. Poprzez dostarczanie lepszego doświadczenia użytkownikom i spełnianie ich potrzeb, strona może wyróżnić się na tle innych, przyciągając większą uwagę i zdobywając lojalnych użytkowników,
 • wyższy wskaźnik konwersji – SXO wpływa na zwiększenie wskaźnika konwersji na stronie. Użytkownicy są bardziej skłonni do wykonania pożądanej akcji (czyli konwersji), jeśli strona zawiera wartościową treść, a poruszanie się w jej obrębie nie sprawia im kłopotu. Poza tym istotna jest również optymalizacja przycisków CTA (call to action), formularzy oraz procesu zakupowego. Pamiętaj, że konwersją nie musi być tylko sprzedaż, obejmuje ona również zapisanie się na newsletter, pobranie e-booka czy wypełnienie formularza kontaktowego,
 • budowa reputacji marki i zaufania do niej – poprawa odczuć użytkownika na stronie internetowej dzięki SXO wpływa na pozytywną reputację marki. Użytkownicy, którzy oceniają stronę pozytywnie i łatwo znajdują potrzebne informacje, są bardziej skłonni polecać ją innym oraz wracać do niej w przyszłości.

Teraz już widzisz, dlaczego dbałość o doświadczenia użytkownika odgrywa tak istotną rolę w podejmowanych przez Ciebie działaniach. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja strona odniosła sukces w sieci.

SXO wpływa na wszystkie kluczowe aspekty strony internetowej. Zapewnia nie tylko lepsze rezultaty biznesowe, ale również zadowolenie użytkowników, którzy mogą zamienić się w klientów.

Wspomniana strategia jest skuteczną metodą na to, aby powstrzymać użytkownika przed opuszczeniem strony, jednocześnie nakłaniając do podjęcia jakiegoś działania.


Podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, że SXO to strategia, która łączy w sobie optymalizację pod wyszukiwarki oraz doświadczenia użytkownika. Jej główne cele to zapewnienie jak najlepszych rezultatów wyszukiwania oraz zadowolenie internautów z użytkowania witryny.

Strategia SXO najlepiej sprawdza się w przypadku e-commerce, można ją jednak wykorzystać na wielu innych stronach. Jak wspomnieliśmy, konwersja może dotyczyć różnych aspektów, nie tylko sprzedaży.

Potrzebujesz specjalisty, który zajmie się pozycjonowaniem Twojej witryny? Sprawdź naszą ofertę pozycjonowania stron internetowych. Zapraszamy do kontaktu!

Opublikowane: 
czw., 05/18/2023 - 12:20
Autor: 
admin
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.