Strony Drupal - Przykłady, Wady i Zalety | Famatech
Strony internetowe Drupal

Drupal wzbudza skrajne emocje - niektórzy go uwielbiają, a inni przeklinają. Jedno jest jednak pewne - dobrze przygotowana witryna korzystająca z tego systemu jest efektywna i dopasowana do potrzeb odbiorców i właścicieli.

Czym jest Drupal? Jakie ma wady i zalety? Jak działa i wygląda w konkretnych realizacjach? Zapoznaj się z tym systemem i zobacz popularne strony internetowe korzystające z Drupala.

Co to jest Drupal?

Drupal to CMS (ang. Content Managment System), czyli system zarządzania treścią. Pozwala na budowanie, dodawanie, edytowanie i usuwanie różnych rodzajów treści na stronie (artykułów na bloga, stron ofertowych, aktualności itp.).

Logo Drupal CMS

Jest w pierwszej dziesiątce najczęściej używanych systemów CMS według danych W3Techs. Przed nim na liście znajdują się inne znane rozwiązania m.in. niezaprzeczalny "król" internetu Wordpress.

Lista najpopularniejszych CMS
Lista najczęściej używanych systemów CMS - szary słupek to absolutny procent użycia, a zielony udział w rynku.

CMS Drupal jak wiele innych tego typu rozwiązań pozwala na tworzenie stron internetowych, które można rozwijać i rozbudowywać. Jest zwykle wykorzystywany do budowania dużych serwisów, zawierających różne typy i formaty treści, ale sprawdza się również w przypadku mniejszych witryn.

 

Zalety Drupala

Dlaczego warto korzystać z tego systemu zarządzania treścią?

Drupal CMS jest oprogramowaniem Open Source, co znaczy, że możesz z niego korzystać bez wykupywania licencji. Niektóre systemy CMS działają na zasadzie abonamentu lub subskrypcji z koniecznością zapłaty za wprowadzanie zmian. Tu możesz za darmo dostosować CMS do swoich potrzeb.

Pracuje nad nim jedna z największych społeczności programistów z całego świata, dzięki temu system wciąż jest rozwijany. To sprawia, że łatwiej jest też uzyskać szerokie wsparcie techniczne.

Nad projektem czuwa też Security team, który dba o bezpieczeństwo systemu. Regularnie sprawdza i publikuje poprawki bezpieczeństwa, które zmniejszają szanse na ataki hakerów i utratę danych, które masz na swojej witrynie. Dzięki temu Drupal jest rozpoznawalny jako jeden z najbezpieczniejszych systemów CMS.

Drupal oferuje tysiące darmowych modułów (np. do SEO, zarządzania treścią, tworzenia sklepu), dzięki którym można dostosować i rozbudować witrynę. System ogólnie jest bardzo elastyczny - sprawdzi się jako podstawa dużego serwisu korporacyjnego, sklepu internetowego, czy aplikacji webowej.

Moduły i konstrukcja systemu pomagają w łatwy sposób dostosować witryny do wymagań wyszukiwarki i usprawniają pozycjonowanie witryny, co przekłada się na ilość odwiedzin.

To sprawdzony system - korzystają z niego duże marki i rządy różnych państw - sprawdź przykładowe strony w dalszej części artykułu.

 

Wady Drupala

System Drupal jest mniej popularny między innymi dlatego, że w porównaniu do innych tego systemów jest bardziej skomplikowany. Jestem to system dedykowany dla profesjonalistów. Raczej nie jest dla osób początkujących, które chciałby stworzyć swoją stronę internetową. W rękach wykwalifikowanego programisty jest doskonałym narzędziem do tworzenia wysokiej jakości projektów.

Przez swoją kompleksowość CMS Drupal może wymagać znacznie więcej czasu i pracy (szczególnie osób początkujących). Korzystając z niego, najprawdopodobniej częściej będziesz musiał sięgać do dokumentacji i instrukcji niż w przypadku bardziej popularnego Wordpressa.

W porównaniu do tego najczęściej używanego systemu CMS również aktualizacja do nowszej wersji jest trudniejsza dla osoby początkującej. Zwykle nie robi się automatycznie i wymaga zaangażowania programisty. Zmiany nie pojawiają się często, ale zwykle są to duże kroki milowe w rozbudowie oprogramowania.

 

Znane strony internetowe na CMS Drupal

Dużo znanych marek i firm używa Drupala. Znajdziesz nawet przykłady witryn uniwersytetów (Drupal umożliwia tworzenie podstaw systemów e-learningowych), stron rządowych i biznesów znanych na całym świecie.

 

Pfizer

Strona główna Pfizer
Ta z pozoru porsta strona zawiera mnóstwo informacji

Strona WWW: https://www.pfizer.com/

Tego koncernu raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Witryna prezentuje całą działalność koncernu od badań naukowych aż po prezentację wytwarzanych produktów. To duży portal korporacyjny, który zawiera wszystkie niezbędne informacje dla kontrahentów, osób korzystających z produktów Pfizer, a także aktualnych i przyszłych pracowników firmy.

 • Strona wykorzystuje różne typy zawartości, żeby prezentować treści odpowiednie dla różnych grup użytkowników, zachowując spójność.

 

Jack Daniels

Strona internetowa producenta whiskey Jack Daniels
Witryna bardzo spójna z całym wizerunkiem marki

Strona WWW: https://www.jackdaniels.com/en-us

Witryna jednego z najbardziej popularnego amerykańskiego producenta whiskey to kolejna realizacja z systemem Drupal.

Całość w stylu w 100% odpowiadającym brandingowi marki z rozbudowanym menu pozwala zaprezentować historię marki, proces powstawania produktów, zaprezentować pełną ich gamę i jak wykorzystać je do zrobienia drinków.

 • Drupal jest bardzo elastyczny i można dostosować jego wygląd oraz funkcjonalności do potrzeb marki, jak widać na przykładzie Jack Daniels.

 

Tesla

Strona główna z czerwoną Teslą Model 3
Strona marki Tesla zbudowana na systemie Drupal

Strona WWW: https://www.tesla.com/

Szybkie samochody prezentowane są na równie szybko działającej stronie internetowej, która zbudowana została na systemie Drupal. Strona z pozoru prosta zawiera dużo informacji i drobnych detali, które nadają charakteru całości. Kompleksowo i minimalistycznie pozwala pokazać zalety wybranych modeli Tesli.

 • Dużo zdjęć i multimediów, które są kluczowe na stronach sprzedających samochody, nie wpływa negatywnie na wydajność witryny.

 

Uniwersytet Oksfordzki

Strona główna Uniwersytetu Oksfordzkiego
Duża witryna dostosowana do potrzeb różnych odbiorców i użytkowników

Strona WWW: https://www.ox.ac.uk/

To ogromna witryna, która kierowana jest do diametralnie różnych grup odbiorców: studentów i kandydatów, pracowników, instytucji i firm, które chcą podjąć współpracę. Każdy odwiedzający jest w stanie szybko odnaleźć interesujące go informacje.

 • Elastyczny system zarządzania pozwala tworzyć sekcje dla różnych grup odbiorców, nie komplikując nawigacji po witrynie.

 

Jysk

Strona główna sklepu internetowego JYSK
Sklep online skandynawskiej marki JYSK

Strona WWW: https://jysk.pl/

Popularny sklep z meblami i akcesoriami do wnętrz oparty jest na systemie Drupal i module sklepowym Commerce. To duży sklep online zawierający dużo produktów i kategorii. Na stronie zawarte są informacje o produktach, możliwość zakupu online, a także dane o dostępności w sklepach stacjonarnych. Możesz robić zakupy, przeglądać online aktualne gazetki promocyjne lub czerpać inspiracje z ciekawego wpisu blogowego.

 • System łączy funkcje sklepu, firmowej strony internetowej i bloga. Umożliwia sporo integracji, które pozwalają łączyć sprzedaż offline i online.

 

Nasa

Czarna witryna amerykańskiej organizacji kosmicznej NASA
Baza wiedzy na temat kosmosu i najświeższe informacje z działalności NASA, a wszystko opatrzone ciekawymi multimediami

Strona WWW: https://www.nasa.gov/

Kolejny duży serwis, który oparty jest na Drupalu. Zawiera mnóstwo informacji i źródeł na temat kosmosu i naszej planety - część platformy to po prostu duża baza danych. Znajdziesz tam również informacje na temat misji realizowanych przez organizację, a nawet możesz obejrzeć najnowsze informacje w NASA TV.

 • Strona to duża baza wiedzy w różnych formatach, po której łatwo nawigować i przeglądać zabrane multimedia oraz dane.

 

Wonga

Strona główna Wonga z kalkulatorem pożyczek
Serwis z usługami finansowymi Wonga

Strona WWW: https://www.nasa.gov/

Z pozoru prosty landing page Wongi kryje w sobie wiele funkcjonalności. Na stronie głównej jest to między innymi prosty "kalkulator" pożyczek i prezentacja pakietów. Każdy korzystający z usługi ma rónież dostęp do swojego konta użytkownika.

 • Strona internetowa umożliwia logowanie użytkowników, którzy mogą zarządzać swoimi danymi i wybranymi usługami.

 

Polska Agencja Prasowa

Strona internetowa Polskiej agencji prasowej
Minimalistyczny design pomaga eksponować newsy i informacje

Strona WWW: https://www.pap.pl/

Ogromny serwis informacyjny aktualizowany co kilkanaście minut również korzysta z Drupala. Obsługuje kilka wersji językowych, wiele różnych kategorii i podstron tagów. Umożliwia szybkie dzielenie się informacjami dzięki przyciskom społecznościowym. Łączy funkcjonalności portalu newsowego i strony firmowej oferującej usługi prasowe.

 • Mimo dużych rozmiarów witryna jest intuicyjna, a poruszanie po niej proste. Umożliwia też zmiany w wyglądzie i układzie tak, by prezentować jak najlepiej to, co aktualnie najważniejsze.

 

Mała strona firmowa na Drupalu? To jest możliwe!

Przykładem jest witryna internetowa, na której czytasz ten tekst. Łączy w sobie stronę wizytówkę z blogiem. Chcesz zobaczyć inne realizacje?

 

Prosta strona firmowa

Strona internetowa dla firmy usługowej B2B
Prostra strona firmowa na Drupal

Strona WWW: http://kompleks-montaz.com.pl/

Bardzo prosta strona internetowa, która jasno prezentuje ofertę i umożliwia szybki kontakt klientom. Zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje i pomaga zapoznać się z biznesem.

 • Strona na Drupalu nie musi być bardzo skomplikowana. Dzięki elastyczności systemu można przedstawić różne aspekty działalności firmy w prosty i przejrzysty sposób.
 • Dzięki modułom i integracjom stronę można łatwo zoptymalizować pod SEO i śledzić wyniki w narzędziach analitycznych (np. Google Analytics), co jest istotne dla każdego biznesu widocznego online.

 

Mała witryna z ciekawymi funkcjonalnościami

Strona internetowa psiego opiekuna
Dobrze zaprojektowana strona, eksperckie treści i dopasowane funkcjonalności wspierają biznes

Myślisz, że indywidualne rozwiązania i funkcjonalności nie są potrzebne dla małej firmy? Zobacz witrynę naszej klientki, która zajmuje się opieką nad psami. Stworzyliśmy dla niej "Panel psa", dzięki któremu każdy z jej klientów miał dostęp do informacji na temat swojego psa, którego oddawał pod opiekę. Niepotrzebny "gadżet"? Taka funkcjonalność pomaga odciążyć biznes (np. odciążą kanały komunikacji) i dostarczyć wszystkie niezbędne informacje dla odbiorców.

Dodatkowo prowadzenie rzetelnego bloga pomogło rozwinąć stronę i zbudować zaufanie do jej właścicielki.

 • Dobrze przygotowana strona internetowa pomaga w rozwoju biznesu i w świadczeniu wysokiej jakości usług.

 

Nieduży sklep internetowy

Mały sklep internetowy oparty na Drupal Commerce
Prostra strona firmowa na Drupal

Sporo biznesów sprzedaje klika do kilkudziesięciu specjalistycznych produktów. Sklep jest w takim przypadku dodatkiem do firmowej strony, dlatego korzystanie z typowo "sklepowego" CMS (typu PrestaShop, czy Magneto) nie jest odpowiednie. Często w takiej sytuacji właściciele decydują się na postawienie sklepu na dedykowanym systemie z subskrypcją, bo wydaje się to być wygodniejszą opcją, ale nie zawsze najlepszą.

Z pomocą modułu Commerce stworzyliśmy w pełni funkcjonalny nieduży sklep dla wytwórni muzycznej.

 • Stworzenie strony internetowej ze sklepem na Drupal pomaga zachować spójność wizualną i ułatwia zarządzanie w przypadku małych e-commerce'ów. Nie wymaga ponoszenia dodatkowych opłat, czy wykupywania subskrypcji na oprogramowanie.

 

Tworzenie stron internetowych na Drupalu

Samodzielne stworzenie strony internetowej na Drupalu może być trudne, ale jak widać na powyższych przykładach może dać wspaniałe efekty.

Jeśli chciałbyś stworzyć stronę lub serwis na CMS Drupal, możemy Ci pomóc! Specjalizujemy się w pracy na tym systemie zarządzania treścią, tworząc witryny dla firm z różnych branż. Programowanie łączymy z wiedzą na temat marketingu i biznesu proponując najlepsze rozwiązania.

Sprawdź naszą ofertę tworzenia stron internetowych lub skorzystaj z konsultacji!

Opublikowane: 
czw., 04/28/2022 - 11:59
Autor: 
Marta Cichoń
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.