Projektowanie stron www – co musisz o tym wiedzieć | Famatech
HTML, projektowanie strony internetowej

Każda firma chce pokazać się w sieci w jak najlepszy sposób, dlatego prawidłowo przygotowana i zoptymalizowana strona internetowa to już dzisiaj standard. Nietrudno też znaleźć osobę, która zajmuje się projektowaniem stron internetowych, ponieważ jest to dosyć atrakcyjne zajęcie. Warto dowiedzieć się wcześniej, na czym to polega, zwłaszcza jeśli planujesz zlecić komuś przygotowanie projektu strony. Z tego wpisu dowiesz się, jakie wyróżniamy typy projektów stron internetowych, poznasz też systemy i języki używane w procesie projektowania.


Spis treści

 1. Krótka historia projektowania stron www
 2. Komu powierzyć tworzenie strony www?
 3. Rodzaje projektów stron internetowych
 4. Przykładowe modele stron www
 5. Tworzenie stron internetowych od zera
 6. Cena strony internetowej w sieci
 7. Podsumowanie

Krótka historia projektowania stron www

Współcześnie do projektowania stron www można podejść na wiele sposobów – w zależności od naszych upodobań i oczekiwań. Nowoczesna technologia umożliwia nam tworzenie rozbudowanych, elastycznych i wielofunkcyjnych stron internetowych, które coraz lepiej odgrywają swoją rolę.

Internet, jak i strony internetowe przeszły ewolucję. Podczas tej skomplikowanej drogi przemian kierowano się głównie trendami związanymi z technologią, jak i zainteresowaniami użytkowników.

W ciągu 20 lat zmieniło się myślenie na temat tego, czym są strony internetowe. Przez te wszystkie lata były one zarówno wizytówkami firm, stronami gazet, jak i folderami reklamowymi. Tak samo w tym czasie zmieniło się podejście do projektowania stron www. Skorzystali na tym internauci oraz właściciele stron internetowych.


cms, system zarządzania treścią na blogu

W dzisiejszych czasach bardzo dużo dają systemy zarządzania treścią, zwłaszcza te oparte na licencji open source, którymi są m.in.: Joomla, WordPress, MODX i Zend.

Na nich zazwyczaj są tworzone responsywne strony internetowe, czyli takie, które są przystosowane do działania na urządzeniach mobilnych (smartfon i tablet). Zapewniają one możliwość rozbudowy strony o kolejne elementy, posiadają też nieograniczoną ilość wtyczek i modułów.

Z punktu widzenia web developerów najważniejsze jest jednak to, że ich implementacja nie stwarza żadnych problemów.

Do tak stworzonej witryny możemy też podłączyć chat online lub zintegrować ją z mediami społecznościowymi, takimi jak Facebook, Twitter, Google+ czy Instagram.


Komu powierzyć tworzenie strony www?

Projektowanie stron internetowych jest zadaniem głównie dla freelancerów. Logika sugeruje, że najskuteczniejszym podejściem byłoby zaufanie jednej z agencji specjalizujących się w projektowaniu i rozwoju stron internetowych.

W tej kwestii ważne jest, aby taka firma miała bogate portfolio z bazą klientów i referencjami. Istotne jest też to, aby jej usługi kojarzyły się ludziom z profesjonalnym podejściem do każdego zlecenia. Można znaleźć też eksperta (np. freelancera) z doświadczeniem w przygotowywaniu treści na strony internetowe.


Rodzaje projektów stron internetowych

W obecnych czasach projekty stron internetowych można podzielić na trzy typy:

Tradycyjny projekt strony internetowej – przy użyciu języków HTML/CSS/JS/PHP

Projektowanie stron www w tych czterech językach jest najpopularniejszym sposobem na utworzenie własnej strony internetowej dla początkujących informatyków. Co ciekawe, tych czterech języków można użyć też w innych rodzajach projektów.


języki programowania, projektowanie stron internetowych

Język HTML odpowiada za szkielet strony oraz podstawowe informacje o niej. Można więc w tym języku zawrzeć słowa kluczowe czy tytuł strony.

Język CSS jest używany przy projektowaniu wizualnej strony witryny, czyli w dużej mierze odpowiada on za obsługę elementów graficznych.

Język skryptowy JavaScript obejmuje kontrolowanie multimediów i animacje obrazów. Obsługuje też dynamiczne tworzenie treści na stronie internetowej.

Drugi język skryptowy, czyli PHP pracuje po stronie serwera. Jest to język back-endowy, w którym są pisane funkcje przekształcające statyczną strukturę w dynamiczną stronę internetową. Oznacza to, że działanie takiej strony będzie się zmieniać w czasie rzeczywistym, a treści na niej wyświetlane będą zależne od konfiguracji (np. ze względu na rodzaj przeglądarki lub strefę czasową).

W przypadku tego rodzaju podejścia do tworzenia stron internetowych wykonawca skupia się na wyglądzie serwisu, ponieważ jest to jego najbardziej charakterystyczna część. Pod uwagę weźmie branżę zleceniodawcy, wykorzysta kolorystykę związaną z firmą, użyje też dostarczonych zdjęć, kupi je lub wykona samodzielnie – w zależności od potrzeb projektu.


Zalety strony internetowej pisanej w HTML/CSS/JS/PHP:

 • tego typu strona zawsze jest wykonywana na zlecenie klienta, dzięki czemu cechuje ją unikalność,
 • przestrzeganie standardów dotyczących użyteczności stron zwiększa jej skuteczność,
 • strona pisana w tych językach powstaje przy niewielkim udziale zleceniodawcy,
 • umiarkowany koszt za projekt strony www.

Wady strony internetowej pisanej w HTML/CSS/JS/PHP:

 • edycja treści serwisu jest ograniczona lub niemożliwa,
 • duże koszty związane z zaawansowanymi narzędziami, gdyż są one wykonywane specjalnie dla klienta,
 • konieczność stałej współpracy z wykonawcą lub firmą projektową i dodatkowe koszty w przypadku jakiejkolwiek aktualizacji lub modernizacji serwisu czy strony internetowej.

strona internetowa, projekt strony, wizualizacja

Projekt przy użyciu technologii Flash, czyli w skrócie projekt graficzny

Od paru lat dostępna jest technologia umożliwiająca tworzenie stron www w bardzo atrakcyjny sposób. Mowa tutaj o technologii Flash od firmy Macromedia.

Ta technologia pozwala na wykonanie serwisu, który będzie wyglądał efektownie pod względem graficznym. Flash posiada bardzo bogaty zbiór wtyczek oraz możliwość stworzenia własnej. Pozwala tworzyć skomplikowane i zachwycające animacje, które można połączyć z efektami dźwiękowymi.

Witryny w tej technologii są wykonywane na zamówienie dla konkretnego klienta. Chodzi o to, że nie każdy klient potrzebuje tworzenia strony www od podstaw.

Flash przez wielu internautów i internetowych guru uważany jest za przekleństwo. Choć z biegiem czasu ta technologia staje się coraz bardziej elastyczna, przez co treść takiej strony www może być łatwo aktualizowana. Dodatkowo taka stronę łatwiej będzie można znaleźć w wynikach wyszukiwania.

Za pomocą tej technologii użytkownicy tworzą najczęściej portfolio na swojej stronie internetowej.


Zalety technologii Flash:

 • technologia Flash jest dobrym rozwiązaniem, jeśli strona będzie głównie w formie graficznej – z małą ilością tekstu,
 • możliwość kreatywnego podejścia do tematu,
 • jest to dobre rozwiązanie, jeśli serwis ma imponować pod względem efektów graficznych,
 • nadaje się dla stron, na których forma przekazu informacji ma być bardziej wyszukana, np. dzięki zdjęciom, animacjom i efektom dźwiękowym.

Wady technologii Flash:

 • bardzo wysoki koszt projektu strony internetowej – każdy z elementów graficznych i dźwiękowych jest robiony indywidualnie na zamówienie,
 • dłuższy czas ładowania względem innych rodzajów stron internetowych – powodem jest waga plików animacji Flash (o rozszerzeniu swf). Zajmują one sporo miejsca, więc jeśli strona działa poprawnie, to wymagane jest załadowanie takiego pliku w całości. Zazwyczaj czas ładowania tego pliku jest wypełniany tzw. preloaderem, czyli niewiele ważącą animacją, która informuje o ładowaniu strony,
 • dodatkowy koszt projektu strony związany jest z wykonaniem jej w wersji HTML – jest to opcja dla osób, które nie posiadają przeglądarki z obsługą technologii Flash lub dla osób z niepełnosprawnościami. Flash niestety nie obsługuje czytników głosowych przeznaczonych dla osób niewidomych lub niedowidzących,
 • niska użyteczność w porównaniu do strony www zrobionej w HTML – w tym przypadku projektant najczęściej skupia się na oprawie graficznej strony, a nie na tym, do czego ma ona służyć,
 • kiedy nie zachowa się umiaru, można uzyskać efekt przerostu formy nad treścią.

projektowanie stron www, budowa strony internetowej

Projektowanie nowoczesnych stron w systemie CMS

System zarządzania treścią stron www, czyli w skrócie CMS. Aktualnie na rynku jest sporo systemów CMS, które pozwalają też tworzyć strony www.

Cechą wspólną wszystkich tych systemów zarządzania treścią jest oddzielenie treści strony internetowej od jej wyglądu – sposobu wizualizacji treści i jej graficznego formatowania.

Większość systemów CMS podczas formatowania treści korzysta z języka HTML i CSS oraz XML. Silnik zdecydowanej większości jest pisany w języku PHP. Dodatkowo korzystają one z baz danych MySQL.

Część tych systemów posiada zdefiniowane wcześniej szablony, które pozwalają zdefiniować projekt strony internetowej pod kątem wyboru podziału strony. Niektóre z nich umożliwiają także tworzenie własnych szablonów i ich dowolne formatowanie.

Edycja dokumentów tekstowych może być przeprowadzona bezpośrednio na stronie serwisu lub w systemie oferującym publikację na witrynie w późniejszym czasie. Takie rozwiązania zapewniają dostosowanie się do potrzeb klienta.

Wygląd strony zarządzanej przez system CMS może być dowolny, ponieważ do formatowania wizualizacji treści CMS wykorzystuje się HTML i CSS.

Niektóre systemy zarządzania treścią posiadają również integrację z technologią Flash. Pozwala ona zarządzać treścią strony internetowej, która w całości została zaprojektowana we Flashu.

Systemy CMS zazwyczaj mają budowę modułową – cały czas są rozbudowywane. Dzięki temu użytkownicy w branży web designu mają dostęp do coraz to nowszych i na bieżąco aktualizowanych narzędzi do tworzenia stron www.


html i inne języki programowania, kobieta siedząca na stosie książek, programistka

Zalety strony internetowej w systemie CMS:

 • wykorzystanie najnowszej technologii do budowania i zarządzania stronami www,
 • rozdzielenie wyglądu serwisu od treści informacyjnej, która jest przechowywana w bazach danych,
 • możliwość manipulacji treścią i wyglądem strony w dowolny sposób (choć zakres może być uzależniony od możliwości systemu),
 • nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania po stronie użytkowników – wystarcza jedynie przeglądarka internetowa,
 • nie trzeba ponownie wprowadzać treści w przypadku przebudowania układu strony i jej wyglądu graficznego,
 • brak przerostu formy nad treścią – mamy gwarancję profesjonalnego wyglądu strony z uwzględnieniem jej użyteczności,
 • narzędzia SEO – za pomocą contentu warstwowego (content layering) mamy możliwość podzielenia strony internetowej na kategorie i podkategorie, co ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie treści,
 • niski koszt przy projektowaniu strony www, jeśli zostały użyte standardowe rozwiązania i gotowe szablony stron. W dzisiejszych czasach koszt strony www w systemie CMS może być niższy niż w przypadku tworzenia strony za pomocą HTML, CSS, JS czy PHP, ponieważ licencje na te systemy są płatne.

Wady strony internetowej w systemie CMS:

 • wymóg stałego połączenia z internetem, ponieważ treści aktualizują się bezpośrednio na serwerze,
 • mogą wystąpić problemy z aktualizacjami treści (w przypadku, gdy konkretna treść jest aktualizowana przez wielu redaktorów z tego samego miejsca),
 • wdrożenie systemu w przypadku niestandardowych lub indywidualnych rozwiązań może kosztować całkiem sporo.

Każdy z wymienionych rodzajów projektowania stron internetowych ma swoje zalety, jak i wady. Niestety nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich. Każdy klient musi dobrać metodę do swoich własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na formę prezentacji lub sposób aktualizacji najważniejsza dla naszej strony www jest jej treść.


programista siedzący przy komputerze podczas pracy nad stroną

Przykładowe modele stron www

W dzisiejszych czasach istnieje wiele rodzajów stron internetowych. Różnią się one między sobą wyglądem i treścią – głównie ze względu na zróżnicowane grupy docelowe, a także przeznaczenie danej strony.

Firmowy model strony www

Zadaniem takiej strony internetowej jest zazwyczaj wpływ na decyzje zakupowe odbiorcy oraz budowanie wiarygodności firmy w branży.

Prywatny blog

Jest to miejsce, gdzie autor dzieli się wydarzeniami, które go spotkały w życiu. Mogą to być też opinie lub wiadomości, które chce udostępnić swoim odbiorcom.

Strony informacyjne

Takie strony internetowe są ukierunkowane na udostępnianie odbiorcom najnowszych informacji z kraju lub świata. Wykorzystują one treści tekstowe i wizualne.

Portfolio online

Strony internetowe w formie portfolio prezentują zarówno umiejętności, doświadczenie, jak i same projekty zrealizowane przez profesjonalistów. Są one zakładane przez osoby, które zarabiają na swoich umiejętnościach i szukają nowych zleceń.

Forum internetowe

Ten rodzaj strony www umożliwia komunikację między użytkownikami o podobnych zainteresowaniach. Są tworzone grupy dyskusyjne i ludzie z całego świata mogą bez większego problemu dołączyć do rozmowy na dany temat.

Wiki

Treści tego rodzaju tworzone są przez wielu użytkowników. Z jednej strony ułatwia to sprawę, ponieważ konkretne artykuły posiadają wielu autorów. Z drugiej strony jednak zmniejsza się wiarygodność konkretnej strony, ponieważ każdy może ją edytować, wpisując własne treści, często nieprawdziwe.


responsywna strona internetowa, wyświetlona na kilku urządzeniach

Tworzenie stron internetowych od zera

Etapy tworzenia strony www

Projektowanie i tworzenie stron www najlepiej podzielić na etapy. Ułatwi to cały proces, jaki projekt witryny musi przebyć, by strona zaistniała w sieci.

Określanie grupy odbiorców podczas projektowania strony

Podczas aranżacji strony musimy określić grupę docelową, do której będziemy kierować swoje treści.

Pozwoli nam to wygenerować słowa kluczowe, które następnie zostają przetworzone przez roboty wyszukiwarek (według treści znajdujących się w jej obrębie).

Projektowanie stron internetowych – wizja, koncepcja, prognoza

Analiza konkurencji rynkowej, a przede wszystkim potrzeb klientów pozwala nam wybierać spośród wielu metod tworzenia strony internetowej.

Kartka i ołówek – pierwszy projekt strony

Przed rozpoczęciem procesu programowania graficznego najlepiej przygotować szkice poszczególnych elementów na jednym arkuszu papieru. Szczególnie gdy nie rozumiemy jeszcze wizualnej strony projektowania strony internetowej (jako trendu) lub po prostu nie jesteśmy pewni.

Projektowanie i web design

Na tym etapie zleceniobiorcy tworzą projekt strony internetowej według upodobań klienta, które wcześniej podał. W czasie takiego projektowania klient może przeglądać projekt strony www (oczywiście w zależności od firmy, która dostała zlecenie).

Takie podejście do klienta zazwyczaj pozwala firmie skrócić czas wymagany przy tym etapie projektowania.

Kodowanie

Po stworzeniu wstępnego szkieletu i wdrożeniu części planu w życie przychodzi czas na kodowanie strony. Jest to moment, w którym zostaje tworzona rzeczywista witryna. W tym momencie web developer ma kontrolę nad wszystkimi prototypowymi elementami graficznymi, szkieletem i mapą witryny. Następnie używa ich do stworzenia strony www.

Kodowanie dzieli się na dwie części: front-end i back-end. Front-end to część, w której użytkownik widzi wszystko na stronie głównej (np. animacje obrazków). Z kolei back-end odnosi się z zapytaniami do baz danych i serwera (np. wyświetlenie ceny towarów, informacja czy są w magazynie).

Z pomocą przychodzą tutaj systemy zarządzania treścią, czyli CMS. Są one sporym ułatwieniem dla web developerów, jak i dla klientów. Umożliwiają sprawne przygotowanie i zarządzanie witryną, a dzięki wtyczkom i rozszerzeniom pozwalają zaoszczędzić trochę czasu.

Testowanie – finalny element projektowania strony

Zaleca się, aby sprawdzić stronę, zanim stanie się dostępna dla użytkowników. Musimy kontrolować całą stronę, ale ze względu na to, że pracowaliśmy bezpośrednio na niej, może to potrwać dłużej. Dlatego też warto angażować do pomocy przy testowaniu osoby trzecie.


projekt strony www, wizualizacja na ekranie komputera

Cena strony internetowej w sieci

Co może zawierać typowy cennik usług?

Typowy cennik stron internetowych zazwyczaj określa ogólny cel, jaki ma mieć dana strona www. Poza tym pojawia się w nim cena minimalna za stworzenie strony internetowej i usługi, jakie będą wykonane przy danym projekcie.

Co wpływa na cenę tworzenia stron internetowych?

Koszty związane z taką stroną www mogą być różne w zależności od tego czy potrzebujemy strony o standardowym wyglądzie, czy mamy jakieś specjalne wymagania. Z web developerami zawsze można się dogadać, musimy tylko wiedzieć, czego potrzebujemy.

Ile trzeba zapłacić za witrynę?

Za własną stronę internetową będziemy musieli zapłacić od 1 tys. zł do 3 tys. zł, a czasami nawet więcej.

Wszystko zależy od tego czy chcemy prostą stronę, czy ta strona ma służyć pewnemu celowi, np. jako sklep internetowy lub blog. Równie ważne jest to czy nasza strona ma się w jakiś sposób przysłużyć firmie.


Podsumowanie

Projektowanie i tworzenie strony internetowej nie jest prostym zadaniem zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, która takie witryny tworzy. Firmy projektujące strony internetowe mają w ofercie usługi, które umożliwiają klientowi dostosowanie projektu strony do jego potrzeb. Ważne też, aby obsługa tej strony była prosta nie tylko dla klientów, ale i użytkowników.

Powinieneś wiedzieć, że projektowanie stron www przechodzi przez wiele etapów, a każdy z nich jest konsultowany z klientem.

Szukasz firmy, która przygotuje dla Ciebie profesjonalną stronę www? W takim razie koniecznie sprawdź naszą ofertę dotyczącą projektowania stron internetowych.

Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.