Pozycja strony w wyszukiwarce – jakie ma znaczenie? | Famatech
pozycja strony w wyszukiwarce, wizualizacja

Pozycja strony w wynikach wyszukiwania może mieć ogromne znaczenie dla Twojego sukcesu w internecie. Zdecydowana większość ludzi korzysta dzisiaj z internetu w przeróżnych celach – aby znaleźć informacje, produkty lub usługi, które ich interesują. Z tego powodu właścicielom stron zależy na tym, aby być widocznym w wyszukiwarkach. Jest to klucz do przyciągnięcia nowych odwiedzających na Twoją stronę. Z tego wpisu dowiesz się, jakie czynniki wpływają na pozycję Twojej witryny w Google, oraz co w ogóle oznacza pozycja, jaką zajmujesz w wyszukiwarce. Jakie kroki możesz podjąć, aby poprawić swoją pozycję, a tym samym zwiększyć widoczność online? Sprawdź, jak zająć wyższą pozycję w wynikach Google i przyciągnąć więcej odwiedzających na swoją stronę.


Spis treści

 1. Pozycja strony w wyszukiwarce – co to takiego?
 2. Jak działa wyszukiwarka Google?
 3. Jak sprawdzić pozycję strony w Google?
 4. Sprawdź, jak poprawić pozycję strony w Google
 5. Podsumowanie

Pozycja strony w wyszukiwarce – co to takiego?

Na pewno spotkałeś się już ze stwierdzeniem, że strona X zajmuje określoną pozycję w Google. „Strona X” to po prostu wybrany adres URL. Co więc oznacza, że dana strona zajmuje jakąś pozycję w wyszukiwarce?

Pozycja strony w wyszukiwarce odnosi się do miejsca, które zajmuje konkretna witryna w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz kluczowych. Brzmi nieco zawile, prawda? Aby maksymalnie ułatwić Ci zrozumienie, omówimy to sobie na przykładzie konkretnej frazy kluczowej.

Niech taką frazą będzie „księgarnia internetowa”. Co więc robimy? Na początek otwierasz przeglądarkę internetową (Google Chrome, Firefox lub inną). Następnie wpisujesz w wyszukiwarce Google słowa, które znajdują się w cudzysłowie. W tym momencie pozostaje już tylko kliknąć „szukaj w Google”. Zrobione? W takim razie Twoje wyniki powinny wyglądać podobnie jak na poniższym screenshocie.


pozycja strony w wyszukiwarce, screenshot z wynikami wyszukiwania

Jak widać na załączonym zrzucie ekranu, mamy tu 3 pierwsze wyniki wyszukiwania na frazę „księgarnia internetowa”. Pozycję strony określa się, idąc od samej góry. Czyli na pierwszym miejscu znajduje się księgarnia nr 1, na drugim – księgarnia nr 2, a na trzecim – księgarnia nr 3. Proste, prawda? Dla zobrazowania zaznaczyliśmy je odpowiednimi cyframi.

Musimy dodać, że generalnie chodzi o to, aby strona wyświetlała się jak najwyżej. Mówiąc inaczej – właścicielom stron zależy na tym, aby ich strona zajmowała jak najwyższą pozycję. Dlaczego? Chodzi o to, że użytkownicy najczęściej wybierają te strony, które wyświetlają się najwyżej. Po części wynika to z lenistwa, ale nie tylko. Panuje powszechne przekonanie o tym, że strony zajmujące pierwsze pozycje są najlepsze. Jak łatwo się domyślić, niekoniecznie jest to prawdą.

Trzymajmy się jednak tego, co zostało udowodnione – większość internautów klika i odwiedza strony, które zajmują pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. W bardzo rzadkich przypadkach decydujemy się na to, aby przejść na drugą stronę wyników wyszukiwania. Nie mówiąc już o kolejnych.

Warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu istnieje też coś takiego jak ciągłe przewijanie. Jest to opcja dostępna dla niektórych użytkowników, występująca na wersjach dla komputerów. Polega ona na tym, że wyniki wyszukiwania nie są dzielone na strony – możemy scrollować dalej, aż do momentu, gdy taka możliwość zniknie.

W ten sposób możemy łatwiej i szybciej przejrzeć kilka pierwszych stron wyników wyszukiwania bez konieczności przechodzenia na kolejne strony.

Jeśli dana strona znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania, wtedy jej widoczność też jest wysoka. A to oznacza, że ma szansę na pozyskanie większej liczby użytkowników – więcej osób ją odwiedzi.

Działa to na prostej zasadzie: widoczność strony w Google rośnie wraz z jej pozycją. Jeżeli Twoja strona zajmuje 30. pozycję na jakąś frazę, to jej widoczność nie jest zbyt duża. Jeśli na inną frazę wyświetla się jako druga, to bardzo dobrze.

Wniosek jest następujący: im niżej znajdujesz się w wynikach, tym gorzej dla Ciebie.


wizualizacja działania wyszukiwarki, lupa

Jak działa wyszukiwarka Google?

Wiesz już, że pozycja w wyszukiwarce to po prostu miejsce, które zajmuje dana strona w wynikach wyszukiwania. Wynikami nazywamy to, co otrzymujesz po wpisaniu słowa lub frazy kluczowej – czyli jest to po prostu odpowiedź Google.

Ale na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób odbywa się selekcja tych wszystkich stron. Jak to się dzieje, że jedna strona jest wysoko, a druga nisko? Od czego to zależy? Zaraz wyjaśnimy, na jakiej zasadzie działają wyniki wyszukiwania Google.

Zacznijmy od omówienia tego, w jaki sposób witryna trafia do wyników wyszukiwania. Na początek musisz wiedzieć, że strony internetowe są skanowane przez specjalne roboty wyszukiwarki. To właśnie one przemierzają internet, poszukując kolejnych stron, które mogłyby dodać do swojego indeksu.

Wspomniane roboty skanują kod danej witryny i w ten sposób pozyskują o niej wszelkie niezbędne informacje. Sprawdzają jej treść, a nawet poszczególne odnośniki, które są zamieszczone na danej stronie. Te elementy pomagają im zrozumieć, o czym jest konkretna strona. Wszystko, co znajdą, pobierają na własne serwery.

Kolejne programy analizują pobraną treść, znajdując w niej fragmenty, które najbardziej je interesują. Są to m.in. użyte na stronie słowa kluczowe.

W dalszej kolejności strona jest indeksowana, a w ramach tego procesu otrzymuje swego rodzaju etykietę. Dzięki niej zostaje przyporządkowana do danej kategorii. Wszystkie pozyskane informacje są przechowywane w specjalnych bazach danych Google. W ten sposób nasza strona może zostać wyświetlona w wynikach wyszukiwania, gdy jakiś użytkownik wpisze frazę, na którą się pozycjonujemy.

Wobec tego działanie wyszukiwarki opiera się na 3 etapach:

 • skanowaniu stron,
 • ich indeksowaniu,
 • wyświetlaniu wyników.

pozycja strony w wynikach wyszukiwania, lupa skierowana na zawartość stron

Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, sprawdź tutaj: Jak działa wyszukiwarka Google?

Czy wiesz, że Google nie jest jedyną wyszukiwarką i możesz korzystać też z innych? Znajdziesz je w tym wpisie: Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe.


W jaki sposób Google wybiera strony, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania?

Nad wynikami wyszukiwania panuje algorytm wyszukiwarki Google. Jego zadaniem jest wyświetlenie najbardziej pasujących wyników do konkretnego zapytania, czyli tego, co wpisze użytkownik. Jak to robi? Poprzez analizę wielu różnych czynników.

W momencie, gdy wpisujesz konkretne słowo lub frazę kluczową, wyszukiwarka przeszukuje swój indeks. Poszukuje w nim najbardziej pasujących wyników – takich, które są trafne i jednocześnie wysokiej jakości.

Aby wybrać takie strony, analizowane są całe witryny – treści, które się na nich znajdują, tytuły, poszczególne nagłówki i linki. Sprawdzany jest też kontekst oraz znaczenie użytych fraz kluczowych. Dzięki temu algorytm jest w stanie określić, czy strona odpowiada na zapytanie użytkownika.

Kolejne istotne elementy to jakość danej strony i jej reputacja. Chodzi np. o to, jakie strony linkują do naszej witryny. Nie bez znaczenia są również opinie użytkowników.

Co ciekawe, wyniki wyszukiwania w Google mogą być dostosowane do naszych preferencji, jak i historii wyszukiwania. Algorytm może w tym celu uwzględniać lokalizację, język czy wcześniejsze interakcje użytkownika z danymi stronami.

Nikogo nie powinno dziwić, że w zasadzie każdy człowiek może otrzymać inne wyniki, mimo że każdy wpisze tę samą frazę.

Musimy jednak pamiętać, że wyniki wyszukiwania to coś, co stale ulega zmianie. Niektórzy nazywają je żywym organizmem, ponieważ są dynamiczne. Na pewno słyszałeś o tym, że wyszukiwarka Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy.

Robi to, aby zapewnić użytkownikom jak najbardziej trafne i wartościowe wyniki. Dzięki tym zmianom wyszukiwarka dostosowuje się do zmieniających się potrzeb i preferencji użytkowników. Oto powód, dla którego pozycja strony w wynikach wyszukiwania może się zmieniać.


optymalizacja strony pod kątem seo, analiza witryny

Od czego zależy pozycja strony w Google? W głównej mierze od czynników rankingowych – są to wytyczne, którymi powinniśmy się kierować podczas optymalizowania stron internetowych.

Wśród nich znajdują się m.in. optymalizacja meta tagów, obrazków, tekstu, a także kilka czynników technicznych. Chcesz poznać wszystkie istotne elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę? Szczegółowo omówiliśmy je w tym wpisie: Czynniki rankingowe Google.

Poza czynnikami rankingowymi na pozycję w wynikach wyszukiwania wpływa też Twoja konkurencja oraz jakość treści, które publikujesz. Marzysz o tym, aby Twoja witryna zajmowała wysokie pozycje w wyszukiwarce? Sprawdź, jak wypozycjonować stronę w Google.


Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Jesteś ciekaw, na jakiej pozycji Twoja strona internetowa pojawia się w wynikach wyszukiwania Google? W takim razie zacznijmy od tego, że istnieją dwie proste metody, dzięki którym możesz to sprawdzić. Co więcej, obie opcje są łatwo dostępne i nie powinny sprawić Ci problemów.

Pierwsza metoda to tzw. ręczne sprawdzanie pozycji strony internetowej. Jeśli chcesz zrobić to w ten sposób, po prostu wpisz wybrane słowa kluczowe do wyszukiwarki Google. Następnie sprawdź, na której pozycji znajduje się Twoja strona w wynikach. Pamiętaj przy tym, że wyniki mogą się różnić np. w zależności od lokalizacji.


pasek wyszukiwarki, lupa

Możesz też skorzystać z narzędzi do monitorowania pozycji w wyszukiwarce. W sieci znajdziesz ich wiele, niektóre z nich nawet powstały na polskim rynku. Tego typu narzędzia mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji na temat pozycji Twojej strony. Za ich pomocą możesz wybierać sobie np. przedział dat, które Cię interesują.

Do najpopularniejszych narzędzi należą:


Zanim zdecydujesz się na konkretne narzędzie, warto sprawdzić wcześniej, czy jest ono płatne. Jeśli zależy Ci na czymś darmowym, to wybierz Google Search Console. Pamiętaj jednak, że nie działa ono w czasie rzeczywistym – aktualizacja danych zwykle zajmuje mu kilka dni.

Polecamy również: Jak sprawdzić pozycję strony w Google? Omawiamy tam m.in. wezwanie do działania, czyli słynne CTA.


Sprawdź, jak poprawić pozycję strony w Google

Pozycja strony w wynikach wyszukiwania to zasadniczy element, od którego zależy Twój sukces w sieci. W głównej mierze to właśnie ona znacząco wpływa na ilość ruchu na Twojej stronie internetowej. Jeśli działasz w sieci, na pewno wiesz, jak ogromna jest dzisiaj konkurencja i do czego zdolni są właściciele firm, aby z nią wygrać.

Na szczęście istnieją skuteczne strategie, które mogą poprawić widoczność Twojej witryny w sposób naturalny. Wystarczy, że je poznasz, a następnie zastosujesz w swoim biznesie.

Chciałbyś, aby Twoja witryna była bardziej widoczna dla potencjalnych odwiedzających? Jeśli tak, to musisz się postarać, aby znalazła się ona wyżej w wynikach wyszukiwania Google. W tym celu powinieneś skorzystać z wszelkich dostępnych narzędzi.

Dobrym rozwiązaniem jest optymalizacja Twojej strony pod kątem SEO. Jest to skrót od Search Engine Optimization – pojęcie to oznacza dostosowanie treści, struktury i innych elementów na stronie. Robimy to, aby wyszukiwarka była w stanie zrozumieć, czego dotyczy Twoja witryna i jaką niesie wartość dla użytkowników.


treści na stronie, wpisy blogowe, wizualizacja

Poprzez stosowanie odpowiednich technik SEO możesz zwiększyć widoczność witryny i liczbę jej odwiedzin. Należy jednak pamiętać, że SEO jest procesem długotrwałym, nie można więc oczekiwać natychmiastowych rezultatów.

Tak jak wspominaliśmy, skutecznym sposobem na poprawę pozycji w wyszukiwarce jest odpowiednia optymalizacja strony. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • struktura strony – musisz ocenić, czy Twoja witryna jest logiczna, czytelna i łatwa w odbiorze dla potencjalnych klientów. Jest to bardzo ważny aspekt optymalizacji, nie tylko z punktu widzenia użytkowników, ale również robotów wyszukiwarki. Twoim zadaniem jest ułatwienie im przemieszczania się wewnątrz witryny,
 • treści – skup się na tym, aby teksty publikowane na Twojej stronie były oryginalne, więc zapomnij o kopiowaniu cudzych treści. Druga kwestia dotyczy tego, aby były one wartościowe dla użytkowników, czyli musi je cechować wysoka jakość, poza tym nie powinny zawierać błędów. Jeśli tworzysz wpisy blogowe, zadbaj o to, aby miały spisy treści – w ten sposób ułatwisz użytkownikowi szukanie informacji. Więcej znajdziesz we wpisie: Jak stworzyć treść przyjazną SEO?,
 • używanie słów kluczowych – słowa lub frazy kluczowe to hasła, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce, chcąc zdobyć jakąś informację. Można powiedzieć, że są one podstawą pozycjonowania, dlatego tak ważne jest, aby używać odpowiednich fraz i umieszczać je we właściwych miejscach. Jak to robić, jeśli nie jesteś specjalistą? W tym artykule znajdziesz szczegółowe wskazówki, które przeprowadzą Cię przez cały proces: Analiza i dobór słów kluczowych,
 • adres URL – powinien być krótki, a jednocześnie opisywać zawartość danej podstrony. Co ważne, każda strona musi mieć unikalny adres URL. Sprawdź, jak tworzyć przyjazne adresy URL,
 • nagłówki – są to pogrubione elementy tekstu, które mają za zadanie oddzielać od siebie jego fragmenty. Najważniejsze, aby stosować hierarchię nagłówków, kierując się przy tym logiką. Szczegóły znajdziesz w tym artykule: Optymalizacja nagłówków,
 • meta tagi – są to meta title i meta description. Pierwszy z nich to tytuł konkretnej strony, a drugi – jej opis. Podczas tworzenia tych znaczników warto posiłkować się dedykowanymi narzędziami, np.Google SERP Simulator. Dzięki temu nie przesadzimy z ich długością,
 • obrazki – przede wszystkim muszą mieć odpowiednie wymiary i wagę. Można skorzystać z gotowych narzędzi online, aby odpowiednio je zmniejszyć. Należą do nich np. Easy Resize czy ResizePixel. Poza tym ważne jest umieszczanie opisów alternatywnych, czyli tzw. ALT-ów, które opisują zawartość obrazów. Zobacz więcej na temat optymalizacji grafik,
 • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne – wewnętrzne linki to odnośniki w obrębie jednej witryny, czyli np. dwa podobne wpisy na blogu. Linkowanie zewnętrzne dotyczy linków z innych stron, które prowadzą do Twojej domeny. W przypadku tych drugich warto mieć na uwadze, aby pochodziły ze stron związanych z branżą, w której działasz. Linki zewnętrzne można pozyskać np. dzięki publikowaniu wpisów gościnnych u innych blogerów,
 • responsywność – zadbaj o to, aby Twoja strona była dostosowana do każdego typu urządzenia. W dzisiejszych czasach to standardowa procedura, ponieważ większość internautów odwiedza strony za pomocą urządzeń mobilnych. Sprawdź, dlaczego jest to takie ważne: Efektywna strona responsywna.

Bardzo ważne jest również stałe śledzenie trendów i zmian, jakie zachodzą w algorytmach Google. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najlepszymi praktykami, co umożliwi Ci odpowiednio dostosowywać swoją strategię pozycjonowania.

Przy okazji możesz sprawdzić, na czym polega pozycjonowanie long-tail i w jakich przypadkach się najlepiej sprawdza.

Pamiętaj, że proces pozycjonowania może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach. Jeśli będziesz stosować dobre praktyki SEO i dostarczać wartościowe treści dla użytkowników, z pewnością zauważysz poprawę w pozycji swojej witryny.


responsywność witryny, strona wyświetlona na różnych urządzeniach

Podsumowanie

Wierzymy, że teraz już wiesz, czym jest pozycja Twojej strony w Google. Masz też wiedzę o tym, w jaki sposób można sprawdzić zajmowaną pozycję. Pamiętaj, że pozycja Twojej strony może się zmieniać w zależności od wielu czynników, a na niektóre z nich nie masz wpływu. Jeśli więc chcesz utrzymać wysokie pozycje w Google, musisz je regularnie monitorować i odpowiednio dostosowywać swoją strategię.

Nie masz czasu, aby robić to samodzielnie? Potrzebujesz specjalisty, który zajmie się optymalizacją SEO Twojej witryny? W takim razie sprawdź naszą ofertę pozycjonowania stron internetowych. Zapraszamy do kontaktu!


Źródła grafik:

Opublikowane: 
pon., 09/11/2023 - 12:31
Autor: 
admin
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.