Portal internetowy | Famatech
Portal Internetowy

Witam serdecznie,

W jednym z pierwszych artykułów zamierzamy poruszyć popularny zwrot "portal internetowy". Wyjaśnić czym w ogóle jest portal internetowy, kiedy strona internetowa staję się portalem internetowym?

"Portal internetowy - czym jest, jak się go je, i jakie korzyści może przynieść?"

Zanim skupie się na szczegółach warto zacząć od samej genezy związku tych dwóch słów. Dlaczego dokładnie to połączenie jest najbardziej odpowiednie dla tego rodzaju usługi internetowej.

Czym jest portal?

Posługując się najprostszą metodą poszukiwawczą, wpisujemy w wyszukiwarkę google słowo portal i przenosimy się do najsławniejszej encyklopedii internetowej Wikipedii. Definicja brzmi:

"Portal to architektoniczne, ozdobne obramienie drzwi wejściowych w kościołach, pałacach, ratuszach, bogatszych kamienicach, czasami także drzwi wewnętrznych"

Czyli portal w znaczeniu architektonicznym, jest ozdobnym elementem, elementem wejścia do jakiegoś obiektu, obiektu o jakimś większym znaczeniu, wewnątrz którego znajduje się coś ważnego lub ciekawego.

Pierwsza definicja już może nasuwać odpowiedź czym jest portal internetowy. Jednak przejdźmy do drugiej definicji, związanej bardziej z technologiami internetowymi.

Portal w świecie fanastyki/science fiction.

Polska wikipedia już nie ma na to odpowiedźi. Prawdopodobnie każdy jest w stanie stworzyć swoją definicję i kiedy mówimy o portalu w tym sensie większość z nas ma pewne wyobrażenie, które najprawdopodobniej pochodzi z jednej, z powieści lub filmu.

Portal w świecie fanatastyki to technologiczne lub magiczne drzwi, które łączą dwie lokalizacje, najczęściej odległę w przestrzeni, a zdarza się i również, że w czasie. (to luźne tłumaczenie z angielskich zbiorów wikipedii).

Czyli portal w świecie fantystyki służy do łączenia się, przenoszenia ludzi, obiektów z jednego miejsca w inne. Dosłownie można powiedzieć, że służy do transportu, w różne miejsca we wszechświecie, w czasie, w różne wymiary.

Takie portale najczęsciej posiadają dwie bramy: wejście oraz wyjście.

Zaczynacie rozumieć analogie do portali internetowych? Na pewno tak. W tym miejscu wypadałoby jeszcze dla porządku zdefiniować słowo internet.

Czym jest internet?

Pewnie każdy wie, jednak spróbujmy sprecyzować z pomocą polskiej wiki.

>Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie „między-sieć”) – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Tutaj widzimy jeszcze jedną gre słów: inter i network. Czyli połączenie sieci urządzeń w większe sieci.

Jak to podsumować?

Portal internetowy jako brama do wszystkich sieci urządzeń, w różnych miejscach i w różnym czasie?

Byłaby to całkiem niezła definicja jednak musimy zejść bardziej na ziemie, położyć słowniki na bok i przejść do rzeczywistości oraz czym tak naprawde jest portal internetowy.

Idąc poprzednim tropem zajrzymy pierw do naszej e-encyklopedii: internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego.

Prostym słowem jest to strona internetowa udostępniająca użytkownikowi odwiedzającego konkretne treści, najczęściej aktualizowane i uzupełniane.

Definicja powyższa pewnie parę lat temu byłaby aktualna. Jak to się ma do rzeczywistości?

Polski Wikipedia mówi o tendencji traktowania portalu internetowego jako serwisu internetowego i stara się przestrzegać przed takim używaniem. Zastanówmy się teraz czy w czasie kiedy jednym kliknięciem możemy stworzyć stronę internetową z funkcjami aplikacji, z działami do publikacji, z blogiem i forum oraz sklepem internetowym. Kiedy każda strona wybrakowana z tych funkcji na dobrą sprawę jest stroną wizytówką, można to jeszcze tak rozgraniczać?

Nie odpowiem na to pytanie, ale zadałem kilku osobą nie związanym z branża pytanie: czym dla nich jest portal internetowy? Uogólniając odpowiedzi to: duża strona internetowa.

Pojawiały się też informację związane funkcjonalnościami i konkretnymi przykładami: onet, allegro itp.

Podsumowując portal internetowy na dzień dzisiejszy, jest miejscem, w sieci, które łączy dużą ilość użytkowników poszukujących pewnych informacji lub funkcji pod konkretnym adresem internetowym. Przy czym jako portal traktujemy miejsce, w którym tych informacji lub funkcji jest po prostu dużo a treść jest bardzo wyczerpująca.

Najważniejsze czyli jakie korzyści w takim razie może przynieść portal internetowy? Jeśli użytkownicy uznają Twoja stronę internetową za portal, czyli miejsce z dużą ilością potrzebnych im informacji i funkcji to zyskasz "klienta" na długi okres czasu.

PS: z czym się je portal internetowy? Z ciasteczkami...

Opublikowane: 
czw., 08/02/2018 - 13:47
Autor: 
Szymon Parzych
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.