Nie wiesz, jak skrócić link? Oto 7 darmowych narzędzi | Famatech
jak skrócić link, nożyczki odcinające fragment adresu URL

Czy trafiłeś kiedyś na linki, które wyglądały jak akapity wyjęte prosto z książki? Adresy, które składają się z długich ciągów przypadkowych liter i cyfr są zmorą internautów. Nie tylko wyglądają nieciekawie, ale czasami potrafią też skutecznie odstraszyć. Można powiedzieć, że przypominają labirynt, z którego ciężko się wydostać. Jeśli masz dosyć borykania się z długimi i niezrozumiałymi adresami URL, to jesteś w dobrym miejscu. Ten artykuł poświęciliśmy omówieniu 7 darmowych narzędzi, które umożliwiają niemal ekspresowe skracanie linków. Po takim zabiegu link staje się krótszy i przestaje odstraszać użytkowników. Z tego wpisu dowiesz się również, na czym polega skracanie adresów URL i jakie zalety mają krótkie linki. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

 1. Na czym polega skracanie linków i jaki ma cel?
 2. Krótkie linki – jakie mają zalety?
 3. Jak skrócić link? Pomocne narzędzia
 1. Podsumowanie

Na czym polega skracanie linków i jaki ma cel?

Zdarza się, że adresy URL, czyli właśnie linki, są nie tylko długie, ale również skomplikowane. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się trafić na taki długi link, z którego ciężko było cokolwiek wywnioskować. Łącznie z tym, dokąd może on prowadzić.

Najczęściej dzieje się tak, gdy ten konkretny link ma przypisane do siebie dodatkowe informacje, które fachowo nazywają się parametrami UTM. Może to dotyczyć sytuacji, gdy prowadzona jest właśnie kampania marketingowa i w ten sposób jej twórcy mają opisane konkretne działania, które ją obejmują.

Chodzi np. o śledzenie źródeł ruchu na stronie internetowej, dzięki czemu marketingowcy są w stanie ocenić skuteczność danej kampanii. W ten sposób o wiele łatwiej mogą też dostosowywać swoją strategię do danych, jakie uda im się zebrać.

Oczywiście nie wszystkie linki dotyczą takich sytuacji, niektóre z nich są po prostu niedbale przygotowane. Możliwe, że właściciele stron nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich linki tak wyglądają. Mogą też nie być świadomi, jakie znaczenie mają dzisiaj przyjazne adresy URL. Nie wiesz, o czym mówimy? W takim razie odwiedź ten artykuł: Przyjazne adresy URL w 3 krokach.

Przejdźmy więc do sedna. Skracanie linka polega na zamianie długiego adresu URL na krótszy. Wydaje się to dość oczywiste ze względu na samą nazwę. Powinieneś wiedzieć, że skracanie linków jest szczególnie przydatne, gdy dzielimy się nimi np. w mediach społecznościowych, bo tam ich długość ma znaczenie.

Po co więc skraca się linki? Chodzi o to, że skrócony link jest nie tylko bardziej czytelny, ale też łatwiejszy do udostępnienia. Jeśli jest przygotowany z myślą o użytkownikach, to jest też łatwy do zapamiętania.


kobieta trzymająca w dłoniach smartfona, obok znajduje się pasek wyszukiwarki

Skracanie linka do mediów społecznościowych i nie tylko

Być może zauważyłeś, że wiele osób korzystających z serwisu X, czyli dawnego Twittera, skraca linki, które następnie tam publikuje. W tym przypadku jest to uzasadnione faktem, że mamy ograniczoną liczbę znaków w postach, więc długi link mógłby się nie zmieścić. Zwłaszcza że raczej dodalibyśmy jakiś tekst w formie komentarza, poza samym adresem URL.

Na tej samej zasadzie można je wykorzystywać na Instagramie. Co prawda od jakiegoś czasu w BIO (biogramie, czyli wizytówce właściciela konta) można zamieszczać kilka linków, ale ich liczba jest ograniczona, co może powodować problemy. Poza tym nawet jeśli zamieścimy linki w miejscach na to przeznaczonych, to i tak lepiej będą one wyglądały po skróceniu, gdy zawrzemy tam jedynie konieczne słowa.

A jeśli dodajemy posta składającego się z długiego tekstu i chcielibyśmy dodać jeszcze linka, to również w pewien sposób ograniczyłoby nam swobodę wypowiedzi. Taki długi link sprawiłby, że treść posta trzeba byłoby skracać, a w niektórych przypadkach mógłby się po prostu nie zmieścić.

No dobrze, a co z innymi miejscami w sieci? Warto wiedzieć, że linki możemy też skracać, jeśli zależy nam na udostępnieniu wielu adresów URL w jednym miejscu. W niektórych sytuacjach po prostu chcielibyśmy, aby wyglądały one estetyczniej. Podobnie wygląda to w przypadku, gdy chcemy się podzielić jakimś linkiem na forum internetowym lub gdy podsyłamy go swoim odbiorcom, np. za pomocą newslettera.


grafika porównująca długi link ze skróconym, nożyczki odcinające fragment linka

Krótkie linki – jakie mają zalety?

Do głównych zalet skracania linków należą:

 • czytelność i estetyka – krótkie linki prezentują się znacznie bardziej estetycznie, a nawet profesjonalnie. Są też bardziej czytelne, gdy zadbamy o to, aby zawierały istotne słowa. Poza tym użytkownicy zwracają uwagę na ich wygląd, więc takie linki są dla nich bardziej atrakcyjne i mogą ich zachęcać do kliknięcia,
 • łatwość udostępniania i umieszczania w różnych materiałach promocyjnych, np. na plakatach, ulotkach czy relacjach w mediach społecznościowych,
 • oszczędność miejsca – krótszy link zajmuje mniej znaków, co jest szczególnie istotne w przypadku ograniczonych miejsc do wprowadzania tekstu, 
 • ochrona linków – skracanie linków może pomóc w ukryciu oryginalnego adresu URL. Może to być przydatne w przypadku, gdy nie chcemy, aby odbiorcy wiedzieli, do jakiej strony prowadzi link. Zwykle dotyczy to materiałów promocyjnych, konkursów lub innych treści, które chcemy zachować w tajemnicy do momentu ich udostępnienia.

W tym miejscu dodamy jeszcze jedną rzecz. Warto, abyś miał na uwadze, że skracanie linków może być również wykorzystywane w nieuczciwy sposób, np. do ukrywania złośliwych linków. W taki sposób są wysyłane mejle lub wiadomości, które ukrywają domeny prowadzące do stron phishingowych czy zawierających złośliwe oprogramowanie.

Dlatego musisz pamiętać, aby zachować ostrożność i sprawdzać wiarygodność linków, szczególnie jeśli pochodzą z nieznanych źródeł. Najlepiej przyjąć bezpieczną strategię, która polega na tym, żeby zachowywać ostrożność zawsze, gdy dostajemy wiadomości od obcych osób lub nieznanych firm. Najbezpieczniejszym wyjściem jest ignorowanie takich e-maili i prywatnych wiadomości, w żadnym wypadku nie klikajmy podejrzanych linków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samych adresów URL, odwiedź nasz poprzedni wpis: Adres URL – od podstaw do optymalizacji. Dowiesz się z niego, jak zbudowane są linki prowadzące do konkretnych stron, oraz jakie jest ich znaczenie w kontekście SEO, czyli pozycjonowania.fragment adresu URL, nożyczki odcinające zbyt długi link

Jak skrócić link? Pomocne narzędzia

Pewnie się spodziewasz, że w sieci jest sporo stron umożliwiających skracanie linków. Niektóre serwisy umożliwiają generowanie krótkich linków bez rejestracji, ale są też takie, które wymagają utworzenia konta. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, postanowiliśmy skupić się tutaj na narzędziach, które umożliwiają bezpłatne skracanie linków.

Poniżej znajdziesz narzędzia do skracania linków, które naszym zdaniem są godne polecenia.


Tiny URL


zrzut ekranu, jak skrócić link, tiny url

Zaczniemy od TinyURL, czyli jednego z popularniejszych narzędzi do skracania linków. Po przejściu na stronę w łatwy sposób można skrócić długi adres URL. Jak to zrobić? Wystarczy wkleić go w odpowiednie pole i kliknąć przycisk „Shorten URL”. Narzędzie generuje krótszy link, który prowadzi do docelowej strony.

Warto dodać, że TinyURL.com jest naprawdę proste w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Umożliwia też wpisanie własnego tekstu, który będzie się wyświetlał w treści linka. Każdy link po skróceniu wygląda tak: tinyurl.com/treść-linka. Dodatkowo mamy możliwość wygenerowania sobie kodu QR z tym linkiem, a także 3 formaty do wyboru, aby go pobrać.

Jak wspominaliśmy, z tego narzędzia można korzystać bez rejestracji, całkowicie za darmo. Jeśli jednak zależy nam na większej liczbie funkcji, np. śledzeniu kliknięć naszego linka, to mamy do wyboru 3 płatne plany. Wersja darmowa oferuje generowanie 100 linków miesięcznie. Wybierając któryś z płatnych planów, otrzymujesz dostęp do dodatkowych funkcji, m.in. śledzenia kliknięć danego linka.


Rebrandly


zrzut ekranu, narzędzie do skracania linków, rebrandly

Kolejnym narzędziem do skracania linków jest Rebrandly. Można korzystać z niego bezpłatnie, nie trzeba też zakładać konta. Każdy link po skróceniu wygląda tak: rb.gy/treść-linka. W przypadku tego narzędzia nie można ustawiać własnego tekstu, który będzie widoczny w adresie, przynajmniej w darmowej wersji.

Rebrandly działa na takiej zasadzie jak poprzednie narzędzie, czyli wklejamy nasz długi link i czekamy, aż zostanie skrócony. Trwa to naprawdę krótko i zaraz jest gotowy, a dodatkowo obok naszego linku wyświetla się okienko z powstałym kodem QR. Można go pobrać w 4 różnych rozmiarach, formacie SVG oraz we wpisanym przez siebie rozmiarze.

Oprócz darmowej wersji narzędzie jest dostępne w 3 płatnych planach, czyli subskrypcjach płatnych raz w miesiącu lub raz w roku. Bezpłatna wersja oferuje generowanie 10 linków miesięcznie. Bezpłatnie można też korzystać ze śledzenia liczby kliknięć – wystarczy wejść w tę ikonę wykresu słupkowego, która znajduje się obok kodu QR.


Bitly


zrzut ekranu, serwis do skracania linków, bitly

Bitly jest najpopularniejszym narzędziem do skracania adresów URL. Z pewnością już kiedyś o nim słyszałeś, bo bywa też tym najczęściej używanym. Działa on na podobnej zasadzie jak inne narzędzia tego typu. Jedynym utrudnieniem jest fakt, że chcąc skrócić jakiś link, trzeba się najpierw zarejestrować.

Jeśli więc robisz to po raz pierwszy i masz bardzo ograniczony czas, wtedy lepiej skorzystać z innego narzędzia, które zrobi to po prostu szybciej. Jeśli masz czas, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie skorzystać z Bitly.

Linki stworzone przez ten generator wyglądają tak: bit.ly/treść-linka. Można też samodzielnie ustawiać treść, która będzie wyświetlana w linku. Jeśli niczego nie wpiszesz, wtedy będzie to zlepek liter i cyfr, podobnie jak w innych narzędziach.

Za pomocą Bitly można też tworzyć kody QR prowadzące do konkretnego linka. Kody QR można pobierać w 3 różnych formatach, bez względu na wybraną subskrypcję. Dodatkowo mamy tutaj możliwość przygotowania prostej strony link-in-bio, czyli takiej, która zawiera listę różnych linków, np. prowadzących do naszych profili w różnych miejscach w sieci. Może to być link do naszej strony internetowej, do sklepu online, do bloga, do Facebooka itd. 

Do wyboru mamy 4 plany subskrypcyjne, które są płatne i jeden darmowy. W przypadku korzystania z tego bezpłatnego, w ciągu miesiąca można wygenerować 10 krótkich linków, 2 kody QR oraz 1 stronę link-in-bio. Darmowe jest też śledzenie liczby kliknięć wygenerowanych linków.


Cutt.ly


narzędzie do skracania linków, zrzut ekranu, cuttly

Następnym narzędziem na naszej liście jest Cutt.ly. Oferuje ono wiele przydatnych funkcji, zapewnia zarówno prostotę obsługi, jak i zaawansowane funkcje analityczne. To, co nas najbardziej interesuje, to fakt, że umożliwia darmowe i szybkie skracanie adresów URL.

Wygenerowane linki wyglądają tak: cutt.ly/treść-linka. Można w nim również tworzyć niestandardowe aliasy dla poszczególnych linków, czyli dodawać własny tekst, który będzie widoczny w linku. Poza tym dla każdego z nich można też generować kody QR.

Cuttly oferuje również funkcje analityczne, dzięki którym możemy monitorować statystyki kliknięć konkretnych linków. Warto wspomnieć, korzystanie z tej funkcji jest możliwe nawet bez rejestracji. Aby przejść do tych statystyk, wystarczy kliknąć ikonę z wykresem składającym się z 3 słupków. Ogólny licznik kliknięć jest widoczny nawet bez klikania, ale po przejściu dalej znajdziemy bardziej szczegółowy widok z podziałem na konkretne daty.

Do wyboru mamy 4 płatne plany subskrypcyjne oraz 1 darmowy. Korzystając z planu bezpłatnego, możemy skrócić 30 linków miesięcznie, a także w 3 z nich możemy dodać własny tekst, który będzie widoczny w adresie URL.


W płatnych planach narzędzie to umożliwia znacznie więcej możliwości przeprowadzania analiz, m.in.:

 • śledzenie, skąd pochodzą użytkownicy,
 • jakie są najpopularniejsze źródła ruchu,
 • jakie przeglądarki i systemy operacyjne są używane,
 • inne szczegóły dotyczące kliknięć.

Tiny.pl


jak skrócić link, zrzut ekranu, strona tiny.pl

Tiny to kolejne narzędzie, za pomocą którego można skrócić adres URL. Interfejs tego serwisu jest maksymalnie uproszczony, dzięki czemu każdy poradzi sobie z jego obsługą.

Po wejściu na stronę widoczne jest tylko jedno okienko, do którego wklejamy nasz długi link. Aby wygenerować krótszy link, klikamy przycisk z napisem „tnij”. Ciekawe jest też to, że po skróceniu jednego adresu pojawia się nowe okno do wpisania kolejnego. Możemy więc skracać następne linki od razu, bez konieczności odświeżania strony. Jest to na pewno przydatne dla osób, które potrzebują wygenerować wiele linków w krótkim czasie.

Linki po skróceniu wyglądają tak: tiny.pl/treść-linka. W tym narzędziu nie ma możliwości dodania własnego tekstu, który się będzie wyświetlał, zamiast tego każdy składa się z ciągu cyfr i liter. Najważniejsze jednak jest to, że staje się on znacznie krótszy niż był na początku. Co więcej, nie można tutaj wykupić żadnej subskrypcji, każdy użytkownik korzysta z identycznej wersji serwisu, która jest darmowa.

Dodamy jeszcze, że Tiny umożliwia też skracanie adresów e-mail, co może okazać się przydatne w przypadku, gdy zależy nam na ukryciu całego adresu. Może to być np. podczas komentowania jakiegoś wpisu na forum internetowym. Chodzi o miejsca, które są potencjalnie niebezpieczne ze względu na spamerów zbierających adresy e-mail.


Short URL


short url, narzędzie do skracania linków, zrzut ekranu

Przechodzimy do kolejnego narzędzia, jakim jest Short URL. Jak wszystkie inne w tym zestawieniu, on również umożliwia skracanie linków online. Można korzystać z niego zupełnie bezpłatnie, jeśli chcemy jedynie skrócić dany adres URL, aby np. wysłać go w wiadomości.

Jest jednak dostępna wersja płatna, nazywana premium. Korzystanie z niej zapewnia tworzenie kodów QR, edytowanie treści linka oraz szczegółowe funkcje analityczne.

Wersja darmowa pozwala na korzystanie z serwisu bez zakładania konta. Umożliwia też sprawdzenie, ile kliknięć wygenerował dany link. Każdy adres URL po skróceniu w tym narzędziu wygląda tak: shorturl.at/treść-linka.


T.LY


narzędzie do skracania linków, zrzut ekranu ze strony t.ly

T.LY to jeszcze jedno narzędzie do skracania linków, które działa szybko i efektywnie. Jego interfejs jest dosyć prosty, ale nie ma to żadnego wpływu na jego działanie. Na jakiej zasadzie działa to narzędzie? Praktycznie tak samo, jak wszystkie poprzednie, czyli wchodzimy na stronę, wklejamy link, który chcemy skrócić i czekamy, aż zostanie wygenerowany.

Być może zabrzmiało to tak, jakby trzeba było czekać przez długi czas, ale wcale tak nie jest. T.LY działa bardzo sprawnie i już po kilku sekundach link jest gotowy do użycia. Link po skróceniu wygląda tak: t.ly/treść-linka.

Po skróceniu linków, wyświetlają się one w historii na stronie głównej, więc w razie czego możesz do nich wrócić. Mając już wygenerowany krótki link, możemy przejść do tworzenia kodu QR, jeśli mamy taką potrzebę. Wystarczy kliknąć obok niego znaczek kodu.

Dalej mamy też przycisk ze statystykami, gdzie po kliknięciu otwiera się strona z danymi dotyczącymi liczby wizyt ogólnie, wizyt unikalnych oraz skanów kodu QR. Jest też przycisk z edycją, ale nie jest ona dostępna w wersji darmowej. Jedynie wersje premium umożliwiają pewne dodatkowe opcje, do których należy m.in. edytowanie treści linka czy szczegółowa analityka.

Dodamy jeszcze, że możemy dowolnie modyfikować wygenerowany kod. Obejmuje to zarówno zmianę koloru tła, kropek, jak i elementów umieszczonych w rogach. Przed pobraniem pliku z kodem QR, możemy też wybrać jego rozmiar (wyrażony w pikselach) oraz typ pliku (dostępne są 4 formaty). Analityka z nim związana jest dostępna w wersjach premium, czyli po opłaceniu subskrypcji. Do wyboru są 3 rodzaje subskrypcji, a każda z nich ma nieco inne funkcje.


generator kodów QR

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz już miał problemu ze skracaniem zbyt długich linków

Każde z wymienionych tu narzędzi do skracania linków działa szybko i sprawnie. Nie musisz długo czekać na efekt, bo wiemy doskonale, że nikt tego nie lubi. Wystarczy wejść na stronę, wkleić link i zaczekać moment, aby się wygenerował. Następnie tylko kopiujesz i gotowe!


Źródło grafiki:

Opublikowane: 
śr., 04/03/2024 - 11:57
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.