Sprawdź, ile zarabia programista i jak nim zostać | Famatech
ile zarabia programista, dłonie na laptopie podczas pracy

Jak wyglądają zarobki programisty w branży IT? Sporo słyszy się, że nawet początkujący programista jest w stanie dość przyzwoicie zarobić. Dlatego wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy jest w stanie przynieść zawód programisty. Pewne jest, że programowanie pod względem zarobkowym plasuje się na pierwszym miejscu wśród zawodów związanych z IT. Kim jest więc programista? Jak nim zostać? Jak wyglądają średnie zarobki programistów? Jak znaleźć pierwszą pracę? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

 1. Kim jest programista?
 2. Jak zostać programistą?
 3. Ile zarabia programista w dzisiejszych czasach?
 4. Pierwsza praca jako programista – gdzie jej szukać?
 5. Podsumowanie

Kim jest programista?

Programista to osoba, która znaczną część swojej pracy przeznacza na programowanie aplikacji mobilnych, gier, serwisów internetowych, programów czy systemów operacyjnych.

Pracuje on w szerokim spektrum języków programowania takich jak: Python, Java, C, C++ czy PHP. Oczywiście jest to jedynie garstka ze wszystkich języków, jakie istnieją.

Praca programisty polega też na omawianiu projektów ze swoim zespołem. Poza tym zajmuje się szukaniem błędów i zbieraniem feedbacku od użytkowników.


programowanie, dłonie mężczyzny na klawiaturze podczas pracy

Programista – zawód przyszłości?

Niestety wśród programistów stale panują niedobory, więc mamy do czynienia z masą wakatów. Nie oznacza to jednak, że w branży IT każda osoba w łatwy sposób dostanie pracę. Zwłaszcza jeśli ma to być jej pierwsza praca.

Próg wejścia w przypadku pracy programisty jest dość wysoki. Jeśli jednak uda nam się dostać pierwszą pracę, nie musimy się bać o jej brak. Chodzi o to, że jako programiści z doświadczeniem będziemy wychwytywani przez pracodawców.

W wielkim skrócie: programista to zawód prestiżowy, ale również ceniony i poszukiwany na rynku pracy. Niewątpliwie możemy stwierdzić, że jest to zawód przyszłości, bez którego świat w zasadzie „stanie w miejscu”.

Zawdzięczamy mu całe mnóstwo usług cyfrowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni i korzystamy z nich na co dzień. W przypadku braku programistów nie mielibyśmy już do nich dostępu.

Decydując się zostać programistą, zapewniasz lepszą przyszłość nie tylko sobie, ale też innym ludziom. Przyczyniasz się również do rozwoju procesu cyfryzacji.

Ponadto umożliwiasz społeczeństwu funkcjonowanie w taki sposób, do jakiego przyzwyczaili się ludzie. Gdyby zabrakło informatyków i programistów, świat popadłby w ruinę, i to dosłownie.

Już teraz można zaobserwować, co się dzieje, gdy np. pojawia się awaria systemu w przychodni czy urzędzie – wszyscy panikują i nie wiedzą, co mają zrobić.


praca zdalna, chłopak pracujący przy komputerze

Praca zdalna jako jeden z benefitów

Programista posiada jeden istotny benefit, którym jest możliwość pracy zdalnej. Oznacza to, że może on wykonywać swoje obowiązki zarówno w zaciszu domowym, jak i kawiarni czy pociągu. Jednym słowem: wszędzie tam, gdzie będzie miał dostęp do internetu.

Dzięki temu nie musi codziennie zrywać się o świcie i jechać do swojego miejsca pracy. Wszystko, co ma do zrobienia, jest w stanie wykonać ze swojego domu. Można w to wliczyć m.in. spotkania zespołu (wideokonferencje), pisanie kodu i jego omawianie.

Zdecydowana większość ofert pracy na takim stanowisku zawiera możliwość pracy zdalnej. Co jest głównym powodem takiej sytuacji? Prawdopodobnie fakt, że obecnie pracodawcy starają się stworzyć pracownikom jak najbardziej komfortowe i elastyczne warunki pracy.

Poza tym jest to przykład zawodu, w przypadku którego naprawdę nie trzeba pojawiać się w biurze, aby można było zauważyć efekty naszych działań.


programowanie, laptop z kodem na ekranie

Jak zostać programistą?

Zostać programistą nie jest łatwo. Przede wszystkim należy wiedzieć, że sama znajomość podstaw programowania nie wystarczy. Przyszły programista musi spędzić sporo czasu na nauce języka lub języków programowania i edytorów tekstu dla programistów, w których chce pracować.

Programowania nie można się nauczyć w tydzień czy miesiąc. Wbrew temu, co możecie przeczytać w sieci.

Chcąc zacząć przygodę z programowaniem, warto wykupić kursy programowania i dużo czasu spędzić na samodzielnej nauce. Tak naprawdę jest to kluczowa kwestia w osiągnięciu sukcesu jako programista.

Musimy również wiedzieć, że będziemy się uczyć nie tylko na początku swojej przygody, ale też w trakcie jej trwania – w zasadzie już zawsze. Programowanie to dziedzina, które ciągle ewoluuje, nieustannie zachodzą jakieś zmiany. Funkcje są dodawane, zmieniane, technologie powstają codziennie.

Jeśli nie chcesz wypaść z rynku, musisz codziennie po pracy poświecić chociaż trochę czasu na naukę. Z reguły od godziny do trzech godzin nauki powinno być wystarczające.


dłoń dotykająca ekranu z kodem, programowanie

Czy można zostać programistą bez studiów?

Oczywiście, że tak. Programista nie potrzebuje wyższego wykształcenia, żeby zostać zatrudnionym w swojej pierwszej pracy. Faktem jest natomiast, że wyższe wykształcenie będzie miało wpływ na wynagrodzenie pracownika.

Pracodawca może jednak wymagać od pracownika wykształcenia wyższego niż średnie. Poza tym może obie też życzyć, aby pracownik miał wykształcenie średnie techniczne o profilu informatycznym. To się zdarza najczęściej w przypadku awansu. Wtedy będziemy musieli udać się na studia informatyczne, chcąc więcej zarobić.


Czy programista musi ukończyć szkołę średnią o profilu informatycznym?

Sprawa ma się tak samo, jak w przypadku studiów. Aby zostać programistą, nie jest potrzebne ukończenie szkoły średniej o kierunku informatycznym.

Faktem jest jednak, że ułatwia ona zdobycie pierwszej pracy. Dlaczego? Zasadniczo chodzi o to, że wiedza jest poparta dokumentem, ale nic poza tym.


Czy programista musi być ścisłowcem, żeby odnieść sukces w zawodzie?

Odpowiedź na to pytanie wygląda podobnie, jak w poprzednich dwóch pytaniach – nie musi. Jednakże bycie ścisłowcem zdecydowanie ułatwi mu pracę.

Programistę musi cechować nieszablonowe myślenie. Powinien być dociekliwy i posiadać umiejętność wyszukiwania błędów. Ważna jest też praca zespołowa z innymi programistami.

W zależności od jego specjalizacji nacisk na znajomość matematyki będzie się różnił. Przykładowo Web developer pracujący we front endzie nie będzie musiał wykonywać w kodzie żadnych działań liczbowych, ponieważ będzie odpowiadać za szatę graficzną strony.

Natomiast inżynier oprogramowania musi znać matematykę na poziomie wyższym niż podstawowy. Ma to bezpośredni związek z tym, że tworząc program komputerowy, będzie on często używał obliczeń.


programista podczas pracy, mężczyzna siedzący przy kilku monitorach

Angielski dla programistów – czy programista musi go znać?

Tak, definitywnie powinien znać język angielski – co najmniej na poziomie średniozaawansowanym. Najlepiej byłoby, gdyby mógł się pochwalić znajomością języka na poziomie zaawansowanym.

Jest mu potrzebny zarówno podczas samego pisania kodu, jak i czytania dokumentacji technicznych. Najczęściej dotyczą one języków programowania, w których pracuje.


Ile zarabia programista w dzisiejszych czasach?

Faktem jest, że zarobki programistów są jednymi z najwyższych na rynku pracy. Rosną one szybko, właściwie z roku na rok.

Dlaczego tak jest? Co trzeba zrobić, żeby dużo zarobić? Na jakie zarobki może liczyć przeciętny programista?


ile zarabia programista, wizualizacja języków programowania

Od czego zależą zarobki programistów?

Na wynagrodzenie programisty wpływa wiele czynników, m.in.:

 • doświadczenie pracownika (stanowisko),
 • wielkość firmy,
 • specjalizacja pracownika,
 • rodzaj umowy,
 • wymiar etatu,
 • gałąź rynku programowania, w której pracuje (np. web developer, game developer),
 • wykształcenie,
 • kraj, w którym pracuje.

Ile zarabiają programiści poszczególnych języków programowania?

Junior Python Developer, Junior Java Developer i Junior JavaScript Developer – czyli ile miesięcznie zarabiają początkujący specjaliści?

 • Junior Java Developer: 5 725 zł - 8 106 zł,*
 • Junior Python Developer: 5 070 zł - 7 500 zł,*
 • Junior JavaScript Developer: 4 360 zł - 6 810 zł.*

Zarobki Mid Developerów

 • Mid Java Developer: 8 420 zł - 11 930 zł,*
 • Mid Python Developer: 7 060 zł - 11 390 zł,*
 • Mid JavaScript Developer: 6 500 zł - 10 800 zł.*

Zarobki Senior Developerów

 • Senior Java Developer: 12 000 zł - 170 160 zł,*
 • Senior Python Developer: 10 720 zł - 17 070 zł,*
 • Senior JavaScript Developer: 10 160 zł - 15 780 zł.*

* kwoty brutto obowiązujące na umowie o pracę (UoP).


Wielkość firmy a zarobki programistów

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że programista jest w stanie zarobić więcej w korporacji, niż w mniejszej czy średniej firmie. Nie oznacza to jednak, że nie należy zatrudniać się w małych i średnich firmach!

Na początku naszej przygody z programowaniem jest bardzo mała szansa na to, że duże korporacje nas przyjmą. Wymagają one doświadczenia, które najpierw trzeba zdobyć.

Gdzie? No właśnie w mniejszych firmach. Wzrost wynagrodzenia może być dwukrotnie lub nawet trzykrotne wyższy w przypadku dużych firm!


zarobki programisty, laptop, na którym wyświetla się kod

Jak wyglądają zarobki kadry zarządzającej w IT?

Czym zajmuje się kadra zarządzająca? Czuwa nad przebiegiem prac danego projektu, odpowiada za tworzenie nowych projektów i zlecanie nad nimi prac w firmie.

Średnie poziomy wynagrodzeń kierownictwa są naprawdę bardzo wysokie. Na jakie zarobki miesięczne mogą liczyć Chief Information Officer (CIO), IT Director i IT Project Manager?

 • CIO: 30 000 zł - 78 000 zł,*
 • IT Director: 21 000 zł - 58 000 zł,*
 • Project Manager: 15 000 zł - 25 000 zł.*

* kwoty brutto obowiązujące na umowie o pracę (UoP).


Wynagrodzenie ze względu na kraj, w którym podejmujemy pracę

Według ogólnodostępnych danych w Polsce oferowane wynagrodzenie miesięczne jest na poziomie 8 820 zł* (brutto) miesięcznie, czyli 105 840 zł* rocznie.

Jak wypada ta kwota np. na tle Stanów Zjednoczonych? Zarobki programistów w USA na rok 2020 przy tamtym kursie dolara i złotówki wynosiły średnio 372 814 zł* na rok, czyli 31 067 zł* na miesiąc (brutto).

Jak widać, w Polsce zarobki programistów utrzymują się na absurdalnie niskim poziomie. Zwłaszcza gdy porównamy je z innymi krajami, bardziej rozwiniętymi.

Można zauważyć, że w każdym segmencie prezentuje się to nieco inaczej. Przedstawione powyżej przykłady są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ rozgałęzień branży IT jest wiele.

Mamy segment gamingowy (Game Developer), internetowy (Web Developer), DevOps'owy czy do spraw bezpieczeństwa infrastruktury danych.

* sumy podano na podstawie średniego wynagrodzenia programisty.


wizualizacja języków programowania, ekran z kodem, programiści podczas pracy

Pierwsza praca jako programista – gdzie jej szukać?

Wiele ofert pracy dla programistów znajdziemy na serwisach poświęconych branży IT. Będą to m.in. No Fluff Jobs czy Just Join IT.

Są to dwa najpopularniejsze serwisy w branży, poza nimi oczywiście jesteśmy w stanie znaleźć inne oferty. Te wymienione posiadają oferty skierowane wyłącznie na pracę w segmencie IT.

Na ogół programiści (początkujący, jak i ci z doświadczeniem) szukają pracy jedynie w internecie.


Jaka umowa dla programisty?

Najczęściej występuje umowa o pracę (UoP). Choć w ostatnich latach popularna stała się umowa business to business (B2B).

Umowa B2B oferuje więcej pieniędzy, jednakże jeśli jesteś nią zainteresowany, musisz mieć już założoną własną działalność. Umowa ta jest bowiem zawierana pomiędzy przedsiębiorcami.


Staż, praktyki dla programisty – czy warto?

Staże pracy pozwalają nam zebrać większą ilość doświadczenia. To z kolei przekłada się na większe możliwości zatrudnienia.

Staże pozwolą nam też zarobić więcej pieniędzy. Bez stażu, praktyk czy sporego doświadczenia możemy trafić na niższe stawki proponowane już podczas rozmowy o pracę.


Jak dostać pierwszą pracę jako Junior Developer?

W przypadku stanowisk juniorskich pracodawcy obniżają wymagania w porównaniu do Mid Developerów czy Senior Developerów. Chociaż te nie są wcale małe nawet po obniżeniu.

Programista Python czy programista Java na stanowisku juniorskim nie potrzebuje aż tak rozległego doświadczenia. Z reguły kilka ukończonych staży oraz kursów w zupełności wystarczy.

Oczywiście pod warunkiem, że coś z nich wyciągnęliśmy, ponieważ nasze kompetencje mogą być poddane sprawdzeniu przez pracodawcę.


człowiek z telefonem w dłoni siedzący przed laptopem

Podsumowanie

Jak możesz zauważyć, praca na stanowisku programisty nie jest łatwa, ale na pewno zapewnia intratne wynagrodzenie. Nie bez powodu zawód ten zyskał na popularności zwłaszcza w okresie pandemii. Niektórzy ludzie zaczęli szukać alternatyw do obecnej pracy, którą do tej pory wykonywali z biura. Oczywiście programowanie to nie jedyna opcja pracy zdalnej, ale zdecydowanie jedna z ciekawszych.

Jeśli planujesz zmianę pracy, to możesz zacząć uczyć się programowania nawet teraz. W branży IT pracuje naprawdę wiele osób, które zdecydowało się przebranżowić. Przeważająca część z nich wcześniej zajmowała się czymś zupełnie niezwiązanym z tym, co robią teraz.

Potrzebujesz stworzyć firmową stronę internetową? A może sklep internetowy? Jeśli nie jesteś w stanie sam się tym zająć, możemy Cię wyręczyć. Sprawdź naszą ofertę tworzenia stron internetowych.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.