Najczęstsze błędy pozycjonowania, które warto znać | Famatech
seo, wizualizacja

Pozycjonowanie stron internetowych stało się dzisiaj nieodłącznym elementem strategii marketingowych firm. Ze szczególnym uwzględnieniem tych, które chcą wypromować swoje produkty lub usługi w Internecie. Mimo tego, że pozycjonowanie jest skutecznym narzędziem, wiele firm popełnia błędy, które ewidentnie szkodzą ich stronom. W tym artykule omówimy 6 najczęściej popełnianych błędów w pozycjonowaniu. Jak już je poznasz, będziesz w stanie ich uniknąć, a także zwiększyć skuteczność swojej strategii marketingowej.


Spis treści

  1. Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?
  2. Błędy pozycjonowania – skąd się biorą?
  3. Najczęstsze błędy pozycjonowania, czyli jak tego nie robić
  4. Podsumowanie

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie strony internetowej jest długotrwałym procesem, który polega na optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych. Przeprowadza się wtedy szereg działań związanych z odpowiednim dostosowaniem jej do potrzeb użytkowników oraz wytycznych danej wyszukiwarki. Nie bez powodu najpierw wspominamy o użytkownikach – to właśnie na nich powinieneś się skupić w pierwszej kolejności. 

Możliwe, że zastanawiasz się, po co w ogóle pozycjonować stronę? Otóż po to, aby uzyskała ona możliwie jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania na konkretne słowa kluczowe. Dzięki temu klienci, którzy wpisują te frazy w wyszukiwarce, będą mieli większą szansę na znalezienie Twojej strony. Jak widzisz, cel pozycjonowania stron internetowych nie jest skomplikowany, ale przeprowadzanie tego procesu to już inna sprawa.

Pozycjonowanie obejmuje wiele działań, wśród których znajdują się m.in. optymalizacja treści, budowa linków, poprawa szybkości ładowania strony i wiele innych. Odpowiednio wykonane pozycjonowanie może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie i poprawy widoczności marki w Internecie.

Będąc właścicielem strony internetowej, zależy Ci, aby była ona jak najlepiej widoczna w wyszukiwarce. W ten sposób mogą trafić do Ciebie potencjalni klienci. Mamy nadzieję, że widzisz już, dlaczego pozycjonowanie jest takie ważne.

Jeśli nie masz jeszcze pojęcia o pozycjonowaniu, zapoznaj się z tym wpisem: Czym jest pozycjonowanie? Jest to szczegółowy przewodnik, który wyjaśnia wiele kluczowych zagadnień związanych z SEO.


pozycjonowanie strony, wizualizacja
Image by vectorjuice on Freepik

Błędy pozycjonowania – skąd się biorą?

Błędy występujące podczas pozycjonowania stron internetowych mogą mieć różne źródła. Często wynikają one z nieznajomości zasad działania wyszukiwarek internetowych i braku wiedzy na temat technik pozycjonowania.

Niektóre błędy mogą być spowodowane również niewystarczającą wiedzą na temat bieżących zmian w algorytmach wyszukiwarek internetowych lub jej zupełnym brakiem. Najczęściej dotyczy to pozycjonerów z niewielkim doświadczeniem. 

Innym powodem są nieetyczne zachowania, do których należą np. nadmierne stosowanie słów kluczowych, ukrywanie treści na stronie lub kupowanie linków zewnętrznych. Te nieetyczne praktyki pozycjonowania, są nazywane „czarnym SEO”. Co prawda mogą one przynieść korzyści, ale są one krótkotrwałe. Z czasem prowadzą jednak do utraty pozycji w wynikach wyszukiwania, a nawet do kary ze strony wyszukiwarek.

Błędy mogą też wynikać z błędów technicznych lub problemów związanych z projektowaniem strony internetowej. Do nich należą m.in.: nieodpowiednia architektura serwisu, zbyt wolne ładowanie strony lub błędy w kodzie.

Niezależnie od przyczyn, w każdym przypadku należy poznać zasady działania wyszukiwarek internetowych oraz najlepsze praktyki pozycjonowania. Kolejnym aspektem jest monitorowanie wyników i – w zależności od potrzeby – wprowadzanie odpowiednich poprawek.


błędy pozycjonowania, treści na stronie
Image by storyset on Freepik

Najczęstsze błędy pozycjonowania, czyli jak tego nie robić

Pozycjonowanie strony internetowej wymaga wiedzy i doświadczenia w obszarze marketingu internetowego. Niestety wiele firm podejmuje próby pozycjonowania, nie mając o tym pojęcia. To może prowadzić do niekorzystnych skutków dla ich stron.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nieodpowiednie pozycjonowanie może skutkować nie tylko utratą pozycji w wynikach wyszukiwania, ale również nałożeniem przez Google filtra lub kary na naszą stronę. Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy właściciel strony podejmuje działania mające na celu oszukanie wyszukiwarki i jej algorytmu. A to wszystko po to, aby znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Po tym wprowadzeniu przechodzimy do konkretnych błędów, których należy unikać podczas działań SEO.


Niedopasowanie słów kluczowych


content na stronie, wizualizacja
Image by rawpixel.com on Freepik

Jednym z najczęstszych błędów jest niewłaściwy wybór słów kluczowych. Przypomnimy krótko, że mogą być to pojedyncze słowa lub zwroty, które potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarce internetowej, szukając produktów lub usług, które oferujesz. Frazy te powinny być właściwie dobrane do rodzaju działalności i umieszczone na stronie w odpowiednich miejscach.

Słowa kluczowe powinny być związane z treścią danej strony, jednocześnie odpowiadając temu, czego szuka użytkownik. Roboty Google skanują strony i na podstawie ich treści ustalają, o czym jest konkretna strona. Użycie odpowiednich fraz ułatwia im ten proces, dzięki czemu mogą wyświetlić internautom wyniki, które są bardziej dopasowane do ich zapytania.

Sprawdź, jakie są najlepsze słowa kluczowe dla Twojej witryny.

Poza tym powinieneś unikać słów kluczowych, które są zbyt ogólne. Chodzi o to, że nie ujawniają one oczekiwań użytkowników, a ich znaczenie jest zbyt szerokie. Idąc tym tropem, sprzedając rowery, nie ma sensu pozycjonować się na frazę „rower”. Lepiej skupić się np. na frazie „rower miejski damski bez koszyka cena”. Po takim zwrocie od razu widać, że użytkownik jest zainteresowany zakupem roweru.

Przy okazji zahaczamy o temat słów kluczowych long-tail, czyli tych bardziej szczegółowych. Warto z nich korzystać, ponieważ użytkownicy chętniej zdecydują się kliknąć w wynik, który odzwierciedla wpisane przez nich zapytanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o frazach z długiego ogona, odwiedź ten wpis: Pozycjonowanie long-tail.


Kopiowanie treści


duplikacja treści, plagiat
Image by Freepik

Z perspektywy pozycjonowania zarówno kopiowanie treści z innych stron, jak i duplikowanie ich na własnej witrynie jest uważane za błąd. Chodzi o to, że wyszukiwarki internetowe (w tym Google) preferują oryginalną, unikalną i wartościową treść.

Z tego względu powielanie treści z innych źródeł jest traktowane jako próba manipulacji algorytmem wyszukiwarki. Bardzo możliwe, że sam trafiłeś na serwisy, które notorycznie publikują zduplikowane treści, choćby sklepy internetowe.

Jeśli Twoja strona internetowa zawiera skopiowane treści, to z dużym prawdopodobieństwem wpłynie to negatywnie na jej pozycjonowanie i widoczność w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarka Google nie ma dzisiaj problemu z wykryciem takich sytuacji. To z kolei może prowadzić do tego, że Twoje działanie zostanie zinterpretowane jako próba oszustwa, więc w konsekwencji obniży ranking Twojej strony.

Kluczem do sukcesu jest zatem zamieszczanie na stronie oryginalnej i wartościowej treści, która przyciąga uwagę użytkowników. Jeśli jednak musisz skorzystać z treści z innych źródeł, koniecznie pamiętaj o umieszczeniu linków do źródła.

Chcesz wiedzieć, jak tworzyć teksty zoptymalizowane pod SEO? Zapoznaj się z wpisem, który omawia, jak pisać teksty SEO.


Brak weryfikacji efektów


analiza działań, błędy pozycjonowania
Image by rawpixel.com on Freepik

Kolejnym już błędem jest brak weryfikacji efektów pozycjonowania. Polega to na braku monitorowania i analizy skuteczności działań podejmowanych w celu poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Weryfikacja efektów jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na ocenę skuteczności dotychczas podjętych działań. Dzięki temu jesteśmy w stanie zidentyfikować błędy, jakie pojawiły się podczas pozycjonowania. Poza tym szersza perspektywa pozwala też zmienić nasze dotychczasowe podejście do danego projektu.

Brak weryfikacji efektów pozycjonowania może prowadzić do dalszych błędów. To bardzo prosta zależność – osoba zajmująca się pozycjonowaniem nie będzie wiedziała, co działa, a co nie. W takiej sytuacji podejmowane decyzje mogą opierać się na przypuszczeniach lub subiektywnych odczuciach. A to oczywiście może prowadzić do jeszcze większych błędów.

Dobrą praktyką jest regularne monitorowanie połączone z analizą skuteczności podjętych działań. Istnieją specjalne narzędzia, które pozwalają na weryfikację efektów pozycjonowania. Możemy sprawdzać m.in. aktualną pozycję strony w wynikach wyszukiwania, jej widoczność na poszczególne frazy, a także ruch organiczny na stronie czy liczbę konwersji.

Zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów i dowiedz się, jak wypozycjonować stronę w Google.


Przesycenie treści słowami kluczowymi


jak wyglądają działania seo na stronie, wizualizacja
Image by jcomp on Freepik

Przesycenie treści słowami kluczowymi to błąd, który niestety nadal bardzo często pojawia się w serwisach internetowych. Polega on na umieszczaniu zbyt dużej liczby słów kluczowych w treści na danej stronie.

Jest to stosowane w celu polepszenia jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Czyli, mówiąc prościej, właściciel strony chce znajdować się wyżej, aby przyciągać więcej klientów i odnosić większe zyski. Taka praktyka nie jest jednak przyjazna dla odbiorców treści. Tekst, który zawiera zbyt dużo fraz kluczowych, jest po prostu nieczytelny.

Jakie mogą być skutki takich działań? Oprócz wspomnianego niezrozumienia przez czytelników może też prowadzić do pogorszenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, kładą coraz większy nacisk na jakość treści i używanie fraz w sposób naturalny. Dlatego nie powinno się za wszelką cenę stosować jak największej liczby słów kluczowych.

Warto też wspomnieć, że taka praktyka może prowadzić do odrzucenia strony przez wyszukiwarki internetowe, co jest jednoznaczne z tym, że ​​strona nie pojawi się w wynikach wyszukiwania.

Tak jak wspomnieliśmy, aby uniknąć przesycenia treści słowami kluczowymi, należy umieszczać je w treści naturalnie – w ten sposób dbamy o to, aby tekst był zrozumiały dla użytkowników. W tym miejscu pojawia się kolejna istotna rada, która mówi o tym, że treść powinna być napisana dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek internetowych. Poza tym warto też stosować frazy long-tail oraz synonimy naszych słów kluczowych, aby zwiększyć zróżnicowanie treści i uniknąć powtarzania się tych samych fraz.

Sprawdź, jak skutecznie wykorzystać słowa kluczowe.


Brak meta tagów

Meta tagi, czyli inaczej znaczniki meta obejmują meta title i meta description. Oba są pomocne przy optymalizacji strony internetowej, poprawiają też jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Są to informacje umieszczone w kodzie źródłowym strony internetowej, które opisują to, co możemy na niej znaleźć. Wyszukiwarki internetowe korzystają z tych informacji, aby określić, o czym jest ta konkretna strona.

Jeśli na stronie internetowej brakuje meta tagów, może to prowadzić do problemów z jej indeksowaniem i pozycjonowaniem w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki internetowe mogą mieć trudności z określeniem jej zawartości, a co za tym idzie – nie będą wiedziały, kiedy wyświetlać ją użytkownikom.

Meta title to tytuł danej strony, który pojawia się aż w trzech miejscach: w wynikach wyszukiwania, na górze tej strony oraz jako nazwa karty w przeglądarce. W wynikach wyszukiwania jest on pogrubiony, więc łatwo go znaleźć.

Jego długość nie jest liczona w znakach, tylko w pikselach, ponieważ chodzi o szerokość liter. Długość meta title powinna wynosić ok. 600 px. Ważne jest też to, że na desktopie tytuł wyświetla się w jednej linijce, ale na urządzeniach mobilnych jest ich więcej, więc może być dłuższy.


chłopak stojący przed ekranem, trzyma w dłoni lupę i skanuje stronę
Image by studiogstock on Freepik

Przygotowując meta title, pamiętaj o tym, aby zawierał on słowa kluczowe, był unikalny i miał odpowiednią długość. Każda strona powinna mieć inny tytuł, opisujący to, co się na niej znajduje.

Meta description jest opisem danej strony. Wyświetla się on na stronie wyników wyszukiwania zaraz pod tytułem. Jego długość powinna wynosić ok. 960 px. Najlepiej opisać tutaj krótko to, co znajdziemy po kliknięciu i przejściu na daną stronę.

Jak najbardziej można zawrzeć też słowa kluczowe, a dodatkowo warto wykorzystać CTA (call to action). Dzięki temu mamy większą szansę, aby zachęcić użytkownika do kliknięcia.

Aby mieć pewność, że przestrzegasz długości meta tagów, skorzystaj z darmowych narzędzi do ich optymalizacji. Jednym z nich jest SERP Simulator od Mangools. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź poniższe wpisy, w których omawiamy oba te znaczniki:


Niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych


mężczyzna siedzący przed laptopem z otwartą stroną główną wyszukiwarki google

To już ostatni z wybranych błędów, które omawiamy w tym wpisie. W dzisiejszych czasach witryna powinna być responsywna, czyli automatycznie dopasowująca się do rozmiaru ekranu danego urządzenia. Pewnie się domyślasz, z czego to wynika.

Obecnie większość internautów przegląda strony internetowe za pomocą smartfonów czy tabletów. Mało kto dzisiaj korzysta w tym celu z komputera lub laptopa.

Standardowo strony bywają przystosowane jedynie do desktopów. Utrudniamy więc w ten sposób przeglądanie naszej witryny osobom, które wchodzą na nią np. z poziomu smartfona. Tym samym odbieramy sobie możliwość zdobycia nowych klientów. 

Strony, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych, mają mniejszą szansę na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Chodzi o to, że Google również preferuje responsywne strony internetowe. Warto pamiętać, że odpowiednie dostosowanie strony do urządzeń mobilnych może przyczynić się do poprawy jej wyników pozycjonowania. Zwiększymy też w ten sposób liczbę odwiedzających ją użytkowników.

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu poświęconemu responsywności stron internetowych.


Podsumowanie

W artykule omówiliśmy 6 błędów, z jakimi możesz się najczęściej spotkać. Każdy z nich może negatywnie wpłynąć na wyniki pozycjonowania Twojej strony. Dlatego warto przestrzegać zasad poprawnego pozycjonowania, regularnie weryfikować efekty i unikać nieetycznych praktyk, takich jak czarne SEO. Dzięki temu nasza witryna będzie lepiej widoczna dla potencjalnych klientów, co przyczyni się do zwiększenia jej popularności i pozycji w wynikach wyszukiwania.

Nie wiesz, w jaki sposób zyskać więcej klientów z wyszukiwarki Google? Skorzystaj z naszej oferty pozycjonowania stron internetowych i pozbądź się tego problemu. 

Opublikowane: 
czw., 05/04/2023 - 15:36
Autor: 
admin
Kategoria: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.