Aplikacje do programowania dla początkujących | Famatech
aplikacje do programowania, laptop z kodem na ekranie

W dzisiejszych czasach umiejętności związane z programowaniem są na wagę złota. W poniższym artykule przedstawiamy wybrane aplikacje do programowania. Ułatwiają one zarówno naukę programowania, jak i tworzenia prostych gier. Są pomocne zwłaszcza podczas stawiania pierwszych kroków w świecie programowania. W tym wpisie omawiamy też 3 aplikacje do nauki programowania dla dzieci. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

 1. Czy nauka programowania to dobry pomysł?
 2. Programowanie dla dzieci – możliwości
 3. Jak zacząć naukę programowania?
 4. Aplikacje do nauki programowania dla każdego
 5. Nauka programowania dla dzieci
 6. Podsumowanie

Czy nauka programowania to dobry pomysł?

Żyjemy w świecie, w którym człowiek nie jest już w stanie obejść się bez technologii. Nie musimy się więc obawiać, że zmaleje zapotrzebowanie na pracowników branży IT, czyli m.in. programistów.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju aplikacje mobilne, które umożliwiają naukę języków programowania.

Jest to spowodowane głównie ich łatwą dostępnością, ponieważ z aplikacji na smartfonie można korzystać wszędzie – czekając w kolejce u lekarza, w autobusie czy na przerwie w szkole.

programowanie, kod strony, wizualizacja


Programowanie dla dzieci – możliwości

Nie bez powodu wspominamy o szkole. Coraz częściej zachęca się małe dzieci, ale już od wczesnych lat szkolnych próbowały swoich sił w IT. Nauka programowania jest świetnym sposobem nie tylko na poszerzanie horyzontów dziecka, ale także rozwija umiejętność analitycznego myślenia.

Programowanie nauczy je rozumienia zależności przyczynowo-skutkowych oraz kojarzenia faktów. Poza tym pomaga w rozwinięciu ich zmysłu technologicznego. Umożliwia także ćwiczenie cierpliwości, zachowania porządku oraz precyzji.

Tego typu kompetencje oczywiście przydadzą się każdemu, nie tylko dzieciom. Poza tym każda osoba, która posiada dostęp do komputera czy telefonu, jest w stanie nauczyć się programowania.

Chcesz przeczytać więcej na temat samego programowania? Zapraszamy do wpisu, w którym wyjaśniamy, na czym polega programowanie.


Jak zacząć naukę programowania?

Sposobów na rozpoczęcie nauki programowania jest wiele. Osoby, którym zależy na zdobyciu wiedzy i umiejętności z tego zakresu, najczęściej wybierają studia informatyczne.

To oczywiście w pewnym stopniu może pomóc w znalezieniu pierwszej pracy lub rozpędzeniu kariery zawodowej. W każdym razie nie jest to jedyna droga.

aplikacje do programowania, komputer, smartfon


Strony z kursami programowania

Równie dobrze można wybrać się na kurs, podczas którego nauczymy się konkretnego języka programowania w praktyce (np. Python czy JavaScript). A nawet kilku, w zależności od tego, jaki program nauki przewiduje dany kurs.

Szkolenia tego typu najczęściej dostępne są w formie online, co znacznie ułatwia naukę. Część z nich jest darmowa, a część płatna – zawsze warto sprawdzić ewentualne koszty, zanim się zdecydujesz.

Oto kilka wybranych stron, na których znajdziesz kursy programowania:


Kanały o programowaniu w serwisie YouTube

Jeśli wolisz oglądać wideo, to również masz w czym wybierać. W serwisie YouTube znajdziesz wiele kanałów anglojęzycznych związanych z programowaniem. Istnieją nawet kanały w języku polskim, choć jest ich zdecydowanie mniej.

Przede wszystkim będą to następujące kanały:

programowanie, smartfon, aplikacja


Jak nauczyć się programowania? – pozostałe sposoby

Inne rozwiązanie to rozpoczęcie nauki programowania od zapoznania się z książkami o charakterze poradnikowym. Pomoże Ci to w zrozumieniu podstaw teoretycznych, dalsza nauka będzie oczywiście konieczna. Na pewno się domyślasz, że praktyka jest w tym zawodzie najważniejsza.

Kolejną opcją są materiały dostępne w internecie. Wiele z nich jest dostępnych zupełnie bezpłatnie, więc jeśli masz trochę wolnego czasu i sporo chęci, to bez problemu powinieneś dać sobie radę z samodzielną nauką.

Ostrzegamy jedynie przed weryfikacją takich materiałów, zanim przystąpisz do nauki. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nie możemy ufać wszystkiemu, co znajdziemy czy przeczytamy w sieci. Dlatego też najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł, które np. polecają inni programiści.


Aplikacje do nauki programowania dla każdego

Encode: Learn to Code

Dostępność: Android, iOS.

Encode to aplikacja przeznaczona dla osób, które postanowiły nauczyć się programowania. Za jej pomocą możesz zgłębić poszczególne zagadnienia z 3 najpopularniejszych języków kodowania, do których należą:

 • Python,
 • JavaScript,
 • HTML + CSS.

Aplikacja umożliwia naukę od podstaw – idealnie nadaje się dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z programowaniem.

Wszystkie lekcje zawarte w Encode zostały napisane w języku angielskim, ale każdy użytkownik będzie w stanie je zrozumieć.

Jak to możliwe? Poszczególne zagadnienia opracowano jasno i przystępnie. Poza tym odnoszą się one do wszelkich obowiązkowych kwestii, takich jak: zmienne, wstawianie tekstu, formularzy oraz elementów graficznych.

Krótko mówiąc – wszystkiego, co pozwoli na utworzenie prostych stron internetowych.

Jedną z zalet tej aplikacji jest to, że każda z lekcji została podzielona na nieduże fragmenty. W dużym stopniu ułatwia to naukę oraz zachowanie systematyczności.

Ogromnym plusem jest też działanie w trybie offline.

programowanie, kod strony, lupa skierowana na ekran komputera


Codee: nauka programowania

Dostępność: Android.

Codee to aplikacja dedykowana osobom początkującym. Pozwala wejść do świata IT poprzez naukę jednego z podstawowych języków programowania, jakim jest Java.

Podczas poszczególnych lekcji zajmujesz się rozwiązywaniem prawdziwych zadań. Według jej twórców sprawdzanie wiedzy w praktyce jest najlepszym sposobem nauki.

Dzięki tej aplikacji w łatwy sposób nauczysz się jednego z najpopularniejszych języków programowania.

Poza tym na własnej skórze możesz się przekonać, na czym polega kodowanie.


Swift Playgrounds

Dostępność: iOS.

Swift jest stosunkowo młodym językiem programowania, choć zdobywa coraz większą popularność wśród programistów.

Swift Playgrounds to aplikacja umożliwiająca naukę przez zabawę, a dokładniej rozwiązywanie zagadek interaktywnych.

Nadaje się więc idealnie dla dzieci, choć każdy będzie w stanie wynieść z niej coś dla siebie – nawet początkujący programiści. Zwłaszcza że na początku znajdziemy omówienie zupełnie podstawowych zagadnień.

Zadaniem gracza jest pokonywanie kolejnych poziomów wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności. Warto dodać, że aplikacja tę cechuje przyjemny i intuicyjny interfejs.

Poszczególne kroki nauki zostały wyjaśnione w przystępny sposób, dzięki czemu każdy użytkownik poradzi sobie z danym tematem.

Poznajemy w niej kluczowe pojęcia z dziedziny programowania, a także sposoby rozwiązywania problemów. Pojawiają się też kolejne wyzwania, które w dużym stopniu pomagają utrwalić zdobytą wiedzę.

Co ciekawe, podczas tworzenia programów możemy korzystać z własnych obrazków lub zdjęć. Nie jesteśmy więc ograniczeni jedynie do tych dostępnych wewnątrz aplikacji.

Dodamy jeszcze, że zarówno aplikacja, jak i materiały w niej zawarte, są w języku angielskim. Jeśli więc Twoje dziecko jest starsze, może mu to pomóc również w rozwinięciu znajomości języka.

programowanie, kod strony, wizualizacja


Sololearn: Learn to code

Dostępność: Android, iOS.

Sololearn to aplikacja zawierająca wiele kursów, które pomagają zdobywać i rozwijać znajomość języków programowania. Możemy się uczyć ok. 20 różnych języków programowania, w zależności od potrzeb.

Wśród nich znajdują się m.in.:

 • Python,
 • Java,
 • Swift,
 • Shift,
 • Ruby.

Tutaj również naukę zaczynamy od podstaw, więc nie trzeba posiadać żadnej wiedzy z tego zakresu.

Dodatkowo za pomocą aplikacji mamy możliwość komunikowania się z ogromną rzeszą społeczności. Jest dostępna opcja interakcji z innymi użytkownikami.

Bywa to bardzo przydatne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy z jakimś zagadnieniem. Dzięki takiemu wsparciu można pomagać sobie w razie problemów czy też wspólnie omawiać jakieś trudniejsze kwestie.

Aplikacja jest odpowiednia również dla osób, które posiadają już jakąś wiedzę i chcą ją poszerzać. Tak naprawdę na każdym etapie nauki można dowiedzieć się nowych rzeczy.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że po skończeniu danego kursu otrzymujemy certyfikat. Jest to więc świetny sposób na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w branży IT.

kod strony, programowanie, laptop


Enki

Dostępność: Android, iOS.

Enki to kolejna aplikacja do nauki programowania, ale nie tylko. Zawiera też lekcje z zakresu technologii blockchain, analizy danych czy arkuszy kalkulacyjnych.

Będzie odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych użytkowników.

Zawiera personalizowane sugestie z ćwiczeniami, które są dostosowywane na podstawie naszych postępów.

W nauce pomagają również interaktywne quizy. Tego typu opcje zapewniają użytkownikom różnorodność, co bywa przydatne w zachowaniu chęci i ciągłości nauki.

Poza tym jest też możliwość interakcji z innymi użytkownikami, możemy więc uczyć się wraz ze znajomymi i rozmawiać o postępach.

Ta aplikacja różni się od poprzednich głównie tym, że jest możliwe dodawanie opinii przez mentorów, czyli trenerów. Wydaje się to świetnym pomysłem, ponieważ taka wiadomość zwrotna pomaga zrozumieć, z czym mamy problem i co należałoby poprawić.

Inną ciekawą funkcją jest możliwość włączenia powiadomień. Są to przypomnienia, dzięki którym łatwiej jest wyrobić w sobie nawyk codziennego rozwiązywania ćwiczeń.


Nauka programowania dla dzieci

Na pewno zauważyłeś, że każde dziecko chętnie sięga po smartfona czy tablet. W większości przypadków nie mają też problemów z ich obsługą, niemal od razu są w stanie „załapać”, w jaki sposób należy się nimi posługiwać. Dzieje się tak dlatego, że odkąd pojawiły się na świecie, technologia otaczała je z każdej strony.

Nie bez powodu zachęca się dzisiaj maluchy do nauki kodowania, ponieważ są to umiejętności, które z pewnością przydadzą im się w przyszłości.

Zamiast grać w bezwartościowe gry, mogą przecież uczyć się nowych rzeczy, nawet poprzez zabawę. Wtedy też rodzice będą skłonni przymknąć oko na to, że ich pociechy spędzają więcej czasu przed ekranem.

Jeśli chodzi o gry i aplikacje stworzone typowo dla dzieci, to istnieje ich całkiem sporo na rynku. W dalszej części wymienimy te, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.

programowanie dla dzieci, chłopiec uczący się programowania, robot


ScratchJr

Dostępność: Android, iOS.

ScratchJr to aplikacja przeznaczona dla dzieci od 5. roku życia. Zasadniczo jest ona uznawana za wprowadzenie do programowania.

Umożliwia tworzenie własnych projektów, historii czy też interaktywnych gier.

Zabawa polega na tym, że wystarczy przesuwać odpowiednie bloki, aby nasza postać tańczyła lub skakała. Mamy nad nią pełną kontrolę.

Dodatkowo można modyfikować kolory oraz dodawać własne dźwięki i obrazki.

Gra została zaprojektowana specjalnie dla młodszych dzieci, tych w wieku przedszkolnym. Dla starszych (od 8 lat) stworzono nieco trudniejszą wersję – Scratch.


codeSpark 

Dostępność: Android, iOS.

CodeSpark to aplikacja przeznaczona dla dzieci w wieku od 5-10 lat. Umożliwia naukę kodowania, a dodatkowo nie wymaga umiejętności czytania.

Dzieci uczą się programowania za pomocą układania puzzli czy tworzenia interaktywnych historii.

Mogą też samodzielnie stworzyć grę, która będzie później dostępna dla innych użytkowników.

Aplikacja poprzez zabawę wspiera rozwój logicznego myślenia u dzieci.


Hopscotch – Programming for kids

Dostępność: iOS.

Hopschotch to aplikacja do nauki programowania dla dzieci w wieku od 4 lat. Za jej pomocą można tworzyć swoje własne historie, projekty oraz gry.

Podobnie jak w poprzedniej aplikacji, tutaj też stworzone przez dzieci gry są udostępniane wszystkim użytkownikom. Dzięki temu mogą się one jeszcze więcej nauczyć.

Wewnątrz aplikacji znajdziemy tutoriale w formie wideo. Wyjaśniają one, w jaki sposób można stworzyć popularne gry, np. PokemonGo czy Crossy Road. To świetny przykład nauki kodowania poprzez zabawę.

Jej jedynym minusem jest to, że jest dostępna jedynie dla posiadaczy urządzeń marki Apple. Niestety osoby pracujące na Androidzie nie mają możliwości jej przetestowania.

mężczyzna pracujący przy komputerze z tabletem w dłoni


Podsumowanie

Chyba nie musimy Cię już przekonywać, że nauka języków programowania to przydatna umiejętność w dzisiejszym świecie. Pamiętaj, że na początek warto wybrać jeden język, na którym się skupisz. Może będzie to JavaScript, HTML, a może Python? W dużej mierze będzie to zależało od tego, jakie projekty chciałbyś za jego pomocą tworzyć. Sprawdź nasz wpis omawiający ranking języków programowania – może być pomocny przy wyborze.

Powyższy artykuł może być przydatny zarówno dla początkujących programistów, jak i osób, które dopiero chcą zacząć naukę kodowania. Niektóre z przedstawionych aplikacji są zupełnie darmowe, inne mają darmowy okres próbny. Podobnie jest z wymienionymi stronami, część z nich zawiera darmowe materiały.

Jeśli chcesz rozpocząć naukę programowania, to najlepiej będzie zacząć od przetestowania różnych opcji, zwłaszcza tych bezpłatnych. Dzięki temu dowiesz się, która z nich będzie najlepsza w Twoim przypadku. Upewnisz się też co do tego, czy programowanie jest zajęciem dla Ciebie.

Opublikowane: 
czw., 01/19/2023 - 13:07
Autor: 
admin

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
×

Zostaw numer, omówimy Twój projekt

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.